8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Ethereum’daki Stablecoin Arzı 7 Kat Arttı: İşte Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Geçtiğimiz yıl, Ethereum’daki stablecoin arzı neredeyse 7 kat arttı. Peki bu artışın temel sebebi ne?

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Yeni bir rapora göre, Ethereum’daki stablecoin arzı artmaya devam ediyor.
  • Bunun temel nedeni ise DeFi uygulamalarının yükselen popülaritesidir.
  • USD Coin, en hızlı büyüyen stablecoin olarak dikkat çekiyor.

Bugün yayınlanan bir rapora göre, Ethereum’daki stablecoin arzı artmaya devam ediyor; çünkü merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarına gösterilen ilgi de aynı hızla artıyor.

Binance indirim kodu

2021’in İlk Çeyreğinde İki Katlık Artış

ConsenSys’in Q1 (1. Çeyrek) DeFi Raporu, Ethereum’daki toplam stablecoin arzının 1 Ocak’ta 19.5 milyar Dolar iken 31 Mart’ta 37.4 milyar Dolara yükseldiğini gözler önüne serdi. Bu, üç ayda ortaya çıkan neredeyse iki katlık bir artış anlamına geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dahası, ConsenSys’e göre, geçen yılın 31 Mart’ından bu yılın 31 Mart’ına kadar Ethereum’daki stablecoin arzı yaklaşık yedi kat arttı: 5.5 milyar Dolardan 37.4 milyar Dolara çıktı.

Raporda, “Bu korelasyon, stablecoinlerin ana değişim aracı olduğu ve DeFi uygulamalarında borç verme yoluyla getiri, likidite sağlayıcısı (LP) olarak yatırım getirisi veya teminat olarak kullanılabileceği düşünüldüğünde mantıklıdır.” ifadesi yer aldı.

Merkezi olmayan finans (DeFi), popülaritesini her geçen gün artırıyor. Çoğu DeFi uygulaması Ethereum ağı üzerine inşa edilmiştir ve stablecoin kullanmak da bu uygulamalar üzerinde işlem yapmanın en etkin yollarından biridir.

En Popüler Stablecoin: Tether (USDT)

En popüler stablecoinler, ABD Dolarına sabitlenmiş olanlardır. Tether (USDT), yaklaşık 60 milyar Dolarlık piyasa değeri ile en büyük stablecoin; ve bu piyasa değeri, onu beşinci en büyük kripto para haline getiriyor. Ayrıca USDT, piyasa değerine göre en büyük kripto paralar olan Bitcoin ve Ethereum’dan çok daha büyük bir işlem hacmine sahiptir.

İlgili Haber:  BlackRock CEO'su, Kripto Paraların Gelecekte Önemli Varlık Sınıfları Haline Geleceğine İnandığını Söyledi

Ancak en hızlı büyüyen stablecoin, kripto borsası Coinbase ile birlikte eşler arası ödeme şirketi Circle tarafından başlatılan USD Coin (USDC) olarak dikkat çekiyor. USDC, piyasa değerine göre 14. en büyük kripto para konumunda yer alıyor.

Raporun da belirttiği gibi USDC, Visa gibi geleneksel finans şirketleri tarafından da kullanılıyor. Bu durum, stablecoin’lerin artık geleneksel kripto kullanım alanlarının çok ötesine geçtiğini kanıtlıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar