Ortalama Ethereum ücretleri şu anda kabaca 2 dolar seviyesinde bulunuyor ve Eylül ayının 14 doların üzerindeki rekor seviyesinden aşağıda yer alıyor.

İşlem maliyetlerindeki artış, Ethereum topluluğu içerisinde yaşanan ve 2022’de sunulması beklenen ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesinden önce ağın nasıl adapte olması gerektiğine dair ortaya çıkan şiddetli tartışmaları yeniden alevlendirdi.

ConsenSys geliştiricisi Tim Beiko, 8 Ekim’de Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) – 1559 olarak bilinen şeyle ilgili Ethereum üzerine inşa edilen 25 ekibin duyarlılığını ölçen bir anketin bulgularını yayınladı.

EIP-1559, Ethereum’un ücret piyasasında her blok için madencilere yönelik küçük bir bahşiş de içeren sabit oranlı bir ağ ücreti benimsemek amacıyla bir reform yapılmasını öneriyor. Bloğun oluşturulması esnasında yaşanacak olan tıkanıklık seviyelerine göre ücretlerin bir kısmı yanabilme tehlikesi taşıyor.

Ankete katılanların %60’ı EIP-1559 lehine yanıt verirken kabaca %13’ü olumsuz duygular ifade etti; %27’si ise tarafsız bir fikir verdi. Ekipler içinde borsalar, cüzdanlar, zincir üstü uygulamalar ve kripto madencileri yer alıyordu. Yazılımcılar, EIP-1559’un gaz fiyatı öngörebilirliğine ve yanma mekanizmasına olumlu yanıt verdi. Konu hakkında görüşünü paylaşan Beiko, projelerin EIP-1559 ile elde ettiği ana faydaların, özellikle kullanıcılar için belirlenen projelerde gaz fiyatlarının tahmin edilebilirliği ve her işlemde ETH’nin yakılması olduğunu söyledi.

Ancak EIP-1559 ile ilgili sıkça ifade edilen endişeler ise madencilerin geliri üzerindeki olası etkiyi içeriyordu. Bu endişeler, madencilerin gelirinin uygulanması ve teklifi çevreleyen resmi şartnamelerin eksikliği ile ilgiliydi.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sorgulanan dokuz madencilik firmasından sekizi EIP-1559’un, daha önce geçersiz olan blokları veya işlemleri geçerli kılan ve bloğun önceki sürümünden kalıcı bir şekilde ayrılmasını gerektirecek bir proje olarak tanıtılması durumunda bu projeyi reddedeceklerini iddia etti.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Geliştiricilerin Ethereum 2.0 İçin Başka Bir Teste İhtiyacı Var

Bir Cevap Yazın