3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Ethereum’da Kilitlenen Bitcoin Miktarı 8 Milyar Dolar’ı Aşarken, Piyasaya Yeni Bir Oyuncu Giriyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Kendi tanımıyla “meta-stablecoin” şirketi olan mStable, bugün Bitcoin’e sabitlenmiş bir kripto para olan mBTC’yi piyasaya sürdü.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum’da kilitlenen Bitcoin’in toplam değeri 8 milyar Dolara ulaştı.
  • Yeni bir oyuncu olarak mStable ise mBTC’yi piyasaya sürdü.
  • mBTC, Bitcoin’e sabitlenmiş stablecoin anlamına geliyor.

mStable, Mayıs ayında ABD Dolarına sabitlenmiş stablecoin olan mUSD’yi piyasaya sürmüştü.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin-Stablecoin Nedir?

Bugün itibariyle, Ethereum’da 173.032 Bitcoin var. Bu, Ethereum piyasa değerinin %3.74’üne (8.2 milyar Dolar) eşdeğer. Ve bunun 6 milyar Doları tek bir kripto parada duruyor: WBTC (Wrapped Bitcoin).

Şimdi başka bir şirket büyüyen pazara dahil oluyor.

Kendi tanımıyla “meta-stablecoin” şirketi olan mStable, bugün Bitcoin fiyatına sabitlenmiş stablecoin mBTC’yi piyasaya sürdü. Bu, Mayıs ayında mUSD’nin piyasaya sürülmesinden sonra şirketin ikinci stablecoin’i oldu.

Bitcoin stablecoinlerin değeri Bitcoin kadar değişken olsa da, her zaman Bitcoin ile aynı değerdedirler.

Söz konusu stablecoinlerin üretilmesindeki temel amaç, Bitcoin kullanıcılarının servetlerini Ethereum’un merkezi olmayan finans sözleşmelerine yatırabilmeleridir.

Ethereum ağındaki üç Bitcoin stablecoin’i olan wBTC, RenBTC ve sBTC’ye sahip olan herkes mBTC de kullanabilir. mBTC, önümüzdeki ay Binance’in bBTC’si ile de çalışmaya başlayacak.

mBTC Nasıl Çalışacak?

Şirket, mBTC’nin temel faydasının, kendine özgü yapısından geldiğini ifade etti: Değeri, tüm bu Bitcoin stablecoinlerinden oluşan bir havuza bağlı olarak değişiyor.

Şirket yetkilileri konu ile ilgili açıklamasında, stablecoinlerden biri çökse bile mBTC sahiplerinin paralarını kaybetmeyeceğini belirtti. mUSD’nin dayandığı stablecoin şirketlerinden farklı olarak mBTC, merkezi olmayan bir yapıda hareket ediyor. Yani fonlar, kullanıcıların kontrolünde kalıyor.

Ek olarak, mBTC’deki varlıklar, tıpkı bir banka hesabı gibi faiz kazanıyor. Protokol, faiz oranını otomatik olarak hesaplıyor. Referans olması açısından şirket, mUSD havuzlarının yılda %50 ile %70 arasında getiri sağladığını belirtiyor.

İlgili Haber:  Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin Fiyatı Neden Yükseliyor?

mStable şirketi, 2018’de James Simpson tarafından kuruldu. Merkezi olmayan protokol Mayıs ayında mUSD’yi başlattı. Müşterileri bugüne kadar yaklaşık 400 milyon Dolar mUSD kullandı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar