2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Ethereum Balinaları stETH Üzerinden Arbitraj Ticareti Yapıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Ethereum boğaları, her ne kadar yüksek oranda likidasyona uğrama riski olsa da, son günlerde tartışmaların odağındaki stETH’yi bir arbitraj fırsatı olarak görüyor.

Binance indirim kodu

stETH, özetle Lido protokolünde stake edilmiş Ether demek. Protokole Ether stake ediyorsunuz o da size stETH veriyor. stETH ile Ether’in normalde aynı değer olması beklenirken arada fiyat farklılıkları oluşabiliyor. Bu da yatırımcılar için bir arbitraj fırsatı doğuruyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Örneğin bu haberin girildiği esnada Ethereum fiyatı 1097 dolar iken, stETH fiyatı 1031 dolardı. Arada yaklaşık 66 dolarlık bir fark var.

stETH tokeni, Ethereum blok zincirinde stake edilmiş Ether’i temsil ediyor. Biliyorsunuz son günlerde iki şirket ismi tartışmaların ortasında: Celsius Network ve Three Arrows Capital. Celsius Network platformundaki çekim işlemlerini durdurdu. Three Arrows Capital’in ise maddi olarak zor günler geçirdiği söyleniyor.

Peki stETH ile bu iki şirket arasında nasıl bir ilişki var? Aralarındaki bağlantı şu; Celsius ve Three Arrows Capital’in en fazla stETH’ye sahip şirketler olduğu iddia ediliyor.

Merkezi olmayan uygulama Lido Finance tarafından 2020’nin sonlarında piyasaya sürülmesinden bu yana, stETH, DeFi’de borç verme ve ödünç alma için en popüler teminat varlıklarından biri haline geldi. Ancak son zamanlardaki piyasadaki likidite azlığı ve stETH ile Ethereum arasındaki fiyat farkının açılması, onu piyasanın odak noktası haline getirdi.

stETH’nin Ethereum ile fiyat farkının açılması, Celsius’un borç verme platformunda ticareti durdurma kararının ana itici gücü olarak gösteriliyor. Bu arada, likidite krizinin derinlerinde olduğu görülen başka bir kripto şirketi, hedge fonu Three Arrows, stETH tokenlerinin bir kısmını sattı.

Ancak blok zinciri verilerine ve piyasa katılımcılarına göre, satış baskısı arttıkça kripto yatırımcıları stETH’deki pozisyonlarını artırıyor.

İlgili Haber:  MakerDAO, Aave ile İlgili Bazı Borç Verme Faaliyetlerini Durdurdu!
stETH ile arbitraj.
stETH ile arbitraj.

Yatırımcılar stETH’deki indirimi bir arbitraj fırsatı olarak görüyorlar çünkü stETH, Ethereum’un PoS’a geçişinden sonra Ether ile 1’e 1 değiştirilebilir hale gelecek.

Örnek vermek gerekirse, şu an diyelim ki Ethereum’un fiyatı 1000 dolar olsun. Aradaki fiyat farkından dolayı 850 dolara 1 stETH alırsanız, Ethereum geçişinden sonra elinizde 1 Ethereum olmuş olacak. Bu da nerden baksanız %15 kazanç demek.

Blockchain veri analiz platformu Nansen’e göre, özellikle piyasayı bilen sofistike yatırımcılar indirimli stETH konusunda çok agresif. Nansen verilerine göre, stETH tutan cüzdanların sayısı 7 Haziran’da 88’den Çarşamba günü 101’e kadar yükseldi.

Nansen’e göre Three Arrows, stETH tokenlerini Mayıs ayı başlarında çekmeye başladı. 14 Haziran’da, sadece dört işlemde DeFi kredilendirme projesi Aave’den 80.000’den fazla stETH çekti ve ardından stETH’nin 38.900’ünü 36.700 Ether ile değiştirdi. Analistler, bu takasla 2.200 Ether kaybedildiğini ve Three Arrows gibi bir fon için “büyük bir kayıp” olduğunu söylüyor.

Bu arada, Dune Analytics verilerine göre, Celsius’un hâlâ yaklaşık 475 milyon dolarlık stETH’si bulunuyor.

Uzmanlar stETH tutan balinaların büyük likidasyonlarla karşı karşıya olduğunu düşünüyor. Zira stETH’ler Ethereum’un PoS’a geçişi gerçeklemeden paraya çevrilemiyor ve geçişin ne zaman olacağı da halen belli değil.

Arbitraj yapan yatırımcılar tam olarak ne gibi bir yol izliyor? Yaptıkları işlem şu; daha fazla Ethereum ödünç alabilmek için stETH’yi Aave’de teminat olarak kullanıyorlar ve ardından ödünç alınan Ether’i Lido’da stake ediyorlar. Böylece stETH’nin arzı da artmış oluyor. Ancak stETH’nin sunduğu indirim arttıkça, stETH’nin fiyatı Ethereum’dan uzaklaşmaya başlıyor ve bu durum likidasyona neden olabilir.

Verilere göre şu anda Aave’de 1 milyondan fazla stETH kilitli durumda.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar