Ethereum SUSHI Yüzünden 5 Günde %30 Değer Kaybetti

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 1 ay önce

blank

Mayıs ayından bu yana, Ethereum, denetlenmemiş kodlar ve bazen anonim kurucuların sayısız token ürettiği merkezi olmayan finans (DeFi) çılgınlığı nedeniyle Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi.

blank

Hatta bazı analistler, kripto para fiyatlarındaki en son artışın, Bitcoin değil de Ethereum tarafından başlatıldığını bile öne sürdüler.

Maalesef geçen hafta doların beklenmedik bir şekilde yükselmesi ve hisse senedi piyasalarının Mart ayından bu yana en hızlı düşüşü ile makro ortam değişti. Spekülatif ateşle birleşen negatif ortam, ETH gibi dijital varlıkların satışı ile sonuçlandı.

DeFi çılgınlığının, “parti” sona erdiğinde ETH için olumlu bir fiyat artışı getireceği aşikar. Dahası, daha önce spekülatif bir balon görmüş olanlar, özellikle 2017 ICO çılgınlığına tanık olanlar, DeFi balonunun kötü bir şekilde sona ereceğini tahmin ediyor. İşte tam bu noktada geçtiğimiz günlerde SushiSwap ortaya çıktı.

SushiSwap: Uniswap klonu

SushiSwap, merkezi olmayan kripto para borsası UniSwap’i (DEX) çatallayan ve ağa likidite akışını başlatmak için SUSHI adında bir yönetim tokeni oluşturan anonim bir kişi olan Şef Nomi tarafından kuruldu. SUSHI çok kısa bir zaman içinde, DeFi ekosistemindeki en popüler tokenlerden biri haline geldi ve piyasa değeri iki hafta içinde 600.000$’dan 285 milyon dolara yükseldi.

Ve sonrasında beklenen kötü şey oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ağın gelişimini finanse etmek için tasarlanan SUSHI tokenlerinin %10’luk geliştirici payını satmayacağına tekrar tekrar söz veren Şef Nomi, geçtiğimiz Cumartesi, geliştirici cüzdanındaki tüm SUSHI tokenlerini tek bir işlemle yaklaşık 12.5 milyon dolara sattı.

Satış haberi Şef Nomi’nin dolandırıcı olduğu iddialarını gündeme getirdi ve kamuoyu tepkisiyle birlikte, SUSHI’nin fiyatı 4.12$’dan 1.19$’a kadar düştü.

Bununla birlikte, Şef Nomi iddiaları reddetti ve durumunu Charlie Lee’nin elindeki Litecoin’leri satmasına benzetti. Yani fiyatı önemsemeyi bırakarak geliştirmeye odaklanmak istediğini ifade etti.

Şef Nomi’nin gerçek niyetinden bağımsız olarak, yaptıkları, son günlerde Ethereum fiyatına yön veren SushiSwap projesine onarılamaz bir şekilde zarar vermiş olabilir.

Örneğin, makro belirsizlik piyasaları vurduğunda ve token fiyatları düştüğünde, Şef Nomi gibi DeFi spekülatörleri sermayelerini korumak için ellerindekileri sattı ve bu da daha fazla düşüşe neden oldu. Yukarıda bahsedilen panik satışı, önceki geri bildirim döngüsünü olumludan olumsuza çevirdi, bu nedenle SushiSwap’ın DeFi ve Ethereum topluluğu için kalıcı sonuçları olabilir.

Ethereum ve DeFi topluluğu muhtemelen bu olaydan gerekli dersleri çıkaracak ve ekosistemi daha sağlıklı hale getirmek için çalışacaklar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend