9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Ethereum’daki Yüksek İşlem Ücreti Sorunu Devam Ediyor: BlockFi, ETH Çekme Ücretlerini Değiştirdiğini Açıkladı

Önemli Gelişmeler

Ethereum blok zincirindeki yüksek işlem ücreti sorunu, kripto para kullanıcılarının canını sıkmaya devam ediyor.

blank

Haberin Özeti

  • Kripto kredi şirketi BlockFi, “Ethereum ağındaki artan işlem maliyetleri nedeniyle artık ücretsiz ETH para çekme hizmetini devam ettirmeyeceğini” açıkladı.
  • Duyuru yalnızca ETH’yi değil; blok zinciri üzerinde çalışan 4 diğer tokeni de – Chainlink (LINK), Pax Gold (PAXG), Uniswap (UNI) ve Basic Attention Token (BAT) – ilgilendiriyor.

Ethereum işlem ücretlerinin kontrolden çıktığını düşünen tek kişi Three Arrows Capital kurucusu Su Zhu değil. Pek çok kripto para şirketi, ETH’deki kayıpları önlemek için fiyat politikalarını değiştiriyor: BlockFi da bunlardan biri.

blank

BlockFi, Ethereum Çekme Ücretlerini Artırdı

Yüksek faizli kripto para tasarruf hesapları nedeniyle birden fazla devletin menkul kıymetler düzenleyicisi ile mücadele eden kripto kredi şirketi BlockFi, bugün Twitter üzerinden yaptığı duyuruda, “Ethereum ağındaki artan işlem maliyetleri nedeniyle artık ücretsiz ETH para çekme hizmetini devam ettirmeyeceğini” açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Söz konusu duyuru yalnızca ETH’yi değil; blok zinciri üzerinde çalışan 4 diğer tokeni de ilgilendiriyor. Bunlar: Chainlink (LINK), Pax Gold (PAXG), Uniswap (UNI) ve Basic Attention Token (BAT).

Bitcoin, Litecoin ve stabil koin ürünleri ise şimdilik bu haberlerden etkilenmiyor.

Öncesinde BlockFi kullanıcılarının her ay ücretsiz olarak bir adet kripto para ve bir adet de stabil koin çekme işlemi yapmasına izin veriliyordu. 1 Aralık’tan itibaren ise her ETH, LINK, PAXG, UNI ve BAT çekme işlemi için 0.015 ETH ücreti alınacak. Mevcut oranlar ile kripto paranızı BlockFi’den nakit olarak çekmek istediğinizde 64 Dolar ücret ödemek zorunda kalacaksınız.

ETH İşlem Ücreti Sorunu

BlockFi konu ile ilgili açıklamasında, “Herhangi bir para çekme ücretinden kâr elde etmeyi amaçlamıyoruz.” dese de; bu ücret değişikliği, firmanın Celsius gibi rakipleri ile de arasını bozuyor. Celsius geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamada, “Para çekme ücreti yok, transfer ücreti yok, işlem ücreti yok, erken sonlandırma ücreti yok, oluşturma ücreti yok!” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Ethereum’daki İşlem Ücreti Geliri Son Bir Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

Ortalama işlem maliyetleri günlük faaliyetlere bağlı olarak genellikle 50 Dolar seviyesini aştığından, Ethereum blok zinciri üzerindeki işlem ücretleri uzun zamandır kripto endüstrisinde önemli bir sorun olarak nitelendiriliyor. Hatta blok zincirindeki bu eksiklik, Solana ve Avalanche gibi çok daha düşük işlem ücreti ve yüksek hız sunan alternatiflerin son aylarda ciddi oranda değerini artırmasına katkı sağladı.

Ethereum ise önümüzdeki yıl içinde mevcut “iş kanıtı” madencilik sistemini “hisse kanıtı” konsensüs mekanizmasına çevirecek ve yüksek işlem ücreti, düşük hız gibi sorunları çözecek olan ETH 2.0 yükseltmesine hazırlanıyor.

Ancak görünen o ki; BlockFi bunu beklemeyi tercih etmedi…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend