8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Ethereum’un Uzun Zamandır Beklenen “Proof of Stake” Geçişi İçin Geri Sayım Başladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Ethereum ağının en büyük ve en çok beklenen güncellemesi için son testler devam ederken, sona doğru hızla yaklaşılıyor.

Binance indirim kodu

Ethereum geliştiricileri testlerinde sona yaklaşıyor. Şu anda Beacon Chain’de 29 milyar dolarlık Ethereum stake edilmiş durumda.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kiln” olarak adlandırılan herkese açık son public testnet üzerinde birleştirme işleminin testleri yapılıyor. Bildiğiniz üzere Ethereum’un şu an üzerinde çalıştığı ana ağ PoW kullanıyor. Yeni hayata geçirilen Beacon Chain ise PoS ile çalışıyor. Kiln adı testnet’in ana amacı mevcut zincir ile yeni zincirin birleşmesini simüle etmek olacak. Geliştiriciler ve node operatörleri Kiln test ağı üzerinde bu birleşle testlerini yapmaya başladılar.

Ethereum şu anda Bitcoin’e (BTC) benzer güç ve kaynak tüketen ve madencilik donanımı gerektiren bir iş kanıtı (Proof of Work) blok zinciri üzerinde çalışıyor. Proof of Work pek çok kesim tarafından çevreye verdiği zarardan dolayı eleştirilere kalıyor. Bu yüzden Ethereum için Proof of Stake mekanizmasına geçiş için daha iyi bir zamanda olamazdı.

ETH sahipleri, blokları doğrulamak için enerji tüketen bilgisayarlar kullanmak yerine, ağa stake ettikleri ETH’leri kullanırlar. Bu mekanizma ile ağın enerji gereksinimi önemli ölçüde düşer ve düzenleyicilerin eleştirilerinden kurtulmuş olunur.

Haziran’da gerçekleşebilir

Ünlü kripto yatırımcısı Bob Loukas, Haziran ayında gerçekleşebileceği düşünülen “birleşme” hakkında Twitter’da bir dizi yorum paylaştı.

Loukas, enflasyonun rekor seviyelerde ve faiz oranlarının dipte olduğu bir dönemde, deflasyonist bir varlıktan (yani Ethereum’un yeni versiyonundan) getiri elde etmenin birçokları için arzu edilen bir yatırım haline geldiğini belirtti.

Glassnode verilerine göre, Kiln test ağının başlangıcından bu yana yaklaşık 320.000 ETH borsalardan çıkış yaptı ve bunların çoğu stake etmeye gitti.

İlgili Haber:  Ethereum'u Uçuşa Geçiren Rallinin Arkasındaki Faktörler Neler?

Beacon Chain konsensüs katman zincirinde şu an 10.2 milyon ETH stake ediliyor. Mevcut Ethereum fiyatıyla hesaplayacak olursak sadece Beacon Chain üzerindeki stake edilen ETH’lerin 29 milyon dolarlık piyasa değeri onu 8. en büyük kripto para yapıyor.

ETH fiyat görünümü

Ethereum, geçen hafta Bitcoin’den daha iyi performans göstererek BTC’nin %7.8 artışına kıyasla %12.7’lik bir kazanç elde etti. Ethereum fiyatı hafta sonu 2.974 dolara ulaştı ancak 3.000 dolar seviyesindeki direnci kıramadı.

Ethereum son 24 saat içinde %1.5 düşüş yaşadı ve bu haberin girildiği esnada 2900 dolardan işlem görüyordu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar