Ethereum’daki Stablecoin Arzı 7 Kat Arttı: İşte Nedeni

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Geçtiğimiz yıl, Ethereum’daki stablecoin arzı neredeyse 7 kat arttı. Peki bu artışın temel sebebi ne?

Haberin Özeti

  • Yeni bir rapora göre, Ethereum’daki stablecoin arzı artmaya devam ediyor.
  • Bunun temel nedeni ise DeFi uygulamalarının yükselen popülaritesidir.
  • USD Coin, en hızlı büyüyen stablecoin olarak dikkat çekiyor.

Bugün yayınlanan bir rapora göre, Ethereum’daki stablecoin arzı artmaya devam ediyor; çünkü merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarına gösterilen ilgi de aynı hızla artıyor.

2021’in İlk Çeyreğinde İki Katlık Artış

ConsenSys’in Q1 (1. Çeyrek) DeFi Raporu, Ethereum’daki toplam stablecoin arzının 1 Ocak’ta 19.5 milyar Dolar iken 31 Mart’ta 37.4 milyar Dolara yükseldiğini gözler önüne serdi. Bu, üç ayda ortaya çıkan neredeyse iki katlık bir artış anlamına geliyor.

Dahası, ConsenSys’e göre, geçen yılın 31 Mart’ından bu yılın 31 Mart’ına kadar Ethereum’daki stablecoin arzı yaklaşık yedi kat arttı: 5.5 milyar Dolardan 37.4 milyar Dolara çıktı.

Raporda, “Bu korelasyon, stablecoinlerin ana değişim aracı olduğu ve DeFi uygulamalarında borç verme yoluyla getiri, likidite sağlayıcısı (LP) olarak yatırım getirisi veya teminat olarak kullanılabileceği düşünüldüğünde mantıklıdır.” ifadesi yer aldı.

Merkezi olmayan finans (DeFi), popülaritesini her geçen gün artırıyor. Çoğu DeFi uygulaması Ethereum ağı üzerine inşa edilmiştir ve stablecoin kullanmak da bu uygulamalar üzerinde işlem yapmanın en etkin yollarından biridir.

En Popüler Stablecoin: Tether (USDT)

En popüler stablecoinler, ABD Dolarına sabitlenmiş olanlardır. Tether (USDT), yaklaşık 60 milyar Dolarlık piyasa değeri ile en büyük stablecoin; ve bu piyasa değeri, onu beşinci en büyük kripto para haline getiriyor. Ayrıca USDT, piyasa değerine göre en büyük kripto paralar olan Bitcoin ve Ethereum’dan çok daha büyük bir işlem hacmine sahiptir.

Ancak en hızlı büyüyen stablecoin, kripto borsası Coinbase ile birlikte eşler arası ödeme şirketi Circle tarafından başlatılan USD Coin (USDC) olarak dikkat çekiyor. USDC, piyasa değerine göre 14. en büyük kripto para konumunda yer alıyor.

Raporun da belirttiği gibi USDC, Visa gibi geleneksel finans şirketleri tarafından da kullanılıyor. Bu durum, stablecoin’lerin artık geleneksel kripto kullanım alanlarının çok ötesine geçtiğini kanıtlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend