1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Ethereum SUSHI Yüzünden 5 Günde %30 Değer Kaybetti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Mayıs ayından bu yana, Ethereum, denetlenmemiş kodlar ve bazen anonim kurucuların sayısız token ürettiği merkezi olmayan finans (DeFi) çılgınlığı nedeniyle Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi.

Binance indirim kodu

Hatta bazı analistler, kripto para fiyatlarındaki en son artışın, Bitcoin değil de Ethereum tarafından başlatıldığını bile öne sürdüler.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Maalesef geçen hafta doların beklenmedik bir şekilde yükselmesi ve hisse senedi piyasalarının Mart ayından bu yana en hızlı düşüşü ile makro ortam değişti. Spekülatif ateşle birleşen negatif ortam, ETH gibi dijital varlıkların satışı ile sonuçlandı.

DeFi çılgınlığının, “parti” sona erdiğinde ETH için olumlu bir fiyat artışı getireceği aşikar. Dahası, daha önce spekülatif bir balon görmüş olanlar, özellikle 2017 ICO çılgınlığına tanık olanlar, DeFi balonunun kötü bir şekilde sona ereceğini tahmin ediyor. İşte tam bu noktada geçtiğimiz günlerde SushiSwap ortaya çıktı.

SushiSwap: Uniswap klonu

SUSHISwap, merkezi olmayan kripto para borsası UniSwap’i (DEX) çatallayan ve ağa likidite akışını başlatmak için SUSHI adında bir yönetim tokeni oluşturan anonim bir kişi olan Şef Nomi tarafından kuruldu. SUSHI çok kısa bir zaman içinde, DeFi ekosistemindeki en popüler tokenlerden biri haline geldi ve piyasa değeri iki hafta içinde 600.000$’dan 285 milyon dolara yükseldi.

Ve sonrasında beklenen kötü şey oldu.

Ağın gelişimini finanse etmek için tasarlanan SUSHI tokenlerinin %10’luk geliştirici payını satmayacağına tekrar tekrar söz veren Şef Nomi, geçtiğimiz Cumartesi, geliştirici cüzdanındaki tüm SUSHI tokenlerini tek bir işlemle yaklaşık 12.5 milyon dolara sattı.

Satış haberi Şef Nomi’nin dolandırıcı olduğu iddialarını gündeme getirdi ve kamuoyu tepkisiyle birlikte, SUSHI’nin fiyatı 4.12$’dan 1.19$’a kadar düştü.

İlgili Haber:  Edward Snowden NFT’si Ethereum'da 5.4 Milyon Dolara Satıldı

Bununla birlikte, Şef Nomi iddiaları reddetti ve durumunu Charlie Lee’nin elindeki Litecoin’leri satmasına benzetti. Yani fiyatı önemsemeyi bırakarak geliştirmeye odaklanmak istediğini ifade etti.

Şef Nomi’nin gerçek niyetinden bağımsız olarak, yaptıkları, son günlerde Ethereum fiyatına yön veren SushiSwap projesine onarılamaz bir şekilde zarar vermiş olabilir.

Örneğin, makro belirsizlik piyasaları vurduğunda ve token fiyatları düştüğünde, Şef Nomi gibi DeFi spekülatörleri sermayelerini korumak için ellerindekileri sattı ve bu da daha fazla düşüşe neden oldu. Yukarıda bahsedilen panik satışı, önceki geri bildirim döngüsünü olumludan olumsuza çevirdi, bu nedenle SushiSwap’ın DeFi ve Ethereum topluluğu için kalıcı sonuçları olabilir.

Ethereum ve DeFi topluluğu muhtemelen bu olaydan gerekli dersleri çıkaracak ve ekosistemi daha sağlıklı hale getirmek için çalışacaklar.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar