Ethereum’un 10.000 Doları Aşması İçin 10 Neden

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 3 ay önce

blank

Ethereum için 2021 tam bir roller coaster yılı oldu. Senenin başında, ETH’nin değeri 1000 doların biraz üzerindeydi. Ancak şu an, bu yazı yazılırken, ETH 4100$ seviyesinin hemen altında işlem görüyordu.

blank

26 Ocak 2021’de “Ethereum Fiyatının 2.000 Doların Üstüne Çıkacağının 3 Göstergesi” başlıklı bir haber yazmıştık. Şimdi aradan 4 ay geçti ve bu defa fiyatın 10.000 doları geçeceğini konuşuyoruz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Muazzam performansından ötürü pek çok insan Ethereum ile ilgili tahminlerde bulunuyor. Örneğin Twitter’a girerseniz pek çok Ethereum yatırımcısının “Ethereum’un 10.000 dolar yolculuğu” temalı tweetlerini görebilirsiniz. Bunlardan biri de “Our Network”ün kurucusu Spencer Noon. Spencer Ethereum’un 10.000 doları göreceğine ilişkin bir dizi tahminlerde bulundu.

Noon’a göre, ETH’nin 10 bin dolara ulaşmasının 10 nedeni var.

  1. ETH, Bitcoin dahil olmak üzere tüm diğer kripto paraları geride bırakarak ağdaki işlem ücretlerinden en fazla geliri elde eden kripto para oldu. İşlem ücretlerinin yüksekliğine rağmen bu durum Ethereum ekosistemine olan talebin büyüklüğünü gösteriyor.blank
  2. Ethereum, günlük 30.5 milyar dolarlık işlem ortaya koyuyor. Bu rakam Bitcoin’den ve diğer tüm blok zincirlerinden çok daha fazla. Hatta bunu bağlama oturtmak için PayPal’in günlük 2.5 milyar dolarlık işlem yaptığını aklınızda bulundurun.blank
  3. Ethereum’un aktif cüzdanlarında da buna karşılık gelen bir artış oldu, günlük aktif Ethereum cüzdan adresi son zamanlarda 625.000‘e yükseldi.blank
  4. Dördüncü neden DeFi ekosistemi ile ilgili. DeFi ekosisteminin büyük çoğunluğu Ethereum üzerine kurulu ve bundan dolayı Ethereum kurumsal yatırımcıların ilgisini çekiyor. Şu an DeFi’de 65 milyar dolar kilitli durumda. 16’dan fazla farklı projede 1 milyar dolardan fazla kilitli değer bulunuyor. Bu da kurumsalların Ethereum ağındaki finansal sisteme olan ilgisinin bir göstergesi.
  5. Bir diğer neden de Ethereum ağı üzerindeki devasa stabilcoin arzı ve çeşitliliği. Ethereum ağı üzerinde şu an 50 milyar dolardan fazla stabilcoin arzı mevcut ve günlük 500.000 yeni gönderici (sender) ağa dahil oluyor. Daha da ötesi günlük 20 milyar dolarlık takas gerçekleşiyor ki bu da ağın ne derece büyüdüğünün bir göstergesi.blank
  6. Altıncı neden DeFi’nin likiditesiyle ilgili. Ethereum ağı üzerindeki merkezi olmayan borsaların (DEX) hacimleri ekosistem genelinde artıyor. DEX’lerdeki 60 milyar dolarlık değer geçen senenin neredeyse 60 katı. Bu da DEX’lerin CEX’leri (merkezi borsa, örneğin Binance, Coinbase vb..) likidite noktasında zorladığının bir göstergesi.
  7. Ethereum’un, “Bitcoin dahil tüm varlıklar için ekonomik bir vakum” olarak ortaya çıkması sayesinde daha çekici hale geldiği iddia edilebilir. 200.000’den fazla BTC’nin Ethereum ağı üzerinde Wrapped BTC ve benzeri şekillerde bulunması bunun bir göstergesi.
  8. Bu, en iyi, “200.000’den fazla BTC’nin artık Ethereum’da çeşitli şekillerde temsil edildiği” gerçeğiyle kanıtlanabilir.
  9. Bir diğer neden: NFT’ler. Ethereum’da NFT satışları 600 milyon doları aşmış durumda. Ethereum tabanlı Polygon ağı gibi projelerin ortaya çıkışı ve başarısı da “Ethereum ölçeklenemez” savını çürütmüş durumda.
  10. Son olarak, ETH’nin değerini şu an artıran belki de en önemli faktör yaklaşmakta olan EIP-1559 etrafındaki ilerleme olabilir. Bu konuyla ilgili “EIP-1559 Sayesinde Ethereum Bitcoin’den Daha Değerli Hale Gelebilir” başlıklı haberimizi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Hacker Saldırılarına Maruz Kalan THORChain (RUNE), Güvenlik Sistemini Güçlendiriyor

Çok sayıda hacker saldırısının ardından THORChain savunma sistemini yeniliyor. Yeni sistem ile beraber düğümler (node’lar), gelecekte şüpheli aktiviteler saptadığında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend