Ethereum’dan Sonraki Durak Daha Yüksek Riskli Altcoinler Olacak

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 9 ay önce

blank

Kripto para piyasası 15 Ocak’ta yükselişin devam ettiğine dair işaretler verirken Real Vision Group’un CEO’su ve hevesli bir Bitcoin (BTC) yatırımcısı olan Raoul Pal, Ether (ETH) fiyatı konusunda iyimser bir tavır sergileyerek “daha yüksek riskli altcoinleri” de bu tabloya eklemek istediğini söylüyor.

blank

Bir altcoin sezonu mu geliyor?

Bitcoin’in 42.000 doların üzerindeki yükselişinin ardından birçok alternatif kripto para veya altcoin gerçekten de güçlü bir performans sergiliyor ve bu, tarihsel olarak birinci çeyrekte iyi performans gösteren altcoinlerle aynı çizgide ilerliyor.

Altcoin yükselişi, kısmen Ethereum‘un ivmesiyle yönetiliyor ve ETH, 600 dolarlık büyük bir direnç seviyesini aştıktan sonra 1.000 doların üzerine yükselmeye devam ediyor.

ETH, 2021’in ilk iki haftasında %60 artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.400 doların üzerine çıkmaya yakın görünüyor.

ETH’nin, yılın ilk 14 gününde %60 arttığını ve tüm yıl daha iyi bir performans gösterdiğini düşündüğünü belirten Pal, buna rağmen hâlâ çok daha fazla BTC’ye sahip olduğunu ama ETH’ye ekleme yaptığını söylüyor. Sonraki durağın daha yüksek riskli altcoinlerin olacağını belirten yatırımcı, daha fazla riskin daha küçük boyut anlamına geldiğini ifade ediyor.

Muhtemelen ETH ile ilgili gelişen piyasa duyarlılığı nedeniyle altcoinler de geçen hafta özellikle iyi performans gösteriyor.

Polkadot (DOT) ve Cosmos (ATOM) gibi büyük hacimli altcoinler, ocak ayında şimdiye kadar hem Bitcoin hem de ABD doları karşısında büyük kazançlar elde ediyor.

Aynı zamanda Aave, Yearn.finance ve SushiSwap gibi merkezi olmayan finans (DeFi) tokenleri, son aylarda duyarlılık ve sosyal medya faaliyetlerinde sürekli bir artışı teyit eden verilerle son iki haftada hem Bitcoin hem de Ether’den çok daha iyi performans gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu arada DOT ve ATOM’un yükseliş trendi, alternatif blok zinciri ağlarına olan talebin arttığı göz önüne alındığında DeFi tokenleri etrafındaki çılgınlıktan kaynaklanabiliyor.

DeFi protokollerindeki kullanıcı aktivitesi süreçteki ücretleri arttırmak için Ethereum blok zinciri ağı önemli ölçüde arttığı için geç saatlerde giderek daha fazla tıkanmış hale geliyor.

Aave, SushiSwap ve Synthetix gibi protokoller kasım ayından bu yana hızlı bir büyüme kaydediyor ve bu büyüme, Aave ile Synthetix’i milyar dolarlık piyasa değerlerine itiyor.

DeFi odaklı Fon Defiance Capital’de sermaye tahsisatı yapan Wangarian, Pal’a tüm ciddiyetiyle merkezi olmayan finansın, altcoinlerle ilişkili olumsuz önyargılarla yüzleşmesi durumunda aklının başından gideceğini ve yüksek kaliteli olanların, AAVE, SNX, UNI ve YFI olduğunu açıklıyor.

ETH ve altcoinler için sırada ne var?

Pal, 7 Ocak’ta attığı bir tweet’te Ethereum’un Bitcoin ile aynı döngüyü takip etmesi halinde 10.000 ile 20.000 dolar arasındaki bir aralığa ulaşabileceğine inandığını söylüyor.

Bir telekomünikasyon ağının etkisinin, sistemin bağlı kullanıcı sayısının karesiyle orantılı olduğunu belirterek Metcalfe yasasını, Ether için bir boğa durumunu desteklemek için saptayan yatırımcı, ETH’nin tıpkı BTC’ye benzediğine ve Metcalfe Yasası’nın hem ETH hem de BTC fiyatının anahtarı gibi göründüğüne dikkat çekiyor. Ancak ETH’nin piyasa değeri aynı nokta olan ilk 1 milyon aktif adresi konusunda BTC’den daha hızlı büyüdüğünü belirten Pal, en başta ETH’nin değersiz bir para olduğunu düşündüğünü itiraf ediyor.

Ether ile altcoin piyasasının geri kalanı arasında belirli bir korelasyon olmamasına rağmen Ether’in trilyon dolarlık bir blok zinciri protokolüne doğru büyümesi halinde Ethereum üzerinde geliştirilen büyük projeler orantılı olarak büyüyebiliyor.

En önemlisi 2016’da Bitcoin hızında büyümesi durumunda Ethereum’un ağ etkisinden ve hızlı büyümesinden büyük olasılıkla en çok yararlanacak olanın DeFi tokenleri olacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ripple (XRP), Amerikan Borsalarında Tekrar Listelenebilir Mi? Coinbase CEO’sundan Ripple’a Büyük Destek Geldi!

Coinbase CEO’su Armstrong, SEC ile olan savaşında Ripple’a destek verdiğini açıkladı ve XRP’nin Coinbase üzerinde tekrardan listelenebileceğine dair spekülasyonları...
Send this to a friend