Facebook Diem’in Başkan Yardımcısı, Kripto Ödeme Şirketi Circle’a Katıldı

Önemli Gelişmeler

Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 4 hafta önce

Circle, Dante Disparte’yi baş strateji sorumlusu olarak işe aldı. Disparte daha önce Facebook Diem’de başkan yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Haberin Özeti

  • Kripto para ödeme şirketi Circle, Facebook Diem’in eski başkan yardımcısını işe aldı.
  • Dante Disparte, şirketin baş strateji sorumlusu olarak çalışacak.
  • Disparte, Diem’den ayrılan en son yüksek profilli personel olarak dikkat çekiyor.

Bir kripto ödeme şirketi olan Circle, bugün Facebook’un dijital para projesi Diem’in (eski adıyla Libra) başkan yardımcısını işe aldığını duyurdu.

Circle Nedir?

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, daha önce Facebook’un kripto hedefleri için politika ve iletişim çabalarını yöneten Dante Disparte, şimdi Circle’ın baş strateji sorumlusu ve küresel politika başkanı olarak görev yapacak.

Disparte ayrıca kendi stratejik risk danışmanlığı ve sigorta komisyonculuğu şirketi Risk Cooperative’deki faaliyetlerine de devam ediyor.

Circle kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire, “Dante, karmaşık küresel finans ve risk konularında onlarca yıllık çalışma deneyimine sahip. Son olarak Diem Association’da başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Dünya çapında hükümet ve finans sektörü liderleri ile stablecoinler ve kripto paralar ile ilgili pek çok gelişmeye öncülük etti.” diyerek Dante’ye övgüler dizdi.

Circle, piyasa değerine göre 14. en büyük kripto para olan US Dollar Coin’nin (USDC) arkasındaki eşler arası ödeme şirketidir. Şirket, çevrimiçi işletmelerin stablecoin’leri benimsemesine ve tek bir platformda ödeme yapmasına yardımcı olmak için faaliyet gösteriyor.

Center tarafından başlatılan USDC (Circle ile San Francisco merkezli kripto borsası Coinbase arasındaki bir işbirliği), bir stablecoindir ve ABD Doları ile 1:1 değerinde sabitlenmiştir.

Facebook Diem Projesi Ne Durumda?

Facebook Diem projesinde Disparte, geçen yılın Nisan ayında kripto projesinin yeniden markalanmasında oldukça önemli bir rol oynadı.

Diem, bir Facebook veya WhatsApp mesajı göndermek kadar kolay bir şekilde finansal hizmetlere erişim sağlamayı amaçlayan bir stablecoin projesidir.

Ancak proje, şimdiye dek pek çok sorunla karşılaştı. Facebook düzenleyici engellerle çatışmak zorunda kaldı, pek çok personel projeden ayrıldı ve 2020’nin başlarında piyasaya sürülmesi beklenen kripto para hala daha erişime açılmadı.

Proje, Silikon Vadisi ağırlıklı birliğini ilk kez duyurduğunda, Stripe, MasterCard, eBay, PayPal ve Visa da dahil olmak üzere bir dizi büyük şirket projeye dahil oldu. Ancak projenin beklendiği gibi ilerlememesi nedeniyle bu şirketler zaman içerisinde Diem’e verdikleri destekten vazgeçti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend