Ethereum Rekor Fiyata Ulaştı

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Ethereum, geçen hafta yaşadığı fiyat düşüşünden geri dönmeyi başardı ve bir kez daha tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Haberin Özeti

  • Ethereum, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.665 Dolar fiyata ulaştı.
  • DeFi ve NFT piyasalarının büyümesi, 2020 yılından bu yana ETH fiyatını artıran temel etkenler olarak görülüyor.

Ethereum yatırımcısı olmak için iyi bir gün: Çünkü kripto paranın fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan olan 2.665 Doları gördü. Bu, potansiyel olarak yeni bir yükseliş rallisinin başlangıcına işaret ediyor olabilir.

Ethereum Neden Artıyor?

ETH, rekorundaki zamanlama tesadüfi değil. Geçen hafta, ilk Ethereum ETF’leri Kanada’da işlem görmeye başladı. Bu ürünler, kurumsal yatırımcıların direkt olarak kripto para satın almadan ETH’ye yatırım yapmalarına imkan sağlayacak.

Ethereum (ETH), geçen hafta tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 2.646 Dolara ulaştığından bu yana yaklaşık 200 Dolar düşerek yeni haftaya 2.400 Dolar civarında bir fiyatla başlamıştı. Nomics’ten alınan verilere göre ETH şu anda yaklaşık %5 artışla işlem görüyor.

Ethereum boğa piyasasının en önemli aktörlerinden biri haline geldi. Hem merkezi olmayan finans (DeFi) hem de NFT sektörlerindeki patlamalarla desteklenen Ethereum fiyatı, 2020’nin başından bu yana %1000’den fazla fırladı. Bitcoin ise aynı süreçte yaklaşık %600 oranında değer kazandı.

ETH’ye Kurumsal İlgi

Bu arada, geleneksel finans dünyası da Ethereum’a daha fazla ilgi göstermeye başlıyor. Enflasyona karşı potansiyel bir koruma veya basitçe portföyleri çeşitlendirmenin bir alternatifi olarak ETH’ye yapılan yatırımlar daha yaygın hale geliyor.

Örneğin, Çinli uygulama şirketi Meitu kısa süre önce yaklaşık 50 milyon Dolar değerinde ETH satın aldığını duyurdu. Ayrıca Kanada’da, Purpose Investments, Evolve ETF ve CI Global Asset Management’ın üç adet Ethereum ETF’si geçen hafta işlem görmeye başladı.

Ethereum ETF’leri geçen hafta işleme başladıkları ilk üç gün içinde toplam 138 milyon Dolardan fazla işlem hacmi üretti.

Bunun da ötesinde, Ethereum ağı önümüzdeki birkaç ay içinde önemli bir değişim yaşayacak. Ethereum İyileştirme Önerisi 1559 (kısaca EIP-1559), 14 Temmuz’daki Londra hard fork’u birlikte yayınlanacak. Söz konusu güncelleme, esasen Ethereum’un gaz ücretlerini düşürmeyi hedefliyor.

Yükseltme ile birlikte kripto madencilerine giden belirli bir miktarda ETH yakılacak. Bu stratejinin bir yan etkisi olarak, toplam ETH arzı da azalacak. Bu nedenle, bazı analistler, ETH talebinin arzını geride bırakacağına inanıyor.

Ethereum’un yakın vadeli geleceği hakkında iyimser olmak için pek çok neden olsa da; son dönemdeki aşağı yönlü satış baskısı ve yüksek fiyat dalgalanmaları, riskten kaçınan daha fazla yatırımcıyı ETH kullanmaktan caydırabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend