1 Ekim 2022, Cumartesi
22.9 C
İstanbul

Ethereum Tabanlı Opsiyon Platformu Charm Yayına Girdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Merkezi olmayan platform Charm, kullanıcılara “işlem yapmak için likit ve ucuz opsiyon piyasaları” vaat ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum tabanlı merkezi olmayan opsiyon platformu Charm yayına girdi.
  • Proje, likidite yaratmak ve kullanıcıların giderlerini düşürmek için otomatik bir piyasa yapıcı kullanıyor.
  • Charm’ın geliştiricileri, platformun oldukça deneysel olması nedeniyle kullanıcılarının da varlık kaybına hazır olmaları gerektiğini vurguladı.

Merkezi olmayan opsiyon platformu Charm bugün ana ağ lansmanını duyurdu; ve kullanıcılara, Ethereum (ETH) opsiyon sözleşmeleri ticareti için yenilikçi bir yol vaat etti.

Binance indirim kodu

Charm’ın Diğer Platformlardan Farkı Ne?

Yapılan açıklamada, “Charm, blockchainde likit opsiyonlar yaratabilen bir Otomatik Piyasa Yapıcıdır (AMM). Opsiyon dünyasına bir tahmin piyasası puanlama kuralı uygulayarak, opsiyon yaratma, fiyatlandırma, ticaret ve ödeme için yeni bir model icat ettik.” ifadeleri yer aldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Geleneksel finansta opsiyonlar alıcılara, gelecekte belirli bir tarihte belirli bir fiyattan varlık satın alma hakkı veren sözleşmelerdir. Charm’da ise desteklenen tek varlık şu an itibariyle Ethereum olarak görünüyor.

Duyuruya göre, Charm’ı benzeri platformlardan ayıran birkaç önemli özellik var. Örneğin, fiyatlar yalnızca arz ve talep tarafından belirlenir; bu nedenle AMM, fiyatlandırma için harici belirleyicilere güvenmez.

Ek olarak, kullanıcılar opsiyonlarını sözleşmenin sona erme tarihinden önce satmayı tercih edebilirler.

Kullanıcılar, Varlıklarının Tamamını Kaybedebilir

Bununla birlikte geliştiriciler, sürekli olarak Charm’ın oldukça deneysel ve denetlenmemiş bir yapıya sahip olduğunu vurgulayarak kullanıcıların varlıklarını tamamen kaybetmeye hazırlıklı olmaları konusunda uyarıyor. Bu nedenle de ilk aşamada varlıklarının tamamını bu platforma yatırmamayı öneriyor.

Yapılan duyuruda “Charm, deneysel bir protokoldür. Firmalar, bireyler, ortaklıklar veya tek başına çalışanlar için geçerli olan yasa ve düzenlemelere tabi değildir. Tazminata başvurmadan paranızın %100’üne kadarını kaybedebilirsiniz. Devam etmeden önce lütfen kendi araştırmanızı yaptığınızdan ve riskleri anladığınızdan emin olun.” ifadeleri yer alıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar