Polkadot’ta geliştirilen yeni bir proje, Ethereum’daki akıllı sözleşme talimatlarını doğrudan Polkadot‘a iletecek olan kapsamlı bir köprü oluşturmayı hedefliyor.

Proje, bir yazılım geliştirme şirketi olan Snowfork tarafından geliştiriliyor. İlk aşama oldukça basit olacak; yalnızca Ether (ETH) ve ERC-20 tokenlerinin Polkadot’a aktarılmasına izin verecek. Snowfork’un kurucusu Aidan Musnitzky, Ethereum ile Polkadot arasında oluşturulacak köprünün tamamen simetrik olacağını söylüyor. Bu şu demek; bir platformda yapabilen her şey diğer platformda da yapılabilecek.

Her iki platform arasında tokenleri karşılıklı olarak hareket ettirmek projenin önemli bir parçası olsa da, köprünün asıl vizyonu, zincirdeki tüm hareketleri genele yayarak paylaşmak olacak. Basitçe söylemek gerekirse, köprü Ethereum akıllı sözleşmelerinin Polkadot’a talimatlar ve bilgiler göndermesine izin verecek ve aynısı tersi için de geçerli.

Musnitzky, bunun köprüde kullanılan iletişim protokolünü soyutlayan bir dizi blockchain uygulaması aracılığıyla uygulanacağını açıkladı.

Böyle bir köprü, hem Ethereum hem de Polkadot’taki geliştiriciler için yeni olasılıklar açacaktır. İlk odak noktası Polkadot blok zincirini doldurmak olacak diyor Musnitzky.

Zincirler Arası Etkileşim

Projeden merkezi olmayan Ethereum uygulamaları da (Ethereum Dapps) faydalanabilecek. Musnitzky, “Çift yönlü, tamamen güvensiz bir sisteminiz varsa, o zaman hem durumu (state) hem de mantığı bir zincirden diğerine taşımak oldukça kolay hale gelir” diyor. Böylece köprü, Polkadot’u Ethereum DApps için ek bir katman iki (layer 2) ölçekleme çözümü haline getirebilir.

İlgili Haber:  Ethereum Bitcoin'i Bitiriyor mu?

Proje geliştiricilerine göre, genelleştirilmiş mimari aynı zamanda DeFi projeleri için kolay zincirler arası birleştirilebilirliğe de izin verecek. Örneğin, Uniswap’i Polkadot tabanlı bir zincir modülüyle entegre etmek istersek, bunu sadece varlık aktarımına odaklanmak yerine başka yöntemlerle de yapabiliyor olacağız.

Ancak bu uygulamalar henüz hayata geçmiş değil. Proje geliştiricileri, ilk lansmanın Eylül ayı sonunda gerçekleşeceğini duyurdular. Ancak, köprünün diğer tarafında da işlemleri doğrulayacak zincir üzerinde hafif istemciler geliştirilmesi gerektiğinden, köprü henüz tam anlamıyla “karşılıklı güven”den bağımsız olmayacak. İlk olarak Polkadot’ta bir Ethereum doğrulayıcı ve ardından Ethereum’da Polkadot için hafif bir istemci oluşturarak, tüm sürecin yaklaşık altı ila yedi ay süreceği tahmin ediliyor.

Polkadot üzerinde cross-shard messaging denilen Türkçe ifadeyle “parçalar arası mesajlaşma” tam olarak uygulanana kadar, köprünün kendi blokzinciri yerine her parça üzerinde bir dizi uygulama olarak var olması gerekecektir.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here