26 Mayıs 2022, Perşembe
24.3 C
İstanbul

Facebook, Bir Metaverse Geliştirmek İçin 50 Milyon Dolarlık Harcama Yapacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Metaverse odaklı bir gelecek planlayan Facebook, önümüzdeki iki yıl içinde bu alana 50 milyon Dolar harcayacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Facebook, önümüzdeki iki yıl içinde metaverse ile ilgili girişimler ve ortaklıklar için 50 milyon Dolar harcayacağını açıkladı.
  • Metaverse, genel olarak sosyal etkileşimler, iş, oyunlar ve daha fazlası için kullanılabilecek paylaşılan online alanları ifade eder.

Facebook kurucu ortağı ve CEO’su Mark Zuckerberg, Haziran ayında sosyal medya devinin bir “metaverse şirketi” olma yolunda ilerlediğini dile getirmişti. Şimdilerde ise firma, bu metaverse’i hayata geçirmek için önümüzdeki iki yıl içinde 50 milyon Dolar harcama yapma planları yapıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bugün Facebook, hem kendi projelerini hem de dış araştırmaları finanse etmek için iki yıllık bir girişim olan XR Programları ve Araştırma Fonu’nun başlatıldığını duyurdu. Duyuruya göre bu kuruluş, ayrıca, gelecekteki online metaverse planlarının da “başlangıç ​​noktası”.

Metaverse Nedir?

Temel olarak, metaverse, kullanıcıların – 3B avatarlarla temsil edilen – bir arada var olduğu ve birlikte etkileşime girdiği, paylaşılan online alanları ifade eder. Halihazırda Decentraland ve CryptoVoxels gibi Ethereum tabanlı metaverse dünyaları zaten popüler durumda. Ayrıca yakında piyasaya sürülecek olan oyun The Sandbox da bu anlamda öne çıkan bir başka örnek.

Metaverse savunucuları, bu teknolojinin, yeni sosyal ve oyun deneyimlerine kapı açmanın yanı sıra, işin doğasını değiştirmeye ve dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılara yeni dijital ekonomik fırsatlar sağlamaya yardımcı olacağına inanıyor

Facebook’un Metaverse Ortakları

Facebook’un 50 milyon Dolarlık metaverse girişimindeki ilk ortakları arasında Organization of American States, Women in Immersive Tech, Electric South, Africa No Filter ve Imisi3D gibi firmalar yer alıyor. Facebook, ayrıca bu planları hakkında Seul Ulusal Üniversitesi, Hong Kong Üniversitesi ve Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki bazı araştırmacılardan da danışmanlık alıyor.

İlgili Haber:  Facebook Diem’in Başkan Yardımcısı, Kripto Ödeme Şirketi Circle’a Katıldı

Facebook, metaverse planları ile ilgili yaptığı son duyuruda, “Metaverse, bir şirketin tek başına inşa edebileceği tek bir ürün değil. Tıpkı internet gibi, Facebook orada olsun ya da olmasın metaverse zaten var. Ve bu, bir gecede inşa edilmeyecek. Bu ürünlerin birçoğu ancak önümüzdeki 10-15 yıl içinde tamamen hayata geçirilecek.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar