11 Ağustos 2022, Perşembe
23.7 C
İstanbul

Ethereum’un İkinci Katman Çözümü Arbitrum’da Blok Üretimi Durdu!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Arbitrum, Ethereum kullanıcılarının işlemlerini Ethereum ağı dışında yapmalarına olanak sağlayan ikinci katman çözümü. Curve, MetaMask, Aave gibi pek çok DeFi uygulaması ile uyumlu.

Binance indirim kodu

Arbitrum’da işlemler tamamlandıktan sonra Ethereum ağına gönderilir. Dolayısıyla Arbitrum üzerindeki tüm tamamlanmış işlemler Ethereum ağında da kayıtlıdır.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ancak bugün bir sorun var gibi..

Arbitrum ağı an itibariyle yaklaşık 2 saattir blok üretmiyor.

Arbitrum blok explorer’ı Arbiscan verilerine göre en son blok bu haberin girildiği an 1 saat 43 dakika önce üretilmiş gözüküyor.

blank

Bu durum sosyal medyada kullanıcıların gündemine girmiş durumda.

Twitter’da @ceteris adlı kullanıcı şöyle yazdı: “Arbitrum 1 saatten fazla bir süredir çalışmıyor ve bu konu hakkında herhangi bir tweet göremedim”.

blank

Yine Twitter’da @Cobie kullanıcı adlı bir başka kullanıcı; “Arbitrum çalışmıyor mu? En son blok üretimi üzerinden epey geçmiş. Ethereum savunucularının Solana’yı eleştirdikleri gibi Arbitrum’u da eleştireceklerinden eminim” şeklinde tweet attı.

blank

Yakın zamanda Solana da benzer şekilde çökmüş ve Ethereum savunucularının şiddetli eleştirilerine maruz kalmıştı.

Başka bir Twitter kullanıcısı da “Arbitrum çökmüş. Birileri Solana geliştiricilerini arasın, bu konuda onların çok fazla deneyimi var” diyerek Solana’nın yakın zamanlardaki çöküşleriyle ilgili ironide bulundu.

blank

Blok zincirlerin bu şekilde kesintiye uğraması ya da erişilemez hale gelmesi son zamanlarda çok sık rastlanan bir durum oldu.

Bu haberin girildiği esnada Arbitrum geliştiricilerinden konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmemişti.

Güncelleme: Arbitrum’un resmi Twitter sayfasından konuyla ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada Sequencer’da sorun yaşandığı ve çözümü için uğraşıldığı belirtildi. Ayrıca tüm fonların güvende olduğu da vurgulandı.

Peki Arbitrum’un sorun yaşadıklarını belirttikleri bu Sequencer da neyin nesi? Sequencer’ın Türkçe karşılığı “sıralayıcı, sıraya koyucu” demek. Adından da anlaşılacağı üzere Sequencer işlemleri sıraya koyan bir yapı. Peki kim yönetiyor bu Sequencer’ı? Tabii ki de Arbitrum’un kurucusu Offchain Labs. Yani merkezi bir üçüncü taraf..

İlgili Haber:  Ethereum Gizlilik Protokolü Tornado Cash, Arbitrum Üzerinde Başlatılıyor

Arbitrum bu durumu sitesinde şöyle açıklıyor; “ana ağı hayata geçirdiğimizde ilk başlarda Offchain Labs’ın kendisi Sequencer görevi görecek. Bunun merkezi olduğunun farkındayız ancak ilerleyen süreçte tamamen ademi merkezi bir yapıya geçiyor olacağız.”

blank

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar