13 Ağustos 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Ethereum’da İşlem Ücretleri Azalırken Ether Fiyatı Uçuşa Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Ethereum’daki fiyat yükselişleri geri döndü. Ayı sezonunu hatırlatan bir haftasonundan sonra Ether (ETH) fiyatları yılın 17. haftasına güçlü fiyat artışlarıyla başladı. Ayrıca Ethereum’daki işlem ücretleri (gaz ücretleri) de son ayların en düşük seviyesine geriledi.

Binance indirim kodu

Haftaya hızlı bir giriş yapan Ethereum fiyatları, geçtiğimiz hafta sonu yaşanan kayıpları telafi etmişe benziyor. Bu yazının yazıldığı anlarda bir ETH fiyatı 2.490 dolar seviyelerinde geziyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Düne göre yaklaşık %13 değer kazanan Ethereum’un, kendisine ait tüm zamanların en yüksek rekoru olan 2.640 dolara ulaşması için sadece %7’lik bir fiyat artışı yeterli olacak. Aynı zamanda, akıllı sözleşme platformunun en büyük zayıflıklarından biri olarak gösterilen ağ ücretleri de, blockchain analizcilerinden alınan verilere göre, 2020’nin sonundan bu yana en düşük seviyelere geriledi.

Gerileyen gaz ücretlerinin arkasındaki muhtemel neden olarak birçok faktöre işaret ediliyor. Ancak, Ethereum’da yaşanan ve akıllı sözleşmeler alanındaki gaz ücretlerine el atması beklenen Berlin hard fork’u da nihayet etkilerini göstermiş olabilir.

Ethereum’daki Gaz Ücretlerini Düşürebilmek İçin Flashbotlar Kullanılıyor

Düşen fiyatları açıklamak için kullanılan daha olası ve kalıcı bir teori ise, flashbotların giderek yaygınlaşıp fiyatları düşürdüğü şeklinde açıklanabilir. Flashbotlar, Ethereum’daki MEV değerlerine çözüm üretmek için çalışan bir organizasyonu temsil ediyor. MEV kısaltmasının açılımı ise Miner Extractable Value (Madenci Ulaşılabilir Değeri) olarak biliniyor. Bu değer aslında, madencilik işlemlerinin ne kadar kar getirdiğini, dolayısıyla da ağ güvenliğini değerlendiren bir ölçek. Bu ölçek, işlem ücretlerinden gelen kazançlar ve Ethereum bloklarından gelen ödüller gibi geleneksel değerlerin yanında, işlemlerin yeniden sıralanması, işlemlere eklemeler yapılması ve madencilerin ürettiği bloklar içindeki işlemlerin engellenmesi gibi ek değerleri de içeriyor.

İlgili Haber:  BTC Balinaları Her Yeni Zirvede Satış Yaptıkça Bitcoin Fiyat Dalgalanmaları Yükseliyor

Arbitraj alım satımlarında bir blok bile, kar etmek ile hiçbir şey elde edememe hatta zarar etme arasındaki farkı belirlediği için bu alanda botlar yaygın bir şekilde kullanılıyor. Sonuç olarak her bot, blok içinde kendi işlemlerinin en hızlı bir şekilde gerçekleşmesini istediği için de gaz ücretleri arşa çıkıyor. Küçük hacimlerde alım satım yapan Ethereum kullanıcıları da daha fazla ücret ödemek zorunda kaldıkları için bu işten zararlı çıkan kesim oluyor.

Her Üç Ethereum Bloğundan Birinde Flashbot Demetleri Bulunuyor

Flashbotlar ise, MEV işlemlerinin belirlendiği ve bir demet şeklinde bir araya getirildiği bir metot geliştirdi. MEV demetleri, bir tür bahşiş ücretiyle birleştirilip direkt olarak madencilere aktarılıyor. Böylece bir demetin içindeki her bir işlem için gereken gaz ücreti de azaltılmış oluyor. Yılın başından bu yana birçok madencilik havuzu flashbotları bünyesine kattı. Ethereum projesinin yayınladığı bir şeffaflık raporunda, Nisan ayının ortası itibariyle her üç Ethereum bloğundan birinin flashbot demetlerini kullandığı belirtildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar