Ethereum’un Performansı Bitcoin’i Geride Bıraktı

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Şu sıralar tüm gözler Bitcoin’in üzerinde olsa da, aslında son günlerde Bitcoin’in momentumu azalmaya başladı. Coinbase’in halka arzının gerçekleştiği dönemde 65.000 dolar seviyelerine kadar tırmanan Bitcoin bu aşamadan sonra kan kaybetmişti. Şu anda ise Bitcoin hala Şubat ayı seviyelerinin altında seyrediyor.

Bu sırada ise, Joanna Ossinger’ın vurguladığı üzere Ethereum fiyatları oldukça hareketli zamanlar yaşıyor ve rekor üstüne rekor kırıyor. Bu fiyat artışlarının yanında ise Ethereum aslında insanların aklında yer etmeye de başladı. Geçtiğimiz hafta, Exante Data şirketinden Jens Nordvig şu anki piyasada yaşanan en ilginç şeyin Ethereum’un bu sivrilen performansı olduğunu söylemişti. JPMorgan strateji uzmanı Josh Younger da Ethereum’un sahip olduğu fiyat stabilitesine dikkat çekmişti. Şu anda piyasalarda performansı en çok konuşulan coinin Ethereum olduğunu söyleyebiliriz.

Ethereum’un Popülerleşmesinin İki Sebebi Var

İlki, insanların merkeziyetsiz finans (DeFi) adı verilen kavram ile ilgili çok fazla heyecan duymaları olarak tanımlanabilir. DeFi teknolojisiyle beraber alım satım, ödünç alma, türev gibi işlemler direkt olarak blockchain üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Bu tür işlemlerin hiçbirinin Bitcoin ile halledilmesi mümkün değil. Bitcoin aslında sadece kişiler arasında aktarılan ya da kişilerin elinde tuttuğu bir varlık. Akıllı sözleşmeler benzeri kavramlar ise daha çok Ethereum gibi diğer blockchain’ler üzerinden yapılıyor. İnsanların DeFi’ye bu ilgisi sayesinde Ethereum Bitcoin’e karşı değer kazanmayı sürdürüyor.

Binance Smart Chain Yükselişini Sürdürüyor

Bir diğer sebep ise Ethereum’un aslında merkeziyetsiz finans alanında birçok rakibi bulunması. En büyük coinler sıralamasına bakıldığında şu anda Binance Coin’in en büyük üçüncü coin olduğunu görebiliriz. Binance kendi blockchain’ine sahip (Binance Smart Chain – BSC) ve Ethereum’da olduğu gibi merkeziyetsiz uygulamaları destekleyerek DeFi işlemlerinin gerçekleştirilmesini kolaylaştırıyor. Ethereum ile Binance arasındaki fark ise, BSB’nin çok daha hızlı ve ucuz olması. Ancak Binance Smart Chain daha merkezi bir şekilde yönetiliyor ve ağ üzerinde sınırlı sayıda node (düğüm) bulunuyor.

Şu sıralar popüler olan bir diğer blockchain ise Solana. Bu ağ da daha hızlı ancak daha az merkeziyetsiz bir blockchain sunarak DeFi işlemlerinin kolaylaştırılmasını amaçlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend