10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.9 C
İstanbul

Ethereum Gizlilik Protokolü Tornado Cash, Arbitrum Üzerinde Başlatılıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Ethereum gizlilik protokolü Tornado Cash, Katman-2 ağı Arbitrum üzerinde başlatılacak. Ağ üzerinde tamamen yayınlanmasının ardından kullanıcılar, Tornado Cash “mikseri” aracılığıyla özel işlemler yapabilecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum gizlilik protokolü Tornado Cash, Katman-2 ağı Arbitrum üzerinde başlatılıyor.
  • Ağ üzerinde tamamen yayınlanmasının ardından kullanıcılar, Tornado Cash “mikseri” aracılığıyla özel işlemler yapabilecek.

Ethereum gizlilik protokolü Tornado Cash, Katman-2 ağı Arbitrum üzerinde başlatılacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum Gizlilik Protokolü Tornado Cash Nedir?

Tornado Cash’in akıllı sözleşmeleri, protokolün istikrarını sağlamak için topluluktan gelen katkıların ardından Arbitrum Katman 2 ölçeklendirme ağında kullanıma hazır.

29 Kasım’da konu ile ilgili yapılan bir duyuruda, Arbitrum’da yer alması sayesinde kullanıcıların Katman-2’nin sunabileceği tüm avantajlardan yararlanmalarına olanak verileceği ve en büyük avantajın da “daha ucuz işlemler” olacağı belirtildi.

Tornado Cash, merkezi olmayan bir Ethereum (ETH) mikser protokolüdür. Protokol, ETH gibi tokenlerin göndericiden alıcıya kadar izlediği yolu “maskeleyerek” gizlilik odaklı kripto paralar kullanmaya gerek kalmadan tamamen “özel” işlemler sağlar.

Katman-2 Nedir?

Ethereum’daki Katman-2 ağları ise Ethereum’un güvenliğinden ve ademi merkeziyetçiliğinden yararlanmaya devam ederken çok daha hızlı işlemler ve daha ucuz ücretler sunarlar.

Tornado Cash ekibi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Katman-2 işlemlerinin Katman-1’deki Ethereum işlemlerinden yaklaşık %95 daha ucuz olduğunu belirtti.

Tornado Cash’i Arbitrum’da kullanmak için, kullanıcıların önce Ethereum’dan Arbitrum’a “Arbitrum Köprüsü” aracılığıyla ETH, ERC-20 ve ERC-721 tokenleri göndermeleri gerekiyor.

Arbitrum şu anda Ethereum’daki en büyük Katman-2 platformudur ve Katman-2 pazar payının %39’unu temsil eden 2.68 milyar Dolarlık kilitli toplam değere (TVL) sahiptir.

Öte yandan Arbitrum’daki adreslerin sayısı da Eylül ayından bu yana istikrarlı bir şekilde arttı ve bugün itibariyle 291.876’ya ulaştı. DeFiPulse’a göre Tornado Cash’in TVL’sinde ise 847 milyon Dolar bulunuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar