5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Ethereum’un Öncülük Ettiği DeFi Sektörü Yeni Bir Rekor Kırdı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

DeFi sektörünün bünyesinde bulunduğu sermaye miktarı yeni bir rekor kırdı ve bununla birlikte, diğer Blockchain’ler üzerindeki Ethereum projelerinin sayısı da giderek artıyor.

Binance indirim kodu

Birkaç hafta önce SEC başkanı Gary Gensler, merkezsiz finans (DeFi) sektörüne karşı sert açıklamalarda bulunmuştu. Gensler bu açıklamalarında DeFi sektörünü kurallara uygun hale getirmek istediğini söylemiş ve bununla birlikte merkezsiz finans protokollerinin 1930’lardan kalma bir ABD menkul kıymet yasasına göre düzenleneceğini belirtmişti.

Binance indirim kodu

ABD’li yetkili kurumun bu amacına nasıl ulaşacağı ise henüz netlik kazanmadı. Merkezsiz finans piyasası ise bu haberlerden pek de etkilenmişe benzemiyor. Hatta aksine, merkezsiz finans alanı için bir “ETF tokeni” olarak nitelendirilebilecek DeFi Pulse Index (DPI) son bir hafta içerisinde %12.52 değer kazandı. DPI değeri bu hafta 355.36 dolara kadar yükselmişti. Bu yazının yazıldığı anlarda ise söz konusu endeks 343.90 dolar civarından işlem görüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

DeFi Üzerindeki Toplam Kilitlenmiş Değer (Total Value Locked) Yeni Bir Rekor Kırdı

DPI değerine göre daha iyi bir tablo ise merkezsiz finans sektöründeki toplam sermaye miktarına bakıldığında izlendi. Sermaye miktarı en son Eylül ayı başında 200 milyar doları aşarak yeni bir rekor kırmıştı. Bununla birlikte bu rekor tazelendi ve tüm Blockchain’ler arasındaki akıllı sözleşmelerde bulunan para 210.45 milyar dolara kadar yükseldi.

DeFi Llama’nın verilerine göre, merkezsiz finans alanındaki en büyük sektör yeniden Ethereum Blockchain’i olarak tespit edildi. TVL değerinin sahip olduğu 210.45 milyar doların 142.52 milyar doları Ethereum ağındaki akıllı sözleşmelerden sağlandı. Bunu ise 17 milyar dolarlık sermayesi ile Binance Smart Chain (BSC) takip etti. Üçüncü büyük DeFi sektörü ise 10.59 milyar dolarlık TVL değeri ile Solana oldu.

İlgili Haber:  Ethereum 2.000 Dolara Göründüğünden Daha Yakın Olabilir

Ethereum, DeFi alanında her zaman olduğu gibi en çok tercih edilen Blockchain olma sıfatını taşımaya devam ediyor. Ancak buna rağmen, lider altcoin 2021 yılı Mart ayından bu yana piyasadaki payını diğer Blockchain ağlarına kaptırmaya başladı. Bu gelişme, önümüzdeki aylarda da bu trendin devam edebileceğine işaret ediyor.

Avalanche Blockchain’i Üzerindeki Projeler Artıyor

Son aylarda giderek artan sayıda merkezsiz finans projesi, Ethereum ağındaki projelerine ek olarak diğer Blockchain ağlarına da genişleme çalışmaları yapıyor. 6 Ekim tarihinde Curve Finance ve AAVE, kendi protokollerini Avalanche (AVAX) üzerinde de yayınlayacaklarını duyurmuştu.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar