1 Ekim 2022, Cumartesi
19.6 C
İstanbul

Ethereum’dan Sonra DeFi’nin Tercih Edilen İkinci En Büyük Ağı Artık Terra!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Cosmos üzerine kurulu, hızla büyüyen Terra platformu, Ethereum’dan sonra en çok tercih edilen ikinci en büyük DeFi ekosistemi haline geldi.

Binance indirim kodu

En son TVL verilerine göre, Terra şu anda 22 milyar doların üzerinde toplam kilitli değere (TVL) sahip ve ABD doları bazında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank
Terra'daki toplam kilitli değer (TVL) 22 milyar doları bulmuş durumda.
Terra’daki toplam kilitli değer (TVL) 22 milyar doları bulmuş durumda.

Bu, üçüncü sıradaki BNB Chain (eski adıyla Binance Smart Chain) ve Avalanche’ın nerdeyse iki katı. Ethereum ise 111 milyar dolarlık TVL ile halen tüm DeFi pazarının %54’üne hükmediyor.

Ancak yukarıdaki grafiği USD yerine LUNA cinsinden okuyacak olursak karşımıza farklı bir tablo çıkıyor. Yukarıdaki grafikte USD bazında TVL’nin sürekli arttığını görüyoruz ancak toplam kilitli LUNA miktarına baktığımızda geçen yazdan itibaren çok ciddi bir değişiklik gözükmüyor. Bu da şu demek oluyor, geçen yazdan beri Terra ağındaki LUNA miktarı ekosistemdeki yakma mekanizması ile sabitlenmiş durumda. Ancak USD cinsinde değer sürekli artıyor.

LUNA cinsinde toplam kilitli değer.
LUNA cinsinde toplam kilitli değer.

CoinGecko verilerine baktığımızda, LUNA’nın geçen hafta yaklaşık %38.8 arttığını görüyoruz. Aynı dönemde, Terra’nın en büyük DeFi projesi olan Anchor Protocol’ün (ANC) arkasındaki ANC token de %70’ten fazla yükseldi. Anchor, kullanıcıların UST üzerinden (Terra’nın algoritmik, USD sabitli sabit parası) %19.49’a kadar kazanabilecekleri Ethereum’un Aave’sine benzer bir para piyasasıdır.

Bu nedenle, Terra ekosistemine büyük bir destek sağlayan çok sayıda fiyat hareketi var. Son artışın nedenleri ise çok fazla. Örneğin, LUNA tokeni geçen ay FTX Exchange’de işlem görmeye başladı.

Ayrıca Luna Foundation Guard (LFG), geçen ayın sonuna doğru, popüler risk sermayesi şirketi Arrows Capital liderliğindeki bir finansman turunda LUNA tokenlerinin satışı yoluyla 1 milyar dolar fon topladığını açıkladı.

Bu fonun toplanmasındaki asıl amaç, Terra’yı desteklemek için tasarlanmış kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Luna Foundation Guard’ın (LFG), herhangi bir değişken fiyat dalgalanması durumunda stabilcoin’e korelasyonsuz bir rezerv sağlayabilmesidir. Bu rezerv, UST’nin 1 dolara sabitlenmesine yardımcı olacak.

İlgili Haber:  Sürpriz Altcoin, Diğer Kripto Paralar Düşerken Fırladı - İşte Nedeni!

UST ve LUNA’nın tasarımı göz önüne alındığında, bu rezervin korelasyonsuz bir rezerv şeklinde olması önemlidir. Her 1$ UST oluşturulduğunda, LUNA’daki 1$ yok edilir. Tersi de doğrudur—LUNA her oluşturulduğunda, UST yok edilir.

Bu yakma mekanizması ilginç bir arbitraj fırsatı yaratır. UST 1 doların altına düşerse, kullanıcılar yine de bu UST’yi satın alabilir ve ardından 1 dolarlık LUNA ile takas edebilir ve aradaki farkı cebine koyabilir. Ve bu UST satın alınıp takas edildiğinden yakılır ve dolaşımdan çıkarılır. Bu, stablecoin’in arzını azaltır ve fiyatının 1 dolara yükselmesine yardımcı olur.

Tersine, UST’yi basmak için daha fazla LUNA yok edildikçe, dolaşımdaki LUNA arzı azalır ve benzer bir fiyat artışı sağlar.

Gördüğünüz gibi, bu iki varlık arasında çok sıkı bir arz-talep ilişkisi var. Bitcoin gibi alakasız bir varlığı denkleme dahil ederek, LFG, yukarıdaki mekanizmanın bir nedenden dolayı UST’nin sabitlenmesini sağlamada başarısız olması durumunda kendini güçlendirmiş oldu.

UST'nin pazar değeri.
UST’nin pazar değeri.

Ve UST’nin piyasa değeri her hafta büyüdükçe, LFG tarafından ayrılan 1 milyar dolarlık rezerv çok mantıklı bir hal alıyor. 13 milyar dolardan fazla piyasa değeri olan bir projeyi dengede tutabilmek için böylesine büyük bir rezerve ihtiyacınız var.

Bitcoin’i Terra ekosistemi için bir yedek varlık olarak kullanmanın bir başka avantajı da, örneğin algoritmik stabilcoin DAI’yi destekleyen USDC stabilcoin’in aksine sansüre dayanıklı ve daha ademi merkezi olmasıdır.

Terra, Ethereum’u yakalamaktan çok uzak olsa da, o yönde hızla ilerliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar