Ethereum Piyasa Değeri PayPal’ı Geride Bıraktı

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 1 hafta önce

Ethereum şu anda yaklaşık 320 milyar Dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Haberin Özeti

  • Ethereum piyasa değeri 320 milyar Doları aştı.
  • Bu değer ile birlikte kripto para, PayPal gibi önemli bir küresel ödeme devini geride bırakmayı başardı.

Ethereum (ETH) şu anda 2.800 Dolar fiyat seviyesinin hemen altında işlem görüyor. En büyük ikinci kripto para olan ETH’nin toplam piyasa değeri ise 320 milyar Dolar seviyesinde seyrediyor.

Ethereum “Fiyat Keşif Modunda”

Ethereum şu anda “fiyat keşif modunda”: Yani fiyatı, tarihinde hiç deneyimlemediği noktalarda seyrediyor. Bu nedenle de tahmin edilmesi oldukça güç bir süreç yaşanıyor.

Yatırımcılar, ETH’nin yükselen fiyatı için iki temel nedene işaret ediyor: Artan kurumsal ilgi ve Ethereum ağında olumlu bir etki yaratan yükseltmeler.

Geçen hafta Kanada’da üç adet Ethereum ETF’si işlem görmeye başladı. ETF’ler, yatırımcıların direkt olarak temel varlığı satın almadan, onun fiyatı üzerine yatırım yapmalarına olanak tanır. Bu durumda temel varlık Ethereum’dur ve ETF kullanıcıları, kripto para tutmakla uğraşmadan ETH yatırımı yapmış olurlar. Bu, geleneksel finans dünyasına alışmış olan yatırımcılar için, kripto paraya yatırım yapmanın kolay ve kullanışlı bir yolu olarak görülebilir.

Şu anda ABD’de onaylanmış herhangi bir kripto ETF’si bulunmuyor. Ancak Kanadalı düzenleyiciler toplamda 8 adet (4 Bitcoin ETF, 4 Ethereum ETF) ETF başvurusunu onayladı.

ETH 2.0

Ethereum’daki fiyat artışının bir diğer önemli nedeni ise Ethereum ağında uygulamaya alınan yükseltmeler olarak görülüyor. Ethereum, planlanan ETH 2.0 yolunda ilerliyor; ayrıca 14 Temmuz tarihinde “EIP-1559” adı verilen önemli bir güncellemenin uygulamaya gireceği belirtiliyor. Bu yükseltme, genel ETH arzında etkili bir düşüşe neden olacak. Teorik olarak arzdaki bu düşüş, yatırımcılar arasında artmaya devam eden talep ile birleştiği takdirde ETH fiyatında önemli bir artış yaratabilir.

Ethereum’un geride bırakmayı başardı PayPal ise geçen yıl kripto alanına dahil olduğunu açıklamıştı. 310 milyar Dolarlık piyasa değerine sahip olan şirket, Kasım 2020’de platformunda Bitcoin, Ethereum ve diğer birkaç kripto parayı daha desteklemeye başladığını duyurmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend