27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

Evrensel Dijital Gelir Deneyinde 14 Milyon Token Veriliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Kullanıcılarına dijital gelir sunmanın bir yolu olarak merkezi olmayan finansmanı kullanan kâr amacı gütmeyen bir girişim, insanların artık 14 milyondan fazla token talep ettiğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Çarşamba günü yapılan bir duyuruya göre GoodDollar, evrensel temel gelir (UBI) projesini eylül ayında başlatmasından bu yana 180 ülkeden 40.000’den fazla kişiye ulaştı. Proje, katılımcıların yarısından fazlasının her gün rezerv tabanlı token olan G$ talep ettiğini bildirdi. Şimdiye kadar 14 milyon tokenin talep edildiği kaydedildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Vatandaşlara temel ihtiyaçları için aylık bir maaş sunulacak

Proje, G$ tokenlerini, üçüncü taraf izni olmayan protokollerin bir miktar kripto varlığından yarattığı faiz yoluyla çıkarıyor. Bireyler ve kurumsal destekçiler, G$ cinsinden piyasa oranı getiri ödemeleri alıyor ve GoodDollar, katılımcılarına yönelik dijital evrensel temel gelir olarak dağıtım için günlük bir miktar token ayırıyor.

EToro’nun kurucusu, CEO’su ve GoodDollar’ın kurucusu olan Yoni Assia, küresel pandemi nedeniyle yaşanılan koşulların Y kuşağı arasında dijital varlıklara olan ilgiyi arttırdığını söylüyor.

Piyasalara katılmaya aç olan ve finansal yenilikleri benimseyen yeni bir insan akını gördüğünü açıklayan GoodDollar, kendi dijital ekonomisini beslemek için dijital bir temel gelir sağlarken bir yandan da finansal okuryazarlığı ve pazarlara erişimi genişlettiğini belirtiyor.

Genel olarak dijital evrensel temel kavramı, milletvekillerinin veya başka bir otoritenin vatandaşlara temel ihtiyaçları karşılamak için aylık bir maaş sunmasına izin vermesini planlanıyor. Eski Demokrat başkan adayı Andrew Yang, tüm uygun Birleşik Devletler sakinlerinin her ay 1000 dolar almasını öneren fikrin büyük bir savunucusu olarak biliniyor.

Kullanıcıların G$ tokenlerini henüz itibari para ile aynı şekilde kullanamayacaklarını ancak bunları belirli eğitim sınıflarına ek olarak Facebook Marketplace aracılığıyla çevrimiçi hizmetler için takas edebileceklerini açıklayan proje, insanların tamamlayıcı para birimlerini benimseme konusunda istekli olduklarına ve bu konuda finansal eğitim aldıklarına dikkat çekiyor.

İlgili Haber:  Coinbase’de Listeleneceğinin Duyurulmasının Ardından Dogecoin Fiyatı %30 Arttı

Yaşam döngüsünün henüz erken bir aşamasında olmasına rağmen projeye dair tüm işaretler, bir dijital temel gelirin geniş ölçekte çalışabildiğini ve küresel düzeyde olumlu bir değişim sağlayabileceğini gösteriyor.

Evrensel temel gelir için güçlü bir desteğin mevcut olduğu ve kripto paraların bu tür fonlar için etkili bir dağıtım sistemi olabileceğine dair göstergelerin bulunduğu düşünülüyor. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir anket, Avrupalıların %71’inin evrensel temel gelir fikrini desteklediğini ortaya koyarken Twitter CEO’su Jack Dorsey’in ise Yang’ın ABD sakinleri için evrensel dijital gelir gelir kurma çabalarına 5 milyon dolar bağışta bulunduğu biliniyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar