Ethereum Tabanlı Origin Dollar, 7 Milyon Dolarlık Bir Hacker Saldırısına Uğradı

Kripto dünyasındaki birkaç firmaya düzenlenen ani kredi saldırılarının hemen ardından bir de Origin’in hacklenmesi, merkezi olmayan finansmana duyulan güveni daha da zayıflatabilir.

Origin Protocol kurucu ortağı Matthew Liu, Pazartesi gecesi Origin Dollar (OUSD) kasasına yapılan saldırıyı doğruladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Ekip, hangi güvenlik açığından yararlanıldığını ve bilgisayar korsanının kullanıcıların cüzdanlarına nasıl erişebildiğini anlamaya çalışıyor.”

Yine Bir Flash Kredi Saldırısı mı?

Önceki hacker saldırılarında olduğu gibi bunun da bir tür flash kredi saldırısı olup olmadığı henüz bilinmiyor. Ama Origin ekibi tahmini olarak 7 milyon Dolar değerinde ETH ve DAI stablecoin’in bir kombinasyonunun hacker tarafından ele geçirilmiş olduğunu düşünüyor.

Liu, 1 milyon Dolardan fazlasının Origin çalışanları ve kurucusuna ait olduğunu belirttiği fonların, saldırıyı gerçekleştiren hackerdan geri alınıp alınamayacağı hususunda henüz emin olmadığını belirtti.

Liu, saldırı ile ilgili özellikle sosyal medya platformlarında yayılan söylentileri sonlandırmak adına şu açıklamalarda bulundu: “Bu saldırı içeriden gerçekleştirilen bir plan değil. Söz konusu aksamaya rağmen, OUSD’yi emsallerin daha geniş Origin misyonuna dayanan güvenli ve başarılı bir ürün haline getirme niyetimiz büyük ölçüde devam ediyor.”

Origin Nedir?

Origin, blockchain tabanlı bir e-ticaret platformudur. Platform, OUSD stablecoin’ini Eylül ayının sonunda tanıtmıştı: Söz konusu stablecoin itibari para ile değil DAI dahil diğer stablecoinler tarafından destekleniyor.

Hacker saldırısının ardından piyasa değerleri takip edildiğinde ise OUSD stablecoin’in 0.54 Dolar’a düştüğü gözlendi. Öncesinde değeri 1.00 Dolar değerine eşitti.

Origin Dollar’ın karşılaştığı hacker saldırısı, çoğu Ethereum platformu üzerine kurulu olan merkezi olmayan finans protokollerinin güvenliğine dair duyulan endişeyi daha da artırabilir. Geçtiğimiz ay Harvest Finance, Akropolis ve Value DeFi, 40 milyon Dolardan fazla zarara yol açan hacker saldırılarına maruz kalmıştı.

  Stablecoin Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Söz konusu hacker saldırılarının temel kaynağı da Ethereum tabanlı platformlarda flash kredi noktasında ortaya çıkan güvenlik açıkları olarak belirtilmişti. Son Origin saldırılarının ardından, sektör içerisinde konu ile ilgili bir adım atılıp atılmayacağı protokollerin kullanıcıları başta olmak üzere tüm kripto dünyası ilgilileri tarafından merak ediliyor.

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın