DEX, merkezi olmayan kripto borsaları için kullanılan bir terim.

Binance indirim kodu

Sam Bankman-Fried, DEX işlem hacmindeki yaz sonunda bir artışın kısa ömürlü olacağını tahmin etmişti ve bu tahmininde haklıydı.

Binance indirim kodu

Ekim ayı başlarında, merkezi olmayan kripto Borsası Serum’u işleten FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Ethereum tabanlı DEX’lerde işlem hacmindeki artışın sürmeyeceğini öngörmüştü. Ekim ayında, hacim DEX’ler boyunca sert bir şekilde düştü. Bankman-Fried, Decrypt’e yaptığı açıklamalarda bu öngörüyü nasıl tanımladığını açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Ekim ayı başlarında Los Angeles Blockchain zirvesinde, FTX kripto borsasının CEO’su Sam Bankman-Fried, Ethereum tabanlı DEX’lerin hacmindeki yaz artışının “saçmalık” olduğunu söyleyerek, birkaç aylık bir yükseliş, yükseliş geleceğinin bir garantisi olmadığını belirtmişti.

Bankman-Fried haklıydı… Kripto veri şirketi Dune Analytics’e göre, Ethereum tabanlı DEX’ler üzerindeki işlem hacmi, Ekim ayı boyunca keskin bir şekilde düştü. Son 30 günde hacim, %45 azaldı.

Merkezi olmayan borsalar, merkezi borsalar olarak adlandırılan Coinbase ve Binance’den farklıdır. Merkezi borsalar, kripto paranın üzerinde gözetimi hakkını elinde tutarken, merkeziyetsiz borsalarda böyle bir durum söz konusu değil. İçlerinde en popüler olanı ise Uniswap.

Bu borsalardaki haftalık işlem hacmi yaz boyunca yükseldi ve büyük ölçüde büyük getiri potansiyeli olan yeni teşvikler sunan merkezi olmayan finans protokolleri sayesinde Ağustos ayı sonlarında, 8 milyar dolar ile zirveye ulaştı.

Decrypt’e bu hafta açıklama yapan Bankman-Fried, bu tahmin sonucuna nasıl ulaştığı hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

DEX’lerde olan şey, işlem madenciliğine (trans madenciliği) benziyordu. Merkezi Borsalar bazen kullanıcıları platformu kullanmak için yerel tokenlerle (Binance Coin, Huobi Token ve benzeri) ödüllendirir.

“Trans madencileri”, sadece kâr için satabilecekleri bu tokenleri kazanmak için, kendilerine karşı ticaret yapmaya çalışırlar. Bankman-Fried, “bu borsalarda anlamlı hacim çok az oldu” dedi.

İlgili Haber:  Coinbase Borsası 14 Nisan'da Halka Açılacak

“Bir borsanın ne kadar hacme sahip olduğunu sormamızın nedeni, şu soruları cevaplamaktır: ne kadar anlamlı? Ne kadar likidite var? Fiyatlandırma için ne kadar önemli? Geleceği ne kadar büyük? Kaç para yapıyor?, gibi.”

Bankman-Fried, bu soruların hiçbirinin trans madenciliğinden kaynaklanan “sahte” hacim numaraları ile cevaplanmadığını ve bu yeni teşvikler sayesinde, bu yaz DEX’lerin durumunun kabaca benzer olduğunu iddia ettiğini söyledi.

En popüler merkezi olmayan değişim olan Uniswap’ta bile, rakamlar bunu gösteriyor. Bu yazının yazıldığı sırada günlük işlem hacmi 100 milyon doların biraz üzerinde. Eylül ayında yaklaşık 1 milyar dolar olan işlem hacminden bu seviyelere büyük düşüş yaşandı.

Bankman-Fried, “Borsalar insanlara sahte hacim ödemeyi bıraktıktan sonra, tüm hacimler gitti” dedi.

Daha sonra Bankman-Fried, merkezi olmayan borsalarla açık bir bağlantı kurarak, “bu durum tüm DEX’ler için doğru olmasa da çoğu için doğru” dedi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?