Ethereum’daki Düşüş DeFi Tokenlerini de Olumsuz Etkiledi

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

DeFi token pazarı, Ethereum fiyatının düşmesi ile büyük bir darbe aldı.

Haberin Özeti

  • Ethereum %7’den fazla düşüş yaşayarak 2.000 Dolar seviyesinin altına geriledi.
  • Ethereum’daki düşüş DeFi piyasalarını da olumsuz etkiledi.
  • Uniswap, SushiSwap, Aave gibi DeFi tokenleri kayıp bildirdi.

ABD’deki kripto para tüccarları ve yatırımcıları bugün piyasadaki önemli kayıplara uyandılar. Bitcoin %5’ten fazla düşerek, 55.800 Dolara kadar geriledi; piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto varlığı olan Ethereum da benzer düşüşler yaşadı.

ETH, 2.000 Doların Altına Düştü

Ethereum bugün, bir haftalık kazanımlarını kaybederek %7’den fazla düşüş yaşadı ve 1.948 Dolara kadar geriledi. ETH şu anda 2.000 Dolar seviyesinden işlem görüyor.

Ethereum’un düşüşü DeFi piyasasını da olumsuz etkiledi.

“Merkezi olmayan finans” ın kısaltması olan DeFi, gözetim dışı, eşler arası finansal ürünlerin koleksiyonunu tanımlayan bir terimdir. Bu, banka gibi bir aracıya ihtiyaç duymadan çalışan borç verme, borçlanma ve ticaret hizmetlerini içerir. Bu platformların birçoğunun kendi kripto tokenleri bulunuyor. Ayrıca DeFi piyasası 2020 yılı boyunca önemli yükseliş yaşadı.

DeFi Tokenlerinde Yaşanan Kayıplar

Ethereum’daki kayıplarla birlikte Uniswap’in UNI tokeni neredeyse %8 oranında keskin bir düşüş yaşadı ve şu anda 28.8 Dolar seviyesinden işlem görüyor. Uniswap, işlemleri denetleyen merkezi bir kuruluş olmadan kripto para ticareti yapmak için kullanılan merkezi olmayan bir finans protokolüdür. UNI tokeni ise giderek daha popüler hale gelen platformda işlemleri kolaylaştırmak için kullanılır.

PancakeSwap ise kripto borsası Binance tarafından geliştirilen ve akıllı sözleşmeleri destekleyen blockchain Binance Akıllı Zinciri üzerinde çalışan başka bir DeFi protokolüdür. Protokolün yerel tokeni $ CAKE bugün %4.7 düşüşle 15.40 Dolara kadar geriledi. CAKE şu dakikalarda 17.60 Dolar seviyesinde işlem görüyor.

SushiSwap, DeFi dünyasında bir başka popüler merkezi olmayan borsadır. Temelde bir Uniswap klonu olan SushiSwap’ın SUSHI tokeni de bugün %7 düşüş yaşadı.

“Flaş kredileri” ile tanınan merkezi olmayan bir borç verme platformu olan Aave ise Ekim 2020’den bu yana %67.000 fiyat artışı yaşamıştı. Ancak bugün kripto para yaklaşık %11 değer kaybetti ve şu anda yaklaşık 350 Dolardan işlem görüyor.

Kullanıcıların herhangi bir varlığın yapay versiyonlarını oluşturmalarına ve fiyatlarına yatırım yapmalarına olanak tanıyan DeFi protokolü Synthetix, platformda kendi SNX tokenini kullanıyor. SNX bugün %12.2 oranında düşüş yaşadı ve şu anda 19.17 Dolar civarında seyrediyor.

Sonuç olarak, DeFi partisine katılmak için harika bir gün değil. Ancak erken girdiyseniz veya uzun vadeli “finansın geleceği” için olumlu düşünüyorsanız bugünün büyük kayıpları sizin için hiç de “büyük” görünmeyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend