1 Temmuz 2022, Cuma
26.7 C
İstanbul

Ethereum’daki Yüksek İşlem Ücreti Sorunu Devam Ediyor: BlockFi, ETH Çekme Ücretlerini Değiştirdiğini Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ethereum blok zincirindeki yüksek işlem ücreti sorunu, kripto para kullanıcılarının canını sıkmaya devam ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto kredi şirketi BlockFi, “Ethereum ağındaki artan işlem maliyetleri nedeniyle artık ücretsiz ETH para çekme hizmetini devam ettirmeyeceğini” açıkladı.
  • Duyuru yalnızca ETH’yi değil; blok zinciri üzerinde çalışan 4 diğer tokeni de – Chainlink (LINK), Pax Gold (PAXG), Uniswap (UNI) ve Basic Attention Token (BAT) – ilgilendiriyor.

Ethereum işlem ücretlerinin kontrolden çıktığını düşünen tek kişi Three Arrows Capital kurucusu Su Zhu değil. Pek çok kripto para şirketi, ETH’deki kayıpları önlemek için fiyat politikalarını değiştiriyor: BlockFi da bunlardan biri.

Binance indirim kodu

BlockFi, Ethereum Çekme Ücretlerini Artırdı

Yüksek faizli kripto para tasarruf hesapları nedeniyle birden fazla devletin menkul kıymetler düzenleyicisi ile mücadele eden kripto kredi şirketi BlockFi, bugün Twitter üzerinden yaptığı duyuruda, “Ethereum ağındaki artan işlem maliyetleri nedeniyle artık ücretsiz ETH para çekme hizmetini devam ettirmeyeceğini” açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Söz konusu duyuru yalnızca ETH’yi değil; blok zinciri üzerinde çalışan 4 diğer tokeni de ilgilendiriyor. Bunlar: Chainlink (LINK), Pax Gold (PAXG), Uniswap (UNI) ve Basic Attention Token (BAT).

Bitcoin, Litecoin ve stabil koin ürünleri ise şimdilik bu haberlerden etkilenmiyor.

Öncesinde BlockFi kullanıcılarının her ay ücretsiz olarak bir adet kripto para ve bir adet de stabil koin çekme işlemi yapmasına izin veriliyordu. 1 Aralık’tan itibaren ise her ETH, LINK, PAXG, UNI ve BAT çekme işlemi için 0.015 ETH ücreti alınacak. Mevcut oranlar ile kripto paranızı BlockFi’den nakit olarak çekmek istediğinizde 64 Dolar ücret ödemek zorunda kalacaksınız.

ETH İşlem Ücreti Sorunu

BlockFi konu ile ilgili açıklamasında, “Herhangi bir para çekme ücretinden kâr elde etmeyi amaçlamıyoruz.” dese de; bu ücret değişikliği, firmanın Celsius gibi rakipleri ile de arasını bozuyor. Celsius geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamada, “Para çekme ücreti yok, transfer ücreti yok, işlem ücreti yok, erken sonlandırma ücreti yok, oluşturma ücreti yok!” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Digital Currency Group, 750 Milyon Dolarlık Grayscale Bitcoin Trust Yatırımı Yaptı

Ortalama işlem maliyetleri günlük faaliyetlere bağlı olarak genellikle 50 Dolar seviyesini aştığından, Ethereum blok zinciri üzerindeki işlem ücretleri uzun zamandır kripto endüstrisinde önemli bir sorun olarak nitelendiriliyor. Hatta blok zincirindeki bu eksiklik, Solana ve Avalanche gibi çok daha düşük işlem ücreti ve yüksek hız sunan alternatiflerin son aylarda ciddi oranda değerini artırmasına katkı sağladı.

Ethereum ise önümüzdeki yıl içinde mevcut “iş kanıtı” madencilik sistemini “hisse kanıtı” konsensüs mekanizmasına çevirecek ve yüksek işlem ücreti, düşük hız gibi sorunları çözecek olan ETH 2.0 yükseltmesine hazırlanıyor.

Ancak görünen o ki; BlockFi bunu beklemeyi tercih etmedi…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar