5 Temmuz 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

Ethereum’un Londra Güncellemesi Bazı Kripto Paraları Değersiz Hale Getirecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 11 ay önce

Binance indirim kodu

Ethereum’daki gaz tokenlerini hatırlıyor musunuz? Artık onlara ihtiyacınız olmayacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bir sonraki Ethereum yükseltmesi, Ağustos ayının ilk haftasında gerçekleşecek.
  • Londra Yükseltmesi, gaz iadelerini ortadan kaldıran kod güncellemesi EIP-3529’u içeriyor.
  • Bu, gaz tokenlerini işlevsiz hale getirecek.

5 Ağustos’ta yayınlanması beklenen Londra yükseltmesi bazı tokenleri değersiz hale getirecek. Geliştiriciler tarafından akıllı sözleşmeler uygularken daha düşük fiyatları güvence altına almak için kullanılan GST2 ve CHI gibi bazı gaz tokenlerinin modası geçecek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Londra Yükseltmesi Nedir?

Londra yükseltmesi, beş ayrı Ethereum İyileştirme Teklifini ve koda entegre edilen bazı ağ değişikliklerini içeriyor. Bunlardan en önemlisi ise EIP-3529 olarak biliniyor.

Ethereum Vakfı’nın çekirdek geliştiricilerinden Tim Beiko, bu ay katıldığı The Daily Decrypt podcast’inde konu ile ilgili, “Bugün Ethereum nasıl çalışır? Eğer Ethereum’da veri depolarsanız, bu verileri ağdan kaldırdığınızda küçük bir gaz iadesi alırsınız.” ifadelerini kullanmıştı.

EIP-3529 güncellemesi de tam olarak bu iadeleri ortadan kaldıracak.

Gaz Tokenlerinin Bir İşlevi Kalmayacak

GasToken projesi ile birlikte yıllar önce ilk kez piyasaya sürülen gaz tokenleri, “düşük fiyatlarla bankacılık depolama ve yüksek fiyatlarla serbest bırakma mekanizması” olarak çalıştıkları için bu süreci kolaylaştırıyordu. Bu tokenler kullanılarak, akıllı sözleşmeleri dağıtmak için daha az ödeme yapılıyordu.

Modası geçmeyen tokenlerden biri olan Gas Token Two (GST2), kripto para borsası Bilaxy’de 200 Doların üzerinde işlem görüyor. Nisan ayı başlarında, EIP-3529 Londra Yükseltmesine eklenmeden önce tokenin değeri 600 Doların üzerindeydi.

Tokenlerin gelecek haftadan itibaren gerçek bir faydası olmayacak olsa da; kriptodaki işe yaramayan tokenler bazen aktif piyasaları korurlar. Sadece “0 finansal değer” ve “tamamen değersiz arz tokeni” yayınlayan DeFi protokolü yearn.finance bu örneklerden biridir. Protokolün YFI tokeni şimdi 31.000 Doların üzerinde işlem görüyor ve protokoldeki yönetim kararları için kullanılıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar