Tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasının ardından kısa bir düşüş yaşayan Ethereum ücretlerinde tekrardan yükseliş trendi gözleniyor. DeFi aktiviteleri Ethereum’un daha da düşmesini engelleyen önemli bir faktör olarak göze çarpıyor.

Ayın başında gerçekleşen büyük çöküşün ardından Ethereum fiyatlarında rekor kıran bir yükseliş trendi gözlenmeye başladı.

BitInfoCharts’tan alınan veriler ışığında, ETH transferlerini yayınlamak veya Ethereum ağındaki akıllı sözleşmelerle etkileşime girmek için ödenen Ethereum işlem ücretleri, 10 Ağustos tarihinden bugüne bir aylık süre boyunca ortalama olarak 2 dolar seviyesinin üzerinde kaldı.

Bu süre zarfında, ortalama işlem ücretleri 2 Eylül tarihinde 14.58 dolara kadar yükseldi ve 9 Eylül’de 2.67 dolar seviyesine geriledi. Şimdi ise değerler tekrar yükselmeye başlıyor, bu da ağ kapsamındaki aktivitenin tekrardan toparlanmaya başladığının bir işareti olarak yorumlanıyor.

Ethereum ücretleri ağ etkinliğine göre hesaplanır. Blockchain işlemleri ise sınırlı kapasiteye sahip bitcoin madencileri tarafından belirlenir ve işlemler yayınlanırken süreç rahatça yönetilebilir, işlem ücretlerinde artış veya azalma meydana gelebilir.

Bu durum, bitcoin madencilerini daha yüksek ücretli daha fazla işlemi eklemeye teşvik ederken, aynı zamanda daha yüksek ücretler ödeme konusunda isteksiz olan kullanıcılar tarafından yapılan işlem sayısını da teorik olarak azaltır.

İlgili Haber:  DeFi'nin yearn.finance Platformu Coinbase Pro'ya Geliyor

Ethereum işlem ücretleri 8 Eylül ve 10 Eylül tarihleri arasında ortalama %70 oranında artarak 4.55 dolara yükseldi. Ethereum fiyatı ise bu dönemde yalnızca %4 artarak 363 dolar seviyesini gördü.

Geçmişte Yalnızca İki Kez Yaşanmıştı

BitInfoCharts’ın yayınladığı verilere göre, Ethereum’daki ortalama işlem ücretleri, geçmişte iki dolar seviyesinin üzerinde yalnızca iki kez seyretmişti. Bunlardan ilki 2018 yılının başında, 5 Ocak ve 15 Ocak tarihleri arasında yalnızca 10 günlük süre boyunca gerçekleşmişti. İkinci durum ise bu sene 1 Temmuz – 7 Temmuz arasında süren dönem olarak kaydedilmişti.

Şu an itibariyle ise işlem hacmi öyle bir seviyeye ulaştı ki ortalama günlük ücretler 10 Ağustos’tan bu yana iki doların altına düşme şansı bulamadı. Ve 8 Eylül’den önce düşen ücretlerin yakın zamanda ivmesini tersine döndürmesi ile bu artış çizgisi devam edecek gibi görünüyor.

Sürmekte olan faaliyet, merkezi olmayan borsalarda kredi vermek ve token takasları için likidite sağlamak için milyarlarca para çeken DeFi uygulamaları tarafından destekleniyor. Ethereum’da gerçekleşen son DeFi aktivitesi o kadar güçlüydü ki, ağ boyunca taşınan tokenlerin değeriyle ölçülen ekonomik aktivite, yıllardır ilk kez Bitcoin’in sahip olduğu değeri geçti.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here