29 Ocak 2022, Cumartesi
7.6 C
İstanbul

Ethereum Gizlilik Protokolü Tornado Cash, Arbitrum Üzerinde Başlatılıyor

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 2 ay önce

Binance indirim kodu

Ethereum gizlilik protokolü Tornado Cash, Katman-2 ağı Arbitrum üzerinde başlatılacak. Ağ üzerinde tamamen yayınlanmasının ardından kullanıcılar, Tornado Cash “mikseri” aracılığıyla özel işlemler yapabilecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum gizlilik protokolü Tornado Cash, Katman-2 ağı Arbitrum üzerinde başlatılıyor.
  • Ağ üzerinde tamamen yayınlanmasının ardından kullanıcılar, Tornado Cash “mikseri” aracılığıyla özel işlemler yapabilecek.

Ethereum gizlilik protokolü Tornado Cash, Katman-2 ağı Arbitrum üzerinde başlatılacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Ethereum Gizlilik Protokolü Tornado Cash Nedir?

Tornado Cash’in akıllı sözleşmeleri, protokolün istikrarını sağlamak için topluluktan gelen katkıların ardından Arbitrum Katman 2 ölçeklendirme ağında kullanıma hazır.

29 Kasım’da konu ile ilgili yapılan bir duyuruda, Arbitrum’da yer alması sayesinde kullanıcıların Katman-2’nin sunabileceği tüm avantajlardan yararlanmalarına olanak verileceği ve en büyük avantajın da “daha ucuz işlemler” olacağı belirtildi.

Tornado Cash, merkezi olmayan bir Ethereum (ETH) mikser protokolüdür. Protokol, ETH gibi tokenlerin göndericiden alıcıya kadar izlediği yolu “maskeleyerek” gizlilik odaklı kripto paralar kullanmaya gerek kalmadan tamamen “özel” işlemler sağlar.

Katman-2 Nedir?

Ethereum’daki Katman-2 ağları ise Ethereum’un güvenliğinden ve ademi merkeziyetçiliğinden yararlanmaya devam ederken çok daha hızlı işlemler ve daha ucuz ücretler sunarlar.

Tornado Cash ekibi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Katman-2 işlemlerinin Katman-1’deki Ethereum işlemlerinden yaklaşık %95 daha ucuz olduğunu belirtti.

Tornado Cash’i Arbitrum’da kullanmak için, kullanıcıların önce Ethereum’dan Arbitrum’a “Arbitrum Köprüsü” aracılığıyla ETH, ERC-20 ve ERC-721 tokenleri göndermeleri gerekiyor.

Arbitrum şu anda Ethereum’daki en büyük Katman-2 platformudur ve Katman-2 pazar payının %39’unu temsil eden 2.68 milyar Dolarlık kilitli toplam değere (TVL) sahiptir.

Öte yandan Arbitrum’daki adreslerin sayısı da Eylül ayından bu yana istikrarlı bir şekilde arttı ve bugün itibariyle 291.876’ya ulaştı. DeFiPulse’a göre Tornado Cash’in TVL’sinde ise 847 milyon Dolar bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend