7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Ethereum Vadeli İşlemleri, Büyük Yatırımcılar Arasında Bitcoin’den Daha Popüler Hale Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Yatırım bankası JP Morgan, piyasanın önde gelen kripto parası Bitcoin’e yönelik “zayıf talep” nedeniyle kurumsal yatırımcıların dikkatini Ethereum’a çevirdiğini söylüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yatırım bankası JP Morgan, vadeli işlem piyasasına dair açıklamalarda bulundu.
  • Bankaya göre, Ethereum vadeli işlemleri özellikle de büyük yatırımcılar arasında Bitcoin’den daha popüler hale geldi.

Yatırım bankası JP Morgan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yatırımcıların Bitcoin vadeli işlemleri yerine Ethereum vadeli işlemlerine yöneldiklerini belirtti.

Binance indirim kodu

Kurumsal Yatırımcılar Arasındaki Bitcoin İlgisi Azalıyor

Bankanın açıklamasından hareketle hazırlanan Business Insider raporuna göre ise, Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) Bitcoin vadeli işlemleri, bu ay Bitcoin fiyatının altında işlem gördü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

JP Morgan, bunun temel nedeninin, “kurumsal yatırımcıların zayıf talebi” olduğunu söyledi.

Bitcoin vadeli işlemleri, yatırımcıların BTC’nin gelecekteki fiyatına yönelik yatırımlar yapmasını sağlar. Bu, kripto para endüstrisinde çok büyük bir pazardır ve yatırım yapılan nakit açısından, spot ticaretten çok daha fazla ilgi vardır. Örneğin, dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance’de spot ticaret için son 24 saatlik hacim şu anda 23 milyar Dolar seviyesinde iken; vadeli işlem ticareti hacmi şu anda 65 milyar Dolar seviyesinde seyrediyor.

Piyasa değerine göre en büyük kripto paralar olan Bitcoin ve Ethereum, vadeli işlem ticareti için de en popüler sözleşmelerdir.

Ethereum, Bitcoin’in Önüne Geçiyor

JP Morgan’ın açıklaması da, büyük oranda, “kurumsal yatırımcılar arasında, Bitcoin’e nazaran Ethereum’a daha fazla talep” olduğuna işaret ediyor.

Bitcoin için yüksek talep olduğunda, vadeli işlemler kripto paranın gerçek fiyatından daha yüksek bir seviyede işlem yapma eğilimindedir. Ancak CME verilerine göre Eylül ayında durum böyle olmadı.

JP Morgan’ın bildirdiğine göre, yatırımcılar bunun yerine Ağustos ayından bu yana Ethereum’u yakından takip ediyor.

İlgili Haber:  Göstergelere Göre Kurumlar ve Balinalar Bitcoin Topluyor: Yeni Bir Bitcoin Boğa Koşusu mu Geliyor?

Ancak vadeli işlemlere olan bu ilgiye rağmen, her iki kripto para da bugünlerde oldukça zorlanıyor: Bitcoin geçen hafta %7 oranında değer kaybetti ve şu dakikalarda 41.600 Dolar seviyesinde seyrediyor. Aynı süreçte Ethereum ise %12 düşerek 2.850 Dolar seviyesine geriledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar