Ethereum’daki DeFi Gas Ücreti Enflasyonu Hem Fırsat, Hem de Problem Yaratıyor

0
25

DeFi’nin (merkezi olmayan finans) yükselişiyle birlikte, Ethereum da yoğunluk ve piyasa değeri açısından istikrarlı bir şekilde artış gösterdi. Ancak DeFi’nin gas ücreti enflasyonu, yeni fırsatlar sunmakla birlikte bir takım sorunlar da yaratıyor.

Gas ücreti, merkezi olmayan uygulamaları veya akıllı sözleşmeleri çalıştırmak için, hesaplama kaynaklarına harcanan bir işlem maliyetidir. Bir başka kullanıcıya Ethereum göndermek de dahil olmak üzere herhangi bir aktiviteyi başlatmak için, gwei adlı birimde belirtilen bir gas ücreti ödemeniz gerekir.

İşlem başına ne kadar gas ücreti ödemek istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Ancak Proof of Work konsensüsü ile çalışan bir sistemde hangi işlemlerin daha önce işleneceğine madenciler karar verir, bu nedenle düşük bir gas ücreti, işleminizin geç ele alınmasına neden olur. Gas ücretlerinin, Ethereum 2.0 ve Proof of Stake konsensüsüne geçtikten sonra bile devam etmesi bekleniyor.

Ethereum gas ücretleri, büyük ölçüde Ethereum üzerine kurulan merkezi olmayan finans uygulamalarının (DeFi) ortaya çıkmasıyla, tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Pasif sermayeden büyük miktarda kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar, işlemlerinin gerçekleştiğinden emin olmak için aşırı derecede yüksek gas ücretlerini ödemeye razı oldular. Bunun bir sonucu olarak, Ethereum gas ücretleri bu yıl 20 kattan fazla arttı. Bu durum, bir kullanıcının 1 dolar ödediği bir işlem için birkaç ay sonra 50 dolar ödemesini gerektiren durumlara yol açtı.

Gas ücretlerindeki enflasyonunu ölçümlemek için, 2017-2018’teki CryptoKitties ve ICO çılgınlığına geri dönüp, şimdi gördüğümüz fiyat ve zincirdeki aktivite seviyesi ile o dönemi karşılaştırmak yeterli olacaktır.

Bu durum, bir yandan girişimciler için yeni fırsatlar yaratıp, teknik yetenekleri Ethereum etrafında topluyor. Diğer yandan platformda bulunma amacı merkeziyetsiz uygulamalardan yararlanmaya çalışmak olan kullanıcılar için işlemleri daha maliyetli hale getiriyor.

İlgili Haber:  Ethereum 2.0 Lansmandan Önce Son Provasını Yaptı

Bu durum, herhangi bir kazanç, faiz ya da getiri vaat etmeyen ancak gas ücretlerine dayanan uygulamaların kapanmasına veya bozulmasına yol açtı. Örneğin UniLogin kapanmak zorunda kaldı çünkü bazı durumlarda yeni kullanıcılara 130 dolar gas ücreti ödemeleri gerekiyordu. Ethereum tokenleri ile yazarlara ödeme yapan bir platform olan Publish0x, yüksek gas ücretlerinden kaçınmak için ödemeleri bir hafta ertelemek ve haftalık yerine aylık bir ödeme sistemine geçmek zorunda kaldı.

Merkeziyetsiz uygulamaların bir çoğu, ağdaki işlem ücretlerinin yüksek ücretlere mal olması durumunda servis sunamaz. Örneğin, Ethereum tabanlı bir oyunu hizmetini düşünelim. Oyundaki bazı ekstra özellikleri açmak için onlarca dolar ödemeyi kimse istemez.

Birçok yönden, bu gas ücretindeki artış farklı tokenler arasındaki hacim akışından sorumlu merkezi borsaları darboğaza soktu.

Bu sorun ayrıca, ethereum 2.0 mimarisine geçilirken yeni çözümlere olan ihtiyacı da ortaya çıkardı. Bazıları, bu yüksek gaz ücretlerinden kurtulmak için Layer 2 çözümleri ve yan zincirler (sidechains) olarak adlandırılan çözümlere güveniyor.

Yine de bu durum Layer 2 veya yan zincirler dışında, ana katmanın da nihayetinde yanıt vermesi gereken sorun olarak karşımızda duruyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın