12 Ağustos 2022, Cuma
20.7 C
İstanbul

Ethereum Üzerindeki USDC Arzı Tether’i Geçti!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Stabil koin savaşları kızışıyor.

Binance indirim kodu

Ethereum blok zincirindeki toplam USDC miktarı Tether’i (USDT) geçti. Bu geçiş çok önemli bir dönüm noktası çünkü Tether piyasadaki ilk ve en büyük hacimli stabil koin olarak biliniyor. Ayrıca bu geçiş USDC’nin büyüme hızıyla ilgili de bir fikir veriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Stabil koin piyasası son yıllarda çok hızlı bir büyüme gördü. Piyasa bugüne kadar Tether’in USDT tokeninin hakimiyetindeydi ve hala öyle. Ancak Centre ve Coinbase’in kurduğu Centre konsorsiyumunun ürettiği USDC, Ethereum blok zincirinde USDT’yi geçmiş durumda.

Ethereum blok zincirindeki USDC tokenlerinin sayısı ve dolayısıyla değeri, bu haberin girildiği esnada 40.3 milyar dolardı. Bununla birlikte USDT tokenlerinin değeri ise 39.8 milyar dolar. Her ne kadar hem USDC hem de USDT Ethereum blok zinciri dışında Tron, Avalanche gibi bir dizi blok zincirde de mevcut olsa bile, her iki token için en büyük ve en önemli platform Ethereum. Dolayısıyla Ethereum üzerindeki yarışı kazanmak çok önem teşkil ediyor.

USDC tokenlerinin çoğunluğu Ethereum üzerinde

USDC tokenlerinin %92’sinden fazlası Ethereum üzerinde ERC-20 tokeni olarak üretilmiş durumda. Karşılaştırma yapacak olursak, Tether’in %50’sinden biraz fazlası Ethereum’da bulunmakta. USDT için bir diğer önemli platform Tron. Tron üzerinde yaklaşık 39 milyar dolarlık USDT var. Tron’un dışında Binance Smart Chain, Solana, Avalanche ve diğer blok zincirlerde de USDT mevcuttur.

Tüm stablecoin piyasasına bakıldığında, USDT 78.4 milyar dolarlık token ile baskın oyuncu konumunda. Geçen yıl üretilen USDT token sayısında %212 artış görüldü. Ancak Tether’in rakibi USDC geçen sene %819 büyüdü.

USDC vs USDT

İki tokeni karşılaştıracak olursak, USDC daha çok DeFi protokollerinde kullanılırken, USDT daha çok merkezi borsalarda işlem görüyor. Tether şirketi ürettiği USDT’leri nasıl ve neyle desteklediğini açıklamada geçmişte çok şeffaf davranmadı. Halen bu tutumunu sürdürüyor. USDC ise bu konuda Tether’e göre daha şeffaf.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar