11 Ağustos 2022, Perşembe
23.7 C
İstanbul

Ethereum’u 2022 Yılında Neler Bekliyor? ETH 2.0 Güncellemesi Ne Zaman Gelecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ethereum şu sıralar yeni bir ağ değişiminin eşiğinde bulunuyor. Ethereum 2.0’ın, eski versiyonuna göre daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli olması bekleniyor.

Binance indirim kodu

Ethereum 2.0 Güncellemesi 2022 Yılının Ortalarında Hayata Geçecek

Yeni yılda tüm gözler Ethereum’un üzerine çevrildi. Proof of Stake (PoS) mekanizmasına geçiş, ETH ağı için 2022 yılındaki en önemli güncelleme olacaktır. Şu anki ETH Blockchain’i ile PoS tabanlı Beacon zincirinin birleştirilmesi anlamına gelen “Birleşim” işlemi için hazırlıklar aylardır devam ediyor ve ETH geliştiricilerinin, 2022 yılının ortalarına doğru bu güncellemeyi yetiştirebilecekleri düşünülüyor. Peki bu güncellemenin bu kadar önemli olmasını sağlayan ne?

Binance indirim kodu

Ethereum, merkezsiz uygulamalar için açık ara lider olarak biliniyor. Hatta ağ o kadar büyük boyutlara ulaştı ki, kendi sistemi ETH’nin önünü kapatmaya başladı. ETH’nin performansı, DeFi sektörünün, Blockchain oyunlarının ve NFT’lerin yaşadığı çok hızlı büyümeyi kaldırmaya yetmedi. Bitcoin’de olduğu gibi bir Proof of Work mekanizmasını kullanan ETH ağı, tıkalı hale geldi. Bu tıkanıklığın sebebi ise, ETH ağının saniyede yalnızca 15 işlem yapabilmesiydi. Bu değer, ağda yaşanan izdihamı engellemek için oldukça düşük kalıyor. Sonuç olarak ise, Ethereum ağındaki işlem ücretleri yükseliyor. Verilere göre ortalama işlem ücretleri bu yazının yazıldığı anlarda 26 dolar seviyelerinde bulunuyor. Her kesime erişim imkanı sunmak için tasarlanmış ETH gibi bir sistem için bu hiç de iyi bir durum değil.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Polygon ya da ZK-Rollups gibi ölçeklendirme çözümleri, işlemlerin gerçekleşmesini ağ dışına taşıyıp bunları toplu bir şekilde Ethereum ana zincirine taşımalarıyla kısmi olarak işe yarıyor. Bu çözümler, işlem ücretlerini düşürüp saniye başına gerçekleştirilen işlem sayısını yükseltse de yalnızca geçici bir şekilde problemlerden kaçmaya neden oluyor. “Serenity” kod adıyla birçok aşamadan geçen 2.0 güncellemesi, ETH’nin sahip olduğu ölçeklendirme sorunlarına, ETH’nin kendi içerisinde bir çözüm bulmasını sağlayacak.

İlgili Haber:  Algorand Danışmanına Nobel Ödülü

Neden Proof of Stake?

Proof of Work sisteminde yer alan madenciler yerine, PoS sisteminde ‘staker’ olarak da adlandırılan doğrulayıcılar ağ üzerindeki işlemlerin gerçekleşmesinden ve yeni blokların yaratılmasından sorumlu oluyor. Bu noktada önemli bir değişiklik var. PoS sisteminde, bilgisayar gücü yerine geçici bir şekilde depolanan Ethereum tokenleri ağın güvenliğini sağlayacak. Bu sayede ETH ağı, tahminlere göre öncekine kıyasla %99.95 daha az enerji harcayacak. Ağ üzerindeki kuralların doğru uygulandığını denetleyebilmek için ETH 2.0 ödül ve yaptırım sistemini kullanacak. “Dürüst” doğrulayıcılar stake ettikleri miktara göre ödüllendirilirken “kötü niyetli” ya da aktif olmayan doğrulayıcılar ise algoritma tarafından cezalandırılacak ve gelir kaybı yaşayacak. Bu işleme Slashing adı da veriliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar