9.8 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

Ethereum’un Rakibi Near Protocol (NEAR) %106 Arttı

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

Near Protokol (NEAR), bir ağı ölçeklendirmek için paralel işleme yönetimini kullanan akıllı bir sözleşme platformu olarak biliniyor. Bu teknik, Eth2’nin başarmayı amaçladığı şeye benziyor ve Near’ın fikir birliği mekanizması, token sahiplerinin coinlerini bahse yatırmalarına da olanak tanıyor.

blank

NEAR’ın geçtiğimiz ay gerçekleşen %107’lik artışı, projenin ultra rekabetçi bir akıllı sözleşme endüstrisi haline gelen süreçte önemli adımlar atıp atmadığına dair soruları gündeme getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Rakipleriyle karşılaştırıldığında NEAR, ana ağ olarak yalnızca Nisan 2020’de piyasaya sürülen nispeten yeni bir proje olarak öne çıkıyor. Ethereum‘un aksine NEAR’ın fikir birliği mekanizması ücret stabilizasyonu için çalışıyor ve web sitesine göre protokol, merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini hızlandırmayı amaçlıyor.

İlginçtir ki Near’ın ilk coin teklifinin ana ağ lansmanından dört ay sonra gerçekleştiği görülüyor. Bunun olası bir nedeninin, ekibin Temmuz 2019 ve Mayıs 2020’de düzenlenen özel finansman turlarında 35 milyon dolar toplamış olması olduğu düşünülüyor. Yatırımcıları arasında Andreessen Horowitz’in a16z Crypto Investments’ı, Pantera Capital, Electric Capital ve Ripple’ın kuluçka merkezi Xpring’i yer alıyor.

Birkaç heyecan verici gelişmenin hayata geçirilmesi bekleniyor

Geçtiğimiz üç ay içinde, Near Protokol’ün ağ etkinliği önemli ölçüde artış kaydediyor ve Near Blog’daki bilgiler, halihazırda yayında olan birkaç heyecan verici uygulamanın mevcut olduğunu gösteriyor.

Bunlardan biri, oyuncuların piksellerle çizim yapmasına ve koleksiyon tokenleri kazanmasına olanak tanıyan bir getiri kurma uygulaması ve oyunu olan Berry Club. Paras adlı bir uygulama olurken bu proje, kullanıcıların bir NFT dijital sanat kartı pazarıyla etkileşime girmesine de olanak tanıyor.

DeFi entegrasyonu hızlanıyor

1 inçlik borsa destekli proje Mooniswap’in 24 Kasım 2020’de NEAR üzerinde Otomatik Pazar Oluşturma özellikleri yaratma planını açıkladığı biliniyor. Merkezi olmayan borsanın toplayıcısı, tüm önemli merkezi olmayan finans uygulamalarından likidite ve fiyatlandırmayı tek bir platforma taşımak için tasarlanmış bulunuyor.

1inch’in CEO’su ve kurucu ortağı Sergej Kunz, NEAR’ı geliştirerek parçalama ile deneyler yapabileceklerini ve Ethereum 2.0’ın gelişine hazırlanabileceklerini ifade eden sözleriyle hatırlanıyor.

Crypto.com ise 19 Ocak’ta 250.000 dolar değerindeki NEAR tokenleri piyasa fiyatının %50 altında sunan yeni bir havuz başlatmayı planlıyor. Müşterilerin CRO tokenlerini yatırması ve ayrıca borsada belirlenen işlem hacmi gereksinimlerini karşılaması bekleniyor.

Bir endişe konusu olarak topluluk hazinesinin nasıl yönetildiğine ilişkin açık sorular öne çıkıyor. Önemli sayıda NEAR tokeni, açık yönergelere ve kurallara uyması gerekmeyen bir avuç insan tarafından yönetiliyor.

Alternatif bir sosyal analiz platformu olan TheTie’den elde edilen veriler, son fiyat artışıyla birlikte sosyal ağ aktivitesinin de arttığını gösteriyor. Bununla birlikte Near Protokol’ün ana ağındaki transferler ve işlemler yalnızca üç ay önce başlamış bulunuyor.

Rakipleri ile karşılaştırıldığında NEAR Protokol erken bir geliştirme aşamasında gibi görünüyor. Mooniswap entegrasyonunu etkili bir şekilde sunmanın, proje için büyük olasılıkla önemli bir dönüm noktası olacağı ve başarılı olması durumunda, NEAR tokenin muhtemelen daha fazla yükseliş görebileceği düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend