29 Ocak 2022, Cumartesi
7.6 C
İstanbul

Ethereum’un Son Yükseltmesi “Arrow Glacier” Hakkında Bilmeniz Gerekenler: ETH Fiyatı Yükselecek mi?

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Ethereum’un bu hafta yayınlanacak olan son yükseltmesi “Arrow Glacier”, blok zincirindeki “zorluk bombasını” bir süre daha ertelemeyi amaçlıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum’un son yükseltmesi Arrow Glacier, geliştiricilere Ethereum 2.0 üzerinde çalışmaları için birkaç ay daha süre tanımayı amaçlıyor.
  • Ethereum’un bundan önceki son güncellemesi Ekim ayında yayınlanan Altair yükseltmesi idi.

Ethereum’daki madencilik ücreti yapısını değiştiren ve ağa deflasyonist baskı getiren Londra Yükseltmesinin aksine; bu hafta yayınlanması planlanan Arrow Glacier yükseltmesi bu kadar sert ve keskin bir güncelleme değil.

Binance indirim kodu

Arrow Glacier Yükseltmesi Nedir?

Arrow Glacier güncellemesinin tek amacı, blok zinciri üzerindeki zorluk bombasının patlamasını durdurmak ve geliştiricilere, ağı Ethereum 2.0’a taşımak için daha fazla zaman vermektir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Zorluk bombası, geliştiricilerin Ethereum ağını oluşturmaya başladığı 2015’ten bu yana işliyor. Ağın geliştiricileri ise yakın bir zaman içinde mevcut iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçiş yapmayı planlıyor.

İş kanıtı sistemi, çevre için zararlı olmasının yanında çok fazla bilgi işlem gücü gerektirir ve bu durum da madenciler arasında adeta bir “silahlanma yarışına” neden olur. Blok zinciri aslında temel olarak bu nedenle hisse kanıtı sistemine geçiş yapmak istiyor.

Hisse kanıtı algoritmasında kripto para (bu durumda ETH) sahipleri blok zincirini güvence altına almak için ETH’lerini ağa kilitleyebilir ve karşılığında katkılarıyla orantılı olarak yeni basılmış ETH’leri alırlar.

Ethereum’u iş kanıtından uzaklaştırmak istediklerini erkenden keşfeden geliştiriciler, bunu yaptıklarından emin olmak için blok zincirinin içine bir “teşvik kodlaması” yerleştirdi. “Zorluk bombası” olarak bilinen bu kod, ağ iş kanıtı olarak kaldığı sürece insanların ETH madenciliği yapmasını ve ağı yavaşlatmasını zorlaştırıyor.

Ethereum Fiyatı Yükselebilir mi?

Ağustos ayındaki Londra Yükseltmesi, zorluk bombasını Aralık ayına kadar ertelese de; geliştiriciler şimdi tekrar bir yükseltme yapmak zorunda kaldı. Arrow Glacier adı verilen bu yükseltme, zorluk bombasını bir süre daha ertelemeyi amaçlıyor.

İlgili Haber:  Altcoinlerde Sert Düşüş: Ethereum %8, XRP %11 Değer Kaybetti

Öte yandan bu gibi yükseltmelerin yakında son bulacağına dair güçlü bir umut var. Ağın çekirdek geliştiricilerini koordine eden Tim Beiko geçen hafta paylaştığı bir duyuruda “Umarım bu güncelleme, Ethereum’un hisse kanıtına geçişinden önce zorluk bombasının son ertelenmesi olacak!” ifadelerini kullandı.

Son olarak Ağustos ayındaki Londra Yükseltmesinin ardından ETH fiyatı ciddi bir ivme kazanmış ve neredeyse 5.000 Dolar seviyelerine kadar yükselmişti. Ancak Londra yükseltmesi, ağa deflasyonist baskı getiren bir yükseltme idi ve bu nedenle fiyat üzerindeki etkisi net bir şekilde takip edilebildi. Arrow Glacier yükseltmesinin yalnızca zorluk bombasını ertelemeye odaklandığını belirtmekte fayda var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend