26 Ocak 2022, Çarşamba
-0.9 C
İstanbul

Ethereum’u 2022 Yılında Neler Bekliyor? ETH 2.0 Güncellemesi Ne Zaman Gelecek?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Ethereum şu sıralar yeni bir ağ değişiminin eşiğinde bulunuyor. Ethereum 2.0’ın, eski versiyonuna göre daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli olması bekleniyor.

Binance indirim kodu

Ethereum 2.0 Güncellemesi 2022 Yılının Ortalarında Hayata Geçecek

Yeni yılda tüm gözler Ethereum’un üzerine çevrildi. Proof of Stake (PoS) mekanizmasına geçiş, ETH ağı için 2022 yılındaki en önemli güncelleme olacaktır. Şu anki ETH Blockchain’i ile PoS tabanlı Beacon zincirinin birleştirilmesi anlamına gelen “Birleşim” işlemi için hazırlıklar aylardır devam ediyor ve ETH geliştiricilerinin, 2022 yılının ortalarına doğru bu güncellemeyi yetiştirebilecekleri düşünülüyor. Peki bu güncellemenin bu kadar önemli olmasını sağlayan ne?

Binance indirim kodu

Ethereum, merkezsiz uygulamalar için açık ara lider olarak biliniyor. Hatta ağ o kadar büyük boyutlara ulaştı ki, kendi sistemi ETH’nin önünü kapatmaya başladı. ETH’nin performansı, DeFi sektörünün, Blockchain oyunlarının ve NFT’lerin yaşadığı çok hızlı büyümeyi kaldırmaya yetmedi. Bitcoin’de olduğu gibi bir Proof of Work mekanizmasını kullanan ETH ağı, tıkalı hale geldi. Bu tıkanıklığın sebebi ise, ETH ağının saniyede yalnızca 15 işlem yapabilmesiydi. Bu değer, ağda yaşanan izdihamı engellemek için oldukça düşük kalıyor. Sonuç olarak ise, Ethereum ağındaki işlem ücretleri yükseliyor. Verilere göre ortalama işlem ücretleri bu yazının yazıldığı anlarda 26 dolar seviyelerinde bulunuyor. Her kesime erişim imkanı sunmak için tasarlanmış ETH gibi bir sistem için bu hiç de iyi bir durum değil.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Polygon ya da ZK-Rollups gibi ölçeklendirme çözümleri, işlemlerin gerçekleşmesini ağ dışına taşıyıp bunları toplu bir şekilde Ethereum ana zincirine taşımalarıyla kısmi olarak işe yarıyor. Bu çözümler, işlem ücretlerini düşürüp saniye başına gerçekleştirilen işlem sayısını yükseltse de yalnızca geçici bir şekilde problemlerden kaçmaya neden oluyor. “Serenity” kod adıyla birçok aşamadan geçen 2.0 güncellemesi, ETH’nin sahip olduğu ölçeklendirme sorunlarına, ETH’nin kendi içerisinde bir çözüm bulmasını sağlayacak.

İlgili Haber:  Nvidia, Yeni Ethereum Madencilik İşlemcisinden 150 Milyon Dolar Gelir Hedefliyor

Neden Proof of Stake?

Proof of Work sisteminde yer alan madenciler yerine, PoS sisteminde ‘staker’ olarak da adlandırılan doğrulayıcılar ağ üzerindeki işlemlerin gerçekleşmesinden ve yeni blokların yaratılmasından sorumlu oluyor. Bu noktada önemli bir değişiklik var. PoS sisteminde, bilgisayar gücü yerine geçici bir şekilde depolanan Ethereum tokenleri ağın güvenliğini sağlayacak. Bu sayede ETH ağı, tahminlere göre öncekine kıyasla %99.95 daha az enerji harcayacak. Ağ üzerindeki kuralların doğru uygulandığını denetleyebilmek için ETH 2.0 ödül ve yaptırım sistemini kullanacak. “Dürüst” doğrulayıcılar stake ettikleri miktara göre ödüllendirilirken “kötü niyetli” ya da aktif olmayan doğrulayıcılar ise algoritma tarafından cezalandırılacak ve gelir kaybı yaşayacak. Bu işleme Slashing adı da veriliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend