27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

Solana Ağındaki DeFi Projeleri Yükselişe Geçiyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Merkezi olmayan finans (DeFi) Solana’da yükselişe geçiyor. İşte detaylar…

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Solana (SOL) fiyatı, geçtiğimiz bir ay içinde %122 oranında yükseldi.
  • Solana blok zincirindeki DeFi etkinliği de bu süreçte yükselişe geçti.
  • Solana ağı, oldukça farklı projelere ve tokenlere ev sahipliği yapıyor.

Solana fiyatı geçen ay %122 oranında arttı; ancak kripto paranın yükselişi son günlerde yavaşlamaya başladı. Solana blok zinciri, piyasa değerine göre ilk 10’daki yerini korurken, düşük ücretli ve yüksek hızlı blok zincirindeki yatırımcılar dikkatlerini başka bir yöne çeviriyorlar: Solana’nın merkezi olmayan finans protokolleri.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Geçen hafta, bazı Solana tabanlı DeFi protokollerine yapılan yatırım o kadar yoğun ve hızlı gerçekleşti ki; blok zinciri, bunu kaldıramadı. Solana, Grape Protocol için düzenlenen bir token satışında botların çok fazla yoğunluk oluşturması nedeniyle geçtiğimiz Salı günü 17 saatlik bir kesinti yaşadı.

Peki Solana tabanlı bu yeni projeler ne kadar fon topladılar ve onları tam olarak kim finanse ediyor?

Büyük IDO’lar

Solana üzerindeki DeFi projelerinden en dikkat çekeni, tüm olumsuzluklara ve yaşattığı ağ kesintisine rağmen 600.000 Dolar fon toplamayı başaran Grape Protocol.

Grape Network, merkezi olmayan toplulukların Solana üzerinde koordine olmasına ve üyelerini kripto para ile ödüllendirmesine yardımcı olmak için Discord, Telegram ve Twitter (yakında) gibi platformlara bağlanır. Bu süreç, protokolün yerel tokeni olan GRAPE tarafından desteklenir.

Bir diğer dikkat çeken DeFi projesi ise, Sino Global Capital, Alameda Research ve QTUM VC gibi yatırımcılardan ilk DEX teklifinde (IDO) 69 milyon Dolar fon toplayan Parrot Protokolü. Parrot, Ethereum’daki Maker protokolüne benzer şekilde “velayetsiz” bir borç verme platformu ve merkezi olmayan bir borsa olarak hizmet verir.

İlgili Haber:  Solana Fiyatı %7 Oranında Yükseldi: SOL, Cardano’yu Geride Bıraktı!

Parrot, kısmen algoritmik bir stablecoin olan PAI tarafından destekleniyor. Ancak Parrot, IDO’sunda PRT adlı bir yönetim tokeni satışı yaptığını da belirtiyor. Bu token, yatırımcıların protokolün nasıl yürümesi gerektiği konusunda oy vermelerine ve diğer Katman 1 blok zincirlerindeki verim çiftliklerinden para çekmeden Solana’da verim çiftçiliği yapmalarına olanak sağlayacak.

Solana Ağına Pek Çok Proje Gelecek

Önümüzdeki birkaç gün içinde ise Solanium, Boca Chica ve Solstarter gibi daha pek çok Solana tabanlı merkezi olmayan finans projesi piyasaya dahil olacak.

Öte yandan 16 Eylül’de Solana’da Larix adlı bir borç verme protokolü başlatıldı. 15 Eylül’den 17 Eylül’e kadar Larix’te kilitlenen toplam değer ise 1.7 milyon Dolardan 119 milyon Dolara kadar yükseldi. Larix yatırımcıları arasında Solana, Huobi Global ve Polygon gibi önde gelen firmalar yer alıyor.

Son olarak, bir NFT penguen koleksiyonu olan Flippies de Solanium’da piyasaya sürüldü ve 21 Eylül’de dağıtımına başlanacak. Solana blok zincirindeki üretken bir AI sanat serisi olan Contrastive de iki gün içinde piyasaya sürülecek.

Solana büyümeye devam ederken; ağın, tüm bu çeşitli projeleri birlikte sürdürme yeteneği de başarıya ulaşmanın kilit noktası olacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar