5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Ethereum’daki İşlem Ücreti Geliri Son Bir Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Glassnode verilerine göre, Ethereum madencilerinin elde ettiği işlem ücreti geliri, son bir yılın en düşük seviyesine geriledi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Geçtiğimiz yıl “DeFi Patlaması”nın başlamasıyla birlikte Ethereum’daki işlem ücretleri ve madenci geliri artmıştı.
  • Ağ tıkanıklığı hafifledikçe işlem ücretleri de düştü.

Glassnode verilerine göre Ethereum’daki işlem ücreti geliri son bir yılın en düşük seviyesine geriledi. Bundan yaklaşık bir ay önce günde 15.000 ETH seviyesinde işlem ücreti geliri elde ediliyordu. Bugün ise bu veri ortalama 1900 ETH’ye geriledi. Bu, işlem ücreti gelirlerinde yaşanan %85’lik bir düşüş anlamına geliyor.

Binance indirim kodu

DeFi Patlaması ve Ethereum İşlem Ücretlerindeki Artış

Glassnode, bu denli düşük işlem ücreti gelirinin en son geçtiğimiz yıl yaşanan DeFi patlamasından önce kaydedildiğini belirtti. Bu, Haziran 2020 dönemine denk geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Haziran 2020’de DeFi protokolü Compound, kendi yönetim tokeni olan COMP’u yayınlamış ve uzun bir süre devam edecek DeFi patlamasını resmen başlatmıştı. Bu süreçte pek çok DeFi protokolünün Ethereum altyapısını kullanması, ağdaki tıkanıklığı da rekor seviyelere taşıdı ve bu durum işlem ücretlerinin artmasına neden oldu.

Özellikle son haftalarda DeFi’deki etkinliğin de azalmasıyla birlikte Ethereum ağında çok daha fazla boş alan ortaya çıktı. Glassnode, 7 Haziran’da yayınladığı bir raporda, “Geçtiğimiz ay DeFi alanında oldukça büyük bir düşüş oldu.” diye yazdı.

1 Ocak’tan Bu Yana En Düşük İşlem Ücreti Seviyesi Kaydedildi

DeFi Pulse’den gelen verilere göre, geçtiğimiz yılın Haziran ayında Ethereum tabanlı DeFi protokollerinde 1 – 2 milyar Dolarlık bir değer dolaşımda idi. Bugün bu değer (toplam kilitli değer – TVL) 50 milyar Doların üzerine çıktı. Ancak yine de Ethereum’un 10 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 4.165 Dolara ulaştığında kaydedilen 86 milyar Dolarlık TVL’ye göre, bugünkü 50 milyar Dolar seviyesi bir hayli düşük görünüyor.

İlgili Haber:  Yalnızca 7 Dolarlık İşlem Ücreti ile 1 Milyar Dolarlık Ethereum Transferi Gerçekleştirildi

Ethereum’un hafta sonu 2.000 Dolar fiyatının altına düşmesi ile birlikte ağda faaliyet gösteren madenciler, daha düşük ücretler ile mücadele etmek zorunda kaldı.

BitInfoCharts verilerine göre, 12 Mayıs tarihinde 69.92 Dolar olan işlem ücreti 20 Haziran günü 3.50 Dolara kadar geriledi. İşlem ücretleri, ETH fiyatının 724 Dolar olduğu 1 Ocak tarihinden bu yana bu denli düşük olmamıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar