30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Ethereum, PoS’a Geçtikten Sonra Enerji Tüketimini %99.95 Azaltacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Tesla karmaşasının ardından blockchain karbon emisyonlarının tartışmalı bir konu haline gelmesiyle, Ethereum Vakfı araştırmacısı Carl Beekhuizen yeni bir blog yazısı yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum Vakfı araştırmacısı Carl Beekhuizen, yayınladığı yeni blog yazısında Ethereum enerji tüketimi ile ilgili ilginç araştırma bulgularını paylaştı.
  • Beekhuizen, Ethereum’da hisse ispatı fikir birliği mekanizmasına (PoS) geçilmesinin ağdaki enerji tüketimini %99.95 oranında azaltacağını öngörüyor.

Carl Beekhuizen, Ethereum’un, hisse ispatı (proof of stake – PoS) fikir birliği mekanizmasına geçtikten sonra enerji tüketimini %99.95 oranında azaltabileceğini tahmin ediyor.

Binance indirim kodu

Uzmanlar yeni Ethereum güncellemesi EIP-1559 sayesinde Ethereum Bitcoin’den daha değerli hale gelebilir diyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum Enerji Tüketimi, Yalnızca Bir Köyün Enerji Tüketimine Eşit Olacak

Beekhuizen yaptığı analizde, borsalar ve stake servisleri hariç ekosistemde yaklaşık 87.897 doğrulayıcı olduğunu düşünüyor. Araştırmacı, matematiksel işlemleri yaptıktan sonra, bu doğrulayıcıların yaklaşık 1.64 megawatt güce ihtiyaç duyduklarını belirledi. Hatta bu, 2.64 megawatt’a kadar çıksa bile, bütün bir ülkenin enerji tüketimi yerine küçük bir köyün enerji tüketimine karşılık gelir.

Ethereum madencileri şu anda yılda yaklaşık 9.9 terawatt saat (TWh/yıl) enerji tüketiyor. Beekhuizen, Ethereum’daki güç kullanımının ne denli büyük ölçüde azaltılacağını göstermek için bir infografik oluşturdu.

blank

Araştırmacı, şu an için herhangi bir istatistiki veri bulunmadığından bunların sadece bazı tahminler olduğunun altını çiziyor. Enerji tasarrufu son derece etkileyici bir özellik olarak sunulsa da; hisse ispatı fikir birliği mekanizmasına karşı olanlar, bu yükseltme ile birlikte ağın daha az güvenli ve saldırılara daha açık olacağını savunuyor.

Bitcoin, Bankacılık Sektöründen Daha Az Enerji Tüketiyor

Galaxy Digital’in yakın tarihli bir raporuna göre, Bitcoin 113.89 TWh/yıl enerji tüketiyor. Bu değer, Bitcoin ağının Arjantin gibi ülkelere kıyasla daha fazla enerji tükettiği anlamına geliyor.

İlgili Haber:  SUSHI Fiyatı Dört Günde %73 Artmasına Rağmen Yatırımcılar Neden Tokenin Değerinin Hâlâ Düşük Olduğunu Söylüyor?

Bununla birlikte Bitcoin, 238.92 TWh/yıl enerji tüketen eski bankacılık sistemine nazaran çok daha düşük değerlerde bir güç gerektiriyor. Dahası madenciler, artık günden günde yenilenebilir enerjiye geçiş yapıyor.

Son olarak, küresel enerji arzı şu anda 166.071 TWh/yıl olarak belirtiliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar