26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Evergrande Korkusu Devam Ederken 1 Milyar Doların Üzerinde Likidasyon Gerçekleşti: Bitcoin ve Piyasa Nereye Gidiyor?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

Küresel piyasalar kırmızı bölgede seyrederken, bir günde 205.000’den fazla kullanıcı kripto vadeli işlem pozisyonlarını kaybetti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Sadece bir günde 1.2 milyar Dolardan fazla kripto para vadeli işlemi tasfiye edildi.
  • Küresel piyasalarda ise Çin’in emlak devi Evergrande’nin potansiyel çöküşünden duyulan endişe hâlâ devam ediyor.

Analiz platformu Bybt’e göre, küresel piyasalar kırmızı bölgede seyrederken; son 24 saat içinde toplam 1.2 milyar Dolarlık kripto vadeli işlemi tasfiye edildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin ve Ethereum Fiyatı Düşüyor

Şu anda en büyük kripto paraların neredeyse tamamı zarar bildiriyor. Örneğin Bitcoin, Cumartesi gününden bu yana %10 değer kaybetti. Kripto veri platformu CoinGecko’ya göre BTC, şu anda 43.550 Dolar seviyesinde işlem görüyor.

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ethereum’un fiyatı da benzer şekilde hafta sonundan bu yana %12 geriledi. ETH, şu dakikalarda 3.079 Dolara kadar geriledi.

Kripto Türevlerinde Tasfiye Dalgası

Sonuç olarak ise devam eden bu fiyat düşüşü, kripto türev ticaret platformlarında bir tasfiye dalgasıyla sonuçlandı. Bunun temel nedeni, piyasalarda düşüşler veya dalgalanmalar yaşandığında, tüccarların marj gereksinimlerini karşılayamaması ve yüksek kaldıraçlı pozisyonların, borsalar tarafından otomatik olarak tasfiye edilmesidir.

Doğal olarak, tüccarların fiyatların yükseleceğine dair yatırım yaptıkları “long” (uzun) ticaret pozisyonları, bugünkü tasfiyelerin aslan payını oluşturuyor. Bybt’e göre, son 24 saatte tasfiye edilen pozisyonların %83.53’ü “long” pozisyonlar olarak kaydedildi. Öte yandan, aynı zaman diliminde yalnızca 96.88 milyon Dolarlık “short” (kısa vadeli) likidite sağlandı.

Geçen gün boyunca toplamda 205.000’den fazla tüccar pozisyonlarını kaybederken; 10 milyon Dolar değerindeki en büyük tek pozisyon tasfiyesi ise kripto para borsası BitMEX’te gerçekleşti.

İlgili Haber:  Bitcoin Balina Kümeleri, Yükselişin Devam Etmesi İçin Temel Destek Seviyesini Belirledi

Evergrande Etkisi

Son günlerde düşüş yaşayan tek finans alanı kripto para piyasası değil; S&P 500, Dow Jones Industrial Average ve küresel hisse senedi piyasaları da dahil olmak üzere diğer tüm piyasalar da değer kaybediyor.

Pek çok analist, küresel piyasalardaki düşüşü Çin’li emlak devi Evergrande’nin büyük bir borca batmış olmasına ve bu anlamda piyasalarda ortaya çıkan korku dalgasına bağlıyor. CNBC verilerine göre, Evergrande’nin olası bir çöküşü, bütün olarak küresel ekonomiyi bile oldukça ciddi bir şekilde etkileyebilir.

Rockefeller Global’in baş yatırım sorumlusu Jimmy Chang konu ile ilgili, “Evergrande sistematik olarak çok önemli bir şirket. Çin, Evergrande yüzünden ciddi bir ekonomik sorun yaşayacak olursa, küresel ekonominin geri kalanı da kesinlikle bundan etkilenecektir.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar