30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Ethereum Geliştiricileri, Yeni “Zorluk Bombasını” 2022 Yılı Mayıs Ayına Ertelemek İstiyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ethereum ağına getirilecek olan ‘zorluk bombası’, altcoin için yeni bir çağın başlangıcı olabilir. ETH geliştiricileri Tim Beiko ve James Hancock, EIP-4345 için yayınladıkları yeni önerilerinde, Ethereum zorluk bombasını 2022 yılı Mayıs ayına kadar ertelemeyi teklif ettiler.

Binance indirim kodu

Geliştiricilerin önerisine göre, Ethereum 2022 yılının Mayıs ayına kadar Shanghai güncellemesini tamamlayacak, bu yüzden zorluk bombası da bu tarihe ertelenebilir. Bununla birlikte geliştiricilerin, ‘proof of stake’ mekanizmasına tamamen geçiş ile birlikte neden ‘Ice Age’ sürecini tümüyle kaldırmadıkları da sorgulandı. Tim Beiko bu soruya şöyle cevap verdi: “Tercihen, bu zorluk bombasına hiçbir zaman ulaşmayacağız çünkü o tarih geldiğinde biz de ETH 2.0’a olan birleşimi tamamlamış olacağız.”

Binance indirim kodu

Bununla birlikte konuyla ilgili olarak şu alternatifler de bulunuyor:

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

  1. Zorluk bombasını tamamen ortadan kaldırmak
  2. Bombanın gerçekleşme zamanını çok uzak bir zamana atmak

Beiko ayrıca, zorluk bombasının tamamen kaldırılma fikrine sıcak bakmadıklarını çünkü eğer böyle yapsalardı ‘proof of work’ zincirinin daha kolay çalışmasına ve dolandırıcı ‘fork’ların’ sayısının artmasına yol açacaklarını söyledi. Bu yüzden Ethereum geliştirici ekibi ikinci yolu seçti ve bunun ‘zorluk bombasının bu bağlamda tamamen ortadan kaldırılmasına’ eşdeğer olduğunu ifade etti.

Zorluk Bombası Vaktinde Yaşanırsa Ethereum İşlem Ücretleri Tavan Yapabilir

Ağdaki tıkanmalar ve yüksek işlem ücretlerinin ETH için çok da yabancı kavramlar olmadığı biliniyor. Bu amaç ile geliştirici ekibi dört kez müdahalede bulunmak zorunda kalmıştı ve şimdi de beşinci kez zorluk bombasının ertelenmesi için öneride bulundular. Peki ama neden?

Çünkü, zorluk bombası, zamanı geldiğinde ağ üzerinde yavaşlık yaratacak bir tür işlem tanımlıyor. Bunu engellemek amacıyla geliştiriciler EIP-649, EIP-1234, EIP-2387 ve son olarak da EIP-3554’ü devreye soktu. Ethereum ağının şu anki durumu göz önüne alındığında, bloklar arasında 0.1 saniyelik bir gecikmenin bile kullanıcı deneyimini etkileyeceği ve işlem ücretlerinin çok yükseklere fırlamasına neden olacağı düşünülüyor.

Bununla birlikte, hacknet’lerin iki gündür çalışmasıyla birlikte geliştiriciler ETH 2.0 ile olacak birleşmeyi test ediyorlar.

Mevcut durumda “proof of work” mekanizmasıyla çalışan ETH ağı, Ethereum 2.0 ile birlikte “proof of stake” mekanizmasına geçiş yapacak. PoS mekanizmasının daha az enerji tükettiği ve çevreye daha az zararlı olduğu biliniyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar