Ethereum Zinciri EIP-1559’a Nasıl Tepki Verdi?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 3 ay önce

blank

2021 yılının Ağustos ayının ilk haftası Ethereum için unutulmaz bir yükseltmeye sahne oldu. EIP-1559 protokolü ETH Blockchain’ine entegre edildi. Ethereum topluluğu uzun bir süredir bu güncellemeyi bekliyordu.

blank

İlk değişim mekanizmasının hayata geçirilmesiyle beraber, önümüzdeki aylarda da yeni gelişmeler yaşanacak. Protokolün getirdiği büyük değişikliklerin etkilerinin önümüzdeki yıllarda kendisini göstermesi beklenirken verilere göre güncellemenin hayata geçmesinden hemen sonra bazı etkiler de hissedildi.

Ethereum Yakımı

Ethereum piyasası şu anda ETH fiyatının 3.000 doları aşmasıyla meşgul olsa da, EIP-1559 ile gelen yeniliklerin ilk 8 saatte etkisini gösterdiğini söylemek gerekiyor. Yeni getirilen ücret yakma protokolüyle birlikte, o zamanın fiyatıyla 2.458 ETH’ye tekabül edilen 6.9 milyon dolarlık ETH yakımı gerçekleşti. İlk 24 saatte ağ üzerinde ortalama olarak dakika başı 3.42 ETH yakıldı.

Bu yazının yazıldığı anlardaki verilere göre ise toplam değeri yaklaşık olarak 52 milyon dolar olan 16.952 adet ETH yakımı gerçekleştirildi. Yazım sırasında 24 saat baz alındığında yakım hızı ortalama olarak dakika başına 2.64 ETH’ye düşerken saatlik oran ise dakika başına 2.59 ETH kadardı. Ağ aktivitesinin gün içerisinde oldukça oynak olmasından dolayı, 49.3 Gwei değerindeki temel ücret dalgalı bir seyir izledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ethereum yakımlarına en büyük katkıyı sağlayanlardan biri de şu anda DeFi olarak gözüküyor. UniSwap protokolünün yaratıcısı Hayden Adams’a göre, EIP-1559 güncellemesinin hayata geçmesinden sonra platform üzerinde iki saat içerisinde 80 ETH’nin üzerinde token yakıldı. Kaba bir hesaplama yaparsak, bu değer yılda 350.000 adet ETH’ye ve dolar cinsinden de 1.4 milyar dolara tekabül ediyor.

Fiyat Yükselişi Güncellemeye Bağlı Olmayabilir

Ancak uzmanlara göre bu yakım işlemlerinin mevcut piyasa yapısı konusunda gözleri boyamasına izin verilmemeli. EIP-1559 güncellemesinin ETH’nin 3.000 doları aşmasında bir etkisi olduğu tahmin edilmiyor. Ancak fonksiyonel olarak ekonomik taraftan bu güncellemenin nasıl bir performans etkisi ortaya koyacağını “henüz” görmedik.

Son birkaç gün içerisinde yakılan 52 milyon dolar her ne kadar büyük bir değer olsa da ETH arzının halen artmaya devam ettiğini de eklemek gerekiyor. Bu, Ethereum’un henüz deflasyon safhasına geçmediğini gösteriyor. Sınırlı bir arz dengesinin Proof of Stake (hisse ispatı) sistemi gelmeden oluşmayacağını biliyoruz. Bu sistemin hayata geçmesi için ise en az 1 yıl daha gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend