Ethereum’un En İyi 10 DApp’i Bu Ay 1 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Ethereum destekli merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler), analitik platformu DappRadar’a göre son 30 günde bir milyondan fazla aktif kullanıcı çekti.

Bu dönüm noktası, genel olarak DeFi olarak adlandırılan merkezi olmayan finansa yönelik ilginin ikinci bir rüzgâra kapılması üzerine gerçekleşerek kullanıcı sayısını kasım ayının ilk 11 gününde %11 arttırmayı başardı.

6’sı kendilerini “DeFi ve takas” hizmetleri olarak tanımlayan 10 DApp, son 30 günde 21 milyar dolardan fazla birleşik işlem hacmini temsil etti.

İlk 3 DApp olan Crypto.com’un DeFi Swap’i, Uniswap’i ve Compound’u aralarında 930.000’den fazla kullanıcının bulunduğu aslan payını oluşturdu. DeFi Swap’ın 509.600, Uniswap’ın 276.700 ve Compound’un 143.900 kullanıcısı vardı. Kalan 7 DApp’ın hiçbiri ay boyunca 30.000’den fazla kullanıcıya sahip değildi.

Dune Analytics verileri, tek bir DeFi kullanıcısının birden çok adresi olabileceğini ve bir ay boyunca birden çok durumda birden çok DApp ile etkileşime girebileceğini öne sürerek yukarıdaki sayılar üzerinden gerçek kullanıcı sayılarını doğru bir şekilde tahmin etmeyi mümkün görmediğini açıkladı. Siteye göre, zaman içinde DeFi kullanıcıları için benzersiz cüzdan adreslerinin toplam kümülatif sayısının 901.00’i bulduğu kaydedildi.

Patlayan DeFi balonu değil gibi görünüyor

DappRadar’ın ilk 10’unda DeFi veya değişim platformları olarak kategorize edilmeyen dört DApp, eşsiz token (NFT) piyasası Rarible ve NFT destekli Axie Infinity oyununu içeriyor. Geri kalan uygulamalar olan Forsage ve HEX de DappRadar tarafından “yüksek riskli” olarak tanımlanıyor ve kullanıcıların serveti için potansiyel olarak bir tehlike oluşturuyor.

DeFi DApp’lerinin etkinlikleri spekülatif piyasa duyarlılığının hevesine bağlı olduğundan, kullanıcı sayılarında dalgalanma görme olasılığı daha yüksek oluyor. Oyun DApp’leri gibi diğer kategorilerin fiyat dalgalanmalarından etkilenme olasılığı ise daha düşük oluyor.

  Ethereum DeFi Şimdilik Zirveye Ulaştı mı?

Analiz platformu Coin Metrics’e göre, ekim ayında günlük aktif adreslerin sayısı birkaç hafta içinde 176.000 olan zirveden 20.000’nin altına düştüğü için DeFi balonu nihayet patlamış gibi görünüyordu.

Ancak zamanla patlayanın DeFi balonu olmadığı ve “Sushiswap ve Uniswap” balonunun patladığı görülüyor. Bu projelerin denklemden çıkarılmasının ve aktif adreslerin sayısının son üç ayda çok az değişiklik gösterdiği biliniyor.

Veriler tam anlamıyla gerçeği yansıtmıyor olabilir

Ethereum’daki toplam aktif kullanıcı sayısı bu yıl yükseliş sergileyerek geçen ay itibariyle 33 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Analiz platformu Glassnode Studio’dan alınan veriler, etkin adres sayısının ocak ayının düşük seviyesi olan 2.8 milyondan ekim ayında 5.9 milyona yükseldiğini gösterdi.

Ethereum’da DApp’ler sürekli büyümesine rağmen geçen ayın en yüksek 1 milyon aktif kullanıcı sayısı, ekim ayının toplam aktif adreslerinin %20’sinden daha azını temsil etti ve bu da DApp ekosisteminde sürekli büyüme potansiyeli olduğunu kanıtlamış oldu.

Ancak yine de 1 milyon aktif kullanıcıdan kaçının benzersiz kullanıcı olduğu sorusu belirsizliğini korumaya devam etti. Kuşkusuz, bazı kullanıcıların aynı DApp’ı ay içinde birden çok kez kullandığı ve bazılarının da birden çok DApp kullanarak sayıları daha da şişirebildiği kaydedildi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın