5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Ethereum’daki Akıllı Sözleşmeler Polkadot ile Doğrudan Etkileşimde Olacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Polkadot’ta geliştirilen yeni bir proje, Ethereum’daki akıllı sözleşme talimatlarını doğrudan Polkadot‘a iletecek olan kapsamlı bir köprü oluşturmayı hedefliyor.

Binance indirim kodu

Proje, bir yazılım geliştirme şirketi olan Snowfork tarafından geliştiriliyor. İlk aşama oldukça basit olacak; yalnızca Ether (ETH) ve ERC-20 tokenlerinin Polkadot’a aktarılmasına izin verecek. Snowfork’un kurucusu Aidan Musnitzky, Ethereum ile Polkadot arasında oluşturulacak köprünün tamamen simetrik olacağını söylüyor. Bu şu demek; bir platformda yapabilen her şey diğer platformda da yapılabilecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Her iki platform arasında tokenleri karşılıklı olarak hareket ettirmek projenin önemli bir parçası olsa da, köprünün asıl vizyonu, zincirdeki tüm hareketleri genele yayarak paylaşmak olacak. Basitçe söylemek gerekirse, köprü Ethereum akıllı sözleşmelerinin Polkadot’a talimatlar ve bilgiler göndermesine izin verecek ve aynısı tersi için de geçerli.

Musnitzky, bunun köprüde kullanılan iletişim protokolünü soyutlayan bir dizi blockchain uygulaması aracılığıyla uygulanacağını açıkladı.

Böyle bir köprü, hem Ethereum hem de Polkadot’taki geliştiriciler için yeni olasılıklar açacaktır. İlk odak noktası Polkadot blok zincirini doldurmak olacak diyor Musnitzky.

Zincirler Arası Etkileşim

Projeden merkezi olmayan Ethereum uygulamaları da (Ethereum Dapps) faydalanabilecek. Musnitzky, “Çift yönlü, tamamen güvensiz bir sisteminiz varsa, o zaman hem durumu (state) hem de mantığı bir zincirden diğerine taşımak oldukça kolay hale gelir” diyor. Böylece köprü, Polkadot’u Ethereum DApps için ek bir katman iki (layer 2) ölçekleme çözümü haline getirebilir.

Proje geliştiricilerine göre, genelleştirilmiş mimari aynı zamanda DeFi projeleri için kolay zincirler arası birleştirilebilirliğe de izin verecek. Örneğin, Uniswap’i Polkadot tabanlı bir zincir modülüyle entegre etmek istersek, bunu sadece varlık aktarımına odaklanmak yerine başka yöntemlerle de yapabiliyor olacağız.

İlgili Haber:  OKEx Tek İmzalı Bitcoin Cüzdan Anahtarının, Kurucusu Xu Mingxing'de Olduğu İddia Edildi

Ancak bu uygulamalar henüz hayata geçmiş değil. Proje geliştiricileri, ilk lansmanın Eylül ayı sonunda gerçekleşeceğini duyurdular. Ancak, köprünün diğer tarafında da işlemleri doğrulayacak zincir üzerinde hafif istemciler geliştirilmesi gerektiğinden, köprü henüz tam anlamıyla “karşılıklı güven”den bağımsız olmayacak. İlk olarak Polkadot’ta bir Ethereum doğrulayıcı ve ardından Ethereum’da Polkadot için hafif bir istemci oluşturarak, tüm sürecin yaklaşık altı ila yedi ay süreceği tahmin ediliyor.

Polkadot üzerinde cross-shard messaging denilen Türkçe ifadeyle “parçalar arası mesajlaşma” tam olarak uygulanana kadar, köprünün kendi blokzinciri yerine her parça üzerinde bir dizi uygulama olarak var olması gerekecektir.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar