26 Mayıs 2022, Perşembe
17.5 C
İstanbul

Facebook Dijital Parası Diem’in Kurucu Ortağı Projeden Ayrılıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kevin Weil, 2019’da başlatılan “Facebook dijital parası” projesinin yaratıcılarından biriydi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kevin Weil’in ayrılışı, Facebook’un kripto para hedeflerindeki en son gerilemedir.
  • Şirket, Weil’in çıkışıyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.
  • Facebook yöneticisi ve şirketin dijital para girişimi Diem’in lideri Kevin Weil, Perşembe günü firmadan ayrıldığını duyurdu.

Haberler, Facebook’un kripto hırslısı kanadı için bir başka aksilik gibi görünüyor. Şirket, 2019 yılının Haziran ayında hatırı sayılır bir heyecanla dijital para projesini açıkladı, ancak o zamandan beri çeşitli düzenleyici engellerle karşılaştı.

Binance indirim kodu

Weil, Projeye Hâlâ İnanıyor

Twitter emektarlarından Weil, Instagram’ın büyümesine yardımcı olarak Facebook’ta adını duyurdu. Ardından Libra adı ile başlatılan dijital para projesinin kurucularından biri oldu. Ayrılışını Twitter’da duyuran Weil, “Bu projeye hâlâ daha derinden inanıyorum.” dedi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Planet Labs adlı bir firmaya katılan Weil’in ayrılışı, Facebook’un dijital para projesinde çalışan diğer önde gelen yöneticilerin çıkışını takip ediyor.

Facebook Libra ilk duyurulduğunda projenin hedefi, yeni bir küresel ve merkezi olmayan para yaratmaktı. Ancak proje kapsamındaki Visa, PayPal, Stripe ve Mastercard gibi büyük şirketler, Libra’nın Kongre ve düzenleyicilerden olumsuz tepki alması nedeniyle kısa süre sonra ayrıldıklarını açıkladı. O zamandan beri de Facebook, dijital paranın lansman tarihini defalarca erteledi.

Diem Projesinin Geleceği Belirsizliğini Koruyor

Weil’in ayrılışıyla ilgili açıklama talebine yanıt olarak Diem’in bir sözcüsü, Weil’in ürün başkanı olduğu ilgili bir dijital cüzdan hizmeti olan Novi’nin (eski adıyla Calibra) açıklama yapacağını belirtti. Ancak Novi’den de henüz bir açıklama yapılmadı.

Libra ve Calibra’yı, Diem ve Novi olarak yeniden markalama kararı ise geçen yıl geldi. Şirket, bunun, dijital para projelerinin Facebook’tan bağımsız ve farklı olduğunu vurgulamak için hayata geçirilen bir strateji olduğunu açıkladı.

İlgili Haber:  Ethereum En Yüksek Seviyelerin Ardından %7 Düştü

Tüm bu gelişmeler ışığında, dijital para Diem’in, Facebook kullanıcıları için ne zaman sunulacağı ise halen daha belirsizliğini koruyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar