9 Ağustos 2022, Salı
24.5 C
İstanbul

Facebook Dijital Para Projesini Sonlandırıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz günlerde Facebook’un Diem projesine sonlandıracağına dair söylentileri haber yapmıştık. Bu söylentiler gerçek çıktı. Facebook Diem projesini sonlandırma kararı aldı.

Binance indirim kodu

Facebook’un stabil koin çıkarma hayalleri suya düşmüş gözüküyor. Salı günü yayınladığımız Diem Vakfı’nın varlıklarını ve fikri mülkiyetini satmak istediği yönündeki raporun ardından, The Wall Street Journal bugün Silvergate Capital’in Diem’in varlıklarını yaklaşık 200 milyon dolara satın alacağını bildirdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Rapora göre, Diem Vakfı, Diem’in fikri mülkiyet haklarını ve diğer tüm varlıklarını Silvergate adlı bankaya satıp projeyi sonlandıracak.

Fiyaskonun işaretleri çoktan verilmişti

2019’da büyük bir heyecanla duyurulan Libra’nın, küresel para birimlerinden oluşan bir sepete bağlı bir stabil koin olması düşünülüyordu. Libra’nın yapısı, Tether veya USDC’nin yaptığı gibi ABD dolarının değerini yansıtmak yerine, Libra Vakfı tarafından yönetilen global bir para birimi olarak yola çıkmıştı.

ABD düzenleyicileri bu fikri pek hoş bulmamıştı. Aylar içinde, düzenleyicilerin ve yasa koyucuların baskısı, önde gelen Libra Vakfı üyelerinin projeden vazgeçmesine neden oldu. O yılın Ekim ayında tek bir günde, eBay, Stripe, Mastercard, Visa ve PayPal kurucu üyelikten ayrıldı.

Facebook ise projede kararlıydı. Projeyi Diem olarak yeniden adlandırdı. Doların rakibi olmak yerine dolara endeksli bir stabilcoin çıkarmaya odaklandılar. Hatta Novi adında bir kripto cüzdan piyasaya sürdüler. Ancak bu cüzdanda Diem yerine Paxos Dollar (USDP) kullanılabiliyordu.

Diem yöneticileri ve mühendisleri projeyi terk etmeye başladılar ve 2021’in sonunda kurucu David Marcus’un ayrılmasıyla sorunlar doruğa ulaştı. Sonrasında ise, Diem üyesi Andreessen Horowitz, Ekim ayında önde gelen Novi cüzdan mühendislerinden ikisini projeden uzaklaştırmıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar