Ethereum tabanlı sosyal ağ Minds artık kullanıcıların yayınlarını “kalıcı olarak” Arweave’nin blockchain tabanlı depolama hizmetine yedeklemesine izin veriyor.

Haberin Özeti

  • Sosyal ağ Minds, yayınları Arweave’nin permaweb’ine kaydetme özelliğini yapısına ekledi.
  • Ekleme ile beraber, sosyal paylaşımlar için sansür direncinin biraz daha kırılacağı düşünülüyor.
  • Ethereum tabanlı sosyal ağ, 3 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu iddia ediyor.

3 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğunu iddia eden Ethereum tabanlı sosyal ağ Minds, kullanıcıların sosyal medya yayınlarını blockchain tabanlı permaweb’e kaydetmelerine izin vermek için merkezi olmayan startup uygulaması Arweave ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Twitter ve Facebook gibi daha ana akım, düzenlenmiş sosyal medya platformlarında görülen potansiyel sansüre karşı başka bir hareket olarak tanımlanan bu işlev, Minds kullanıcılarının yayınlarını Arweave’nin blockchain depolama alanına kaydetmelerine olanak tanıyor. Özellik bu ay kullanıma sunulacak.

“Sansüre Dayanıklı Yedekleme Sağlanacak”

Minds kurucusu ve CEO’su Bill Ottman, Decrypt’e yaptığı açıklamalarda “Arweave ile olan ortaklığımız ve bu entegrasyon, kullanıcılara içeriklerinin paha biçilemez, değişmez ve sansüre dayanıklı bir şekilde yedeklenmesini sağlayacak.” dedi.

Ottman ayrıca, sansürün gözetleme ve algoritmik manipülasyonla ilgili olarak ana akım sosyal ağlarda neden olduğu kaos göz önüne alındığında, Minds’ın, kullanıcılara dijital arşivlerini oluşturmaları için daha esnek ve merkezi olmayan bir altyapı sağladığını belirtti.

Arweave’nin merkezi olmayan depolama platformu, kullanıcıların süresiz ve sınırsız depolama özelliği kazanmak için ön ödeme yapmasını gerektirir. Hizmet, önümüzdeki yıllarda maliyetlerini azaltacağını iddia ediyor ve token tabanlı ekonomisiyle düğüm operatörlerini ve madencileri teşvik ediyor.

Minds ve Arweave Yatırımcıların İlgisini Çekiyor

Hem Minds hem de Arweave, önde gelen yatırımcıların ilgisini çekmiş görünüyor. Minds, 2018’de Overstock.com’un Medici Ventures’tan 6 milyon dolarlık Seri A yatırımı almıştı. Bu yılın başlarında Arweave de; Andreessen Horowitz, Union Square Ventures ve Coinbase Ventures’tan 8.3 milyon dolarlık yeni bir finansman turunu duyurmuştu. Şirket, bu turun öncesinde ise 5 milyon dolarlık bir finansman turu ile dikkat çekmişti.

Minds, ister ülkenin ifade özgürlüğü kısıtlamalarına isyan eden Taylandlı muhalifler, isterse radikal görüşlü olarak tanımlanarak yerinden edilmiş olanlar için bir sığınak görevi görülüyor.

Ottman, Minds’ın amacını şu şekilde açıklıyor: “Amaç, kullanıcıların verilerini ve dijital yaşamlarını kontrol ettikleri yeni nesil bir sosyal ağ oluşturmaktır.” Mümkün olduğunca ademi merkeziyetçi hale gelmeye çalıştıklarını ifade eden Ottman, sözlerini şu şekilde tamamlıyor: “Arweave bizi bu vizyona çok daha yakınlaştırıyor. Maksimum şeffaflık ve topluluk işbirliği için bu mikro hizmet kodumuzu ve yazılımımızın %100’ünü açık kaynaklı hale getiriyoruz.”

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın