30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

Ethereum’un 2021’de Bitcoin Fiyatından Daha Hızlı Yükselmesinin 3 Nedeni

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Ethereum blok zinciri ağının yerel kripto parası olan Ether’in (ETH) fiyatı yeni yılın başından bu yana hızla yükseliş gösteriyor. Dahası, 1 Ocak’tan bu yana Bitcoin’den (BTC) daha iyi performans gösteren Ether, yılbaşından bugüne kadar Bitcoin’in %26’lık çıkışına kıyasla kabaca %81 artıyor.

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz birkaç gün boyunca ETH’nin BTC’yi geride bırakmasının üç ana nedeni bulunuyor. Bu etkenlerin, Ethereum’un hızlanan büyümesi, DeFi ile ilgili gelişen duyarlılık ve BTC’nin nispeten düşük bir dalgalanma döneminden geçmesi olduğu düşünülüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum, DeFi duyarlılığıyla desteklenen hızlı bir büyüme görüyor

Aave ve SushiSwap gibi ana şirketler tarafından yönetilen DeFi tokenleri, son zamanlarda hızla yükseliyor.

DeFi tokenlerinin yükselişi, kısmen DeFi pazarının hızla büyüyen kilitli toplam değeri tarafından destekleniyor ve bu, DeFi protokollerine dağıtılan sermaye miktarını direkt olarak etkiliyor.

24 milyar doların üzerinde bir değerle DeFi protokollerinde her zamankinden daha fazla kilitli sermaye bulunuyor ve bu da büyük bir talebe işaret ediyor. Ethereum’un momentumu ve dolayısıyla Ether tokeni için çok önemli olan bu talep, gittikçe daha fazla uygulama ve token ağına güvenin oluştuğu şeklinde yorumlanıyor.

Artan kullanıcı sayısı, Ethereum gaz ücretlerindeki muazzam artışla gösteriliyor. DeFi Alliance’ın ortaklarından Jacob Franek, yüksek işlem ücretleri ideal olmasa da bunun olumlu bir faktör olduğunu çünkü kullanıcıların ödeme istekliliğini göstererek gerçek talebi gösterdiğini söylüyor.

Kümülatif ücretlerin blok alanı için toplam ödeme istekliliğinin, yani talebin en doğrudan ölçüsü olduğunu belirten Franek, Ethereum’un şu anda kriptoda en değerli blok alanına sahip olduğunu ve bireysel tx ücretlerinin daha düşük olması durumunun L2 ve diğer ölçeklendirme çabalarıyla birlikte geleceğini ifade ediyor.

İlgili Haber:  Hıncal Uluç'tan İlginç Bitcoin İması

Polkadot ve Cosmos gibi diğer birinci katman blok zinciri protokolleri Ethereum’a karşı rekabet etme beklentisiyle büyüyor.

Bununla birlikte öngörülebilir gelecekte Ethereum’un ağ etkisi ve DeFi protokollerinin Ethereum üzerindeki birleşik değeri, Ethereum’un DeFi sektöründeki hakimiyetinin kısa vadede sorgulanma olasılığını azaltıyor.

BTC düşük dalgalanma ile sağlamlaşıyor

Geçtiğimiz birkaç gün boyunca Bitcoin’in çoğunlukla düşük dalgalanma ile pek çok altcoinin kendisine yetişmesine izin vererek sağlamlaştığı görülüyor. Bu, daha düşük hacimli ve likiditeye sahip altcoin talebinin artmasına neden oluyor.

Ether fiyatının yükselişi, tüccarların “altcoin sezonu” olarak tanımladıkları dönemle aynı zamana denk geliyor; bu dönem, özellikle Bitcoin küçük fiyat hareketleri gördüğünde birçok altcoinin art arda yükseldiği bir dönemi tanımlamak için kullanılıyor.

Tarihsel olarak yılın ilk aylarında tanık olunan bu altcoin sezonu, Bitcoin değiştiğinde ve yatırımcılar yüksek riskli oyunlar aradığında ortaya çıkıyor. Altcoinler genellikle daha büyük fiyat hareketleri görüyor çünkü düşük likiditeleri onları kısa dönemlerde aşırı dalgalanmaya karşı savunmasız kılıyor.

Perakende ve türev tüccarlar için altcoin piyasasının yüksek dalgalanma oranı, daha küçük kripto paraları, en azından yakın vadede, Bitcoin üzerinden ticaret yapmak için daha çekici hale getiriyor.

Bu arada BTC/USD belirsiz bir pozisyonda kalmaya devam ediyor ve bazı tüccarlar, Bitcoin’in yüksek seviyelere çıkmak yerine menzilinden düşebileceği uyarısında bulunuyor. Bunun olması durumunda altcoinlerin BTC’ye kıyasla daha büyük kayıplar görmesi muhtemel görünüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar