Ethereum’daki İşlem Ücreti Geliri Son Bir Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Glassnode verilerine göre, Ethereum madencilerinin elde ettiği işlem ücreti geliri, son bir yılın en düşük seviyesine geriledi.

blank

Haberin Özeti

  • Geçtiğimiz yıl “DeFi Patlaması”nın başlamasıyla birlikte Ethereum’daki işlem ücretleri ve madenci geliri artmıştı.
  • Ağ tıkanıklığı hafifledikçe işlem ücretleri de düştü.

Glassnode verilerine göre Ethereum’daki işlem ücreti geliri son bir yılın en düşük seviyesine geriledi. Bundan yaklaşık bir ay önce günde 15.000 ETH seviyesinde işlem ücreti geliri elde ediliyordu. Bugün ise bu veri ortalama 1900 ETH’ye geriledi. Bu, işlem ücreti gelirlerinde yaşanan %85’lik bir düşüş anlamına geliyor.

blank

DeFi Patlaması ve Ethereum İşlem Ücretlerindeki Artış

Glassnode, bu denli düşük işlem ücreti gelirinin en son geçtiğimiz yıl yaşanan DeFi patlamasından önce kaydedildiğini belirtti. Bu, Haziran 2020 dönemine denk geliyor.

Haziran 2020’de DeFi protokolü Compound, kendi yönetim tokeni olan COMP’u yayınlamış ve uzun bir süre devam edecek DeFi patlamasını resmen başlatmıştı. Bu süreçte pek çok DeFi protokolünün Ethereum altyapısını kullanması, ağdaki tıkanıklığı da rekor seviyelere taşıdı ve bu durum işlem ücretlerinin artmasına neden oldu.

Özellikle son haftalarda DeFi’deki etkinliğin de azalmasıyla birlikte Ethereum ağında çok daha fazla boş alan ortaya çıktı. Glassnode, 7 Haziran’da yayınladığı bir raporda, “Geçtiğimiz ay DeFi alanında oldukça büyük bir düşüş oldu.” diye yazdı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

1 Ocak’tan Bu Yana En Düşük İşlem Ücreti Seviyesi Kaydedildi

DeFi Pulse’den gelen verilere göre, geçtiğimiz yılın Haziran ayında Ethereum tabanlı DeFi protokollerinde 1 – 2 milyar Dolarlık bir değer dolaşımda idi. Bugün bu değer (toplam kilitli değer – TVL) 50 milyar Doların üzerine çıktı. Ancak yine de Ethereum’un 10 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 4.165 Dolara ulaştığında kaydedilen 86 milyar Dolarlık TVL’ye göre, bugünkü 50 milyar Dolar seviyesi bir hayli düşük görünüyor.

Ethereum’un hafta sonu 2.000 Dolar fiyatının altına düşmesi ile birlikte ağda faaliyet gösteren madenciler, daha düşük ücretler ile mücadele etmek zorunda kaldı.

BitInfoCharts verilerine göre, 12 Mayıs tarihinde 69.92 Dolar olan işlem ücreti 20 Haziran günü 3.50 Dolara kadar geriledi. İşlem ücretleri, ETH fiyatının 724 Dolar olduğu 1 Ocak tarihinden bu yana bu denli düşük olmamıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend