18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Ethereum’u Kullanmak İçin Günün En İyi ve En Kötü Saatleri

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

2020’de Ethereum’u kullanan herkes, bir işlemin hesaplama ağırlığını temsil eden ölçü olan gaz için ödeme yapmanın hayal kırıklığını yaşıyor. Gaz fiyatları bazen 100 ile 200 gwei’ye kadar yükselirken bu birim, bir Ether’in (ETH) milyarda birine eşit bir birim oluyor ve birçok kullanıcı kendisini işlemin dışında buluyor. 

blank

İkinci katman ölçeklendirme çözümlerinin yalnızca geniş çapta benimsenmesi ve parçalanmanın gelişi, durumu gerçekten düzeltebilirken blok zinciri kullanırken uygulanacak birkaç numara az da olsa para tasarrufu sağlayabiliyor. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

En kolay numara, günün belirli saatlerinde işlem yapmaktan kaçınmak olarak kabul ediliyor. Flipside Crypto’nun yeni araştırması, Ethereum blok zincirinin, bilgili bir kullanıcının gaza daha az ödeme yapmak için yararlanabileceği oldukça spesifik tıkanıklık modelleri gösterdiğini ortaya koyuyor. 

Dünya çapında yoğunlaşan saatlere dikkat etmek gerek

Analistler, 1 Ocak 2020’den itibaren Ethereum’daki ortalama ücretleri örneklemiş bulunuyor. Grafik, ortalama olarak Ethereum blok zincirinin en yoğun olduğu zamanın sabah 10’dan 3’e kadar olduğunu ve bu zamanın, yaklaşık olarak gece 12 ile sabah 5 arasındaki erken ABD işlem seansına karşılık geldiğini gösteriyor. Bunun bir tesadüf olmadığı ve bu zaman aralığı boyunca hem Avrupa’nın hem de ABD’nin tamamen uyanık ve iş başında olduğu kaydediliyor. 

Aksine, en az meşgul olan dönem akşam 6 ile 8 arası oluyor. Bu da  mantıklı bir veri olarak değerlendiriliyor çünkü bu aralıkta ABD iş günü sona eriyor, Avrupa uyumaya hazırlanıyor, Asya’da ise sabahın çok erken saatleri yaşanıyor. 

Bu bilgiler, yüksek aktivite dönemlerini beklemek veya birkaç saat içinde teyit edileceğini bilmenin güveniyle daha düşük ücretli bir işlem gerçekleştirmek için kullanışlı oluyor.

 

İkinci numara ise yalnızca token transferleri gibi düşük öncelikli işlemler için kullanışlı olsa da belirli DeFi protokolleri için önerilmiyor. 

En önemlisi, merkezi olmayan borsalar genellikle düşük öncelikli işlemler için zayıf bir hedef oluyor. Performans düşüklüğünden korunma ayarlarındaki bir sıkıntı, işlem onaylandığında fiyatın doğal olarak başlangıç noktasından hareket ettiği ve işlemin başarısız olduğu, yani değerli gazı tamamen boşa harcadığı anlamına gelebiliyor. Bazı DeFi protokolleri, birkaç dakikadan daha eski işlemleri reddetmek için dahili kontrollere de sahip oluyor. 

Basitçe beklemenin ötesinde bazı durumsal hileler de gaz maliyetini büyük ölçüde düşürmeye yardımcı olabiliyor. Örneğin Chi Gas Token, belirli bir işlemle tüketilen toplam gazı düşürüyor. Token, indirimli depolama mekanizması görevi görüyor ve kullanıcıların, gaz ucuz olduğunda Chi’yi basması ve ücretler arttığında kullanması gerekiyor. Chi, diğer herhangi bir token gibi satın alınabiliyor.  

Kullanıcının ihtiyaçlarına bağlı olarak belirli çözümler yüksek gaz maliyetlerinden tamamen kaçınmaya yardımcı olabiliyor. Zk Sync, OMG’nin Plasma veya xDai aktarım işlemleri gibi birkaç Katman 2 çözümü, ilk kurulum maliyetinden sonra sanal olarak ücretsiz token transferlerine izin vererek başka bir deftere aktarıyor. Alım satım için Loopring ve DeversiFi, esasen sıfır gaz ücreti ile gözetim dışı ticaret sunuyor. 

Platformlar tarafından daha az benimsenmesine ve herkes için uygun olmamasına rağmen bu tür alternatif yöntemler, tıkanıklığı bir kez ve herkes için azaltmanın tek gerçekçi yolu gibi görünüyor. 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend