2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

USDC Stabilcoin’in Euro Versiyonu Çıkarıyor: Euro Coin!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Piyasada 3 tane büyük stabil coin var: Tether’in USDT’si, Circle’ın USDC’si ve Binance’in BUSD’si.

Binance indirim kodu

Bu üç stabil coin arasında amansız bir yarış var. Tether uzun yıllardır piyasayı domine ediyor. Ancak şeffaflıkla ilgili sorunlardan ötürü yatırımcılar daha güvenli olduğunu düşündükleri stabil paralara kayıyor. Bunlar arasında ABD kökenli USDC ilk sırada yer alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

USDC kısa bir zaman içinde piyasa değerini arttırmayı başardı. Bu haberin girildiği esnada Tether’in piyasa değeri 70 milyar dolar iken, USDC’nin piyasa değeri 55 milyar dolar. USDT ile USDC arasındaki fark günden güne kapanıyor.

Ancak kıyaslama yaparken işlem hacmine bakmamak Tether’e haksızlık olur. USDT’nin son 24 saatlik işlem hacmi 66 milyar dolar iken, USDC’nin işlem hacmi sadece 8 milyar dolar.

Euro Coin

USDC’nin arkasındaki şirket olan Circle, son zamanlarda düşüşe geçen Tether ile olan rekabetinde öne geçmek için bir adım daha attı. USDC’nin Euro tabanlı yeni bir versiyonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Circle Perşembe günü yaptığı açıklamada, Euro Coin’i (EUROC), 30 Haziran’da kurumsal müşterilere, USDC ile aynı tam rezerv modeli altında çıkarılan, yasalara tabii ve Euro destekli bir stabilcoin olarak sunacağını söyledi.

Geçen ay Terra’nın çöküşünün derinleştiği günlerde Tether ABD doları ile olan sabitini kısa süreliğine de olsa kaybetmiş ve piyasada korku ve endişeye yol açmıştı. Bu yaşanan son olaydan sonra yatırımcılar USDC ve BUSD gibi sabiti çok değişmeyen stabil coinlere geçiş yapmaya başladı.

Uzmanlar ve analistler USDC’nin “rezerv varlıkları konusunda USDT’den çok daha şeffaf” olduğunu söylüyor. Geçen yıl şirket, USDC’yi destekleyen bazı varlıkların ticari senet ve şirket tahvillerini içerdiğini ancak daha sonra bunları nakde ve Hazine’ye kaydırdığını açıklamıştı.

İlgili Haber:  Eksen Kayması

Circle, aynı şekilde, Euro Coin’in Silvergate Bank işbirliğiyle ABD yasalarına tabii finansal kurumların gözetiminde tutulan Euro cinsinden rezervlerle tam olarak destekleneceğini açıkladı.

USDC’nin piyasa değeri son 1 yılda 23 milyar dolardan 55 milyar dolara çıktı. USDT’nin piyasa değeri ise 83 milyar dolardan 70 milyar dolara düşmüş durumda.

Circle Şubat ayında 9 milyar dolar değerlemeye ulaşmış ve geçtiğimiz Nisan ayında BlackRock ve Fidelity gibi şirketlerden 400 milyon dolarlık yatırım almıştı.

Bu arada Tether’in de Euro bazlı ayrı bir stabil coini daha bulunuyor. Euro Tether ya da diğer adıyla EURT’nin şu anki değeri 217 milyon dolar. Euro bazlı stabil coinler dolar destekli olanlar kadar ilgi görmüyor piyasada.

Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire yaptığı açıklamada, “Yine de euro cinsinden bir dijital para birimi için net bir pazar talebi var” dedi.

Uluslararası Ödemeler Bürosu’nun 2019 üç yıllık raporuna göre, Euro, ABD dolarının %88’lik payından sonra küresel ticarette %32’lik bir paya sahip.

Circle, Euro Coin’in Ethereum blok zincirinde basılacağını ve Anchorage Digital, Binance.US, BitGo, Bitstamp, CYBAVO, Fireblocks, FTX, Huobi Global ve Ledger’ın Euro Coin’i lansmanda destekleyeceğini söyledi. EUROC ayrıca, Compound, Curve, DFX ve Uniswap dahil olmak üzere, önde gelen merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerine de dahil edilecek.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar