25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Ethereum’un İkinci Katman Çözümü Arbitrum’da Blok Üretimi Durdu!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 2 hafta önce

Binance indirim kodu

Arbitrum, Ethereum kullanıcılarının işlemlerini Ethereum ağı dışında yapmalarına olanak sağlayan ikinci katman çözümü. Curve, MetaMask, Aave gibi pek çok DeFi uygulaması ile uyumlu.

Binance indirim kodu

Arbitrum’da işlemler tamamlandıktan sonra Ethereum ağına gönderilir. Dolayısıyla Arbitrum üzerindeki tüm tamamlanmış işlemler Ethereum ağında da kayıtlıdır.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Ancak bugün bir sorun var gibi..

Arbitrum ağı an itibariyle yaklaşık 2 saattir blok üretmiyor.

Arbitrum blok explorer’ı Arbiscan verilerine göre en son blok bu haberin girildiği an 1 saat 43 dakika önce üretilmiş gözüküyor.

arbitrum blok sorunu

Bu durum sosyal medyada kullanıcıların gündemine girmiş durumda.

Twitter’da @ceteris adlı kullanıcı şöyle yazdı: “Arbitrum 1 saatten fazla bir süredir çalışmıyor ve bu konu hakkında herhangi bir tweet göremedim”.

ceteris

Yine Twitter’da @Cobie kullanıcı adlı bir başka kullanıcı; “Arbitrum çalışmıyor mu? En son blok üretimi üzerinden epey geçmiş. Ethereum savunucularının Solana’yı eleştirdikleri gibi Arbitrum’u da eleştireceklerinden eminim” şeklinde tweet attı.

cobie

Yakın zamanda Solana da benzer şekilde çökmüş ve Ethereum savunucularının şiddetli eleştirilerine maruz kalmıştı.

Başka bir Twitter kullanıcısı da “Arbitrum çökmüş. Birileri Solana geliştiricilerini arasın, bu konuda onların çok fazla deneyimi var” diyerek Solana’nın yakın zamanlardaki çöküşleriyle ilgili ironide bulundu.

uncle

Blok zincirlerin bu şekilde kesintiye uğraması ya da erişilemez hale gelmesi son zamanlarda çok sık rastlanan bir durum oldu.

Bu haberin girildiği esnada Arbitrum geliştiricilerinden konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmemişti.

Güncelleme: Arbitrum’un resmi Twitter sayfasından konuyla ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada Sequencer’da sorun yaşandığı ve çözümü için uğraşıldığı belirtildi. Ayrıca tüm fonların güvende olduğu da vurgulandı.

Peki Arbitrum’un sorun yaşadıklarını belirttikleri bu Sequencer da neyin nesi? Sequencer’ın Türkçe karşılığı “sıralayıcı, sıraya koyucu” demek. Adından da anlaşılacağı üzere Sequencer işlemleri sıraya koyan bir yapı. Peki kim yönetiyor bu Sequencer’ı? Tabii ki de Arbitrum’un kurucusu Offchain Labs. Yani merkezi bir üçüncü taraf..

İlgili Haber:  Ethereum Ölçeklendirme Çözümü Arbitrum’un Hayata Geçmesiyle Aave ve Uniswap Fiyatları Yükselişe Geçti

Arbitrum bu durumu sitesinde şöyle açıklıyor; “ana ağı hayata geçirdiğimizde ilk başlarda Offchain Labs’ın kendisi Sequencer görevi görecek. Bunun merkezi olduğunun farkındayız ancak ilerleyen süreçte tamamen ademi merkezi bir yapıya geçiyor olacağız.”

arbit

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend