18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Facebook, İsmini “Meta” Olarak Değiştirdi: İşte Facebook’un NFT ve Metaverse Planları

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 4 hafta önce

blank

Dünyanın en çok kullanılan ve belki de en çok tartışılan sosyal medya platformu Facebook, ismini “Meta” olarak değiştirdi. Facebook, geleceğin metaverse ve NFT teknolojisi temelinde şekilleneceğini düşünüyor.

blank

Haberin Özeti

  • Facebook, metaverse yönündeki ilerlemesinin bir parçası olarak ana şirketinin ismini “Meta” olarak değiştirdi.
  • Şirket, metaverse temalı Facebook Connect toplantısında konu ile ilgili resmi duyurusunu yaptı.

Sosyal medya devi Facebook, geleceğin büyük oranda metaverse teknolojisinde şekilleneceğini düşünüyor. Firma, ismini “Meta” olarak değiştirerek bu alanda artan odağının da tekrar altını çizmiş oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Facebook’un Yeni İsmi: Meta

Meta, genel şirketin adı olacak; ancak şimdilik Facebook ve WhatsApp gibi uygulamalar, mevcut markalarını “Meta” çatısı altında sürdürecek gibi görünüyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz gün gerçekleşen metaverse odaklı Facebook Connect etkinliğinin açılış konuşması sırasında söz konusu haberi duyurdu.

Metaverse Nedir?

Peki metaverse nedir? Bu, günümüzde kullandığımız sosyal medya uygulamalarının ve web sitelerinin kademeli olarak 3 boyutlu ortamlar ve ortak alanlara geçtiği; ve bu sayede etkileşimlerin çok daha kapsamlı hale geldiği internetin gelecek evrimini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Metaverse, tek bir şeyden oluşmayacak; bunun yerine birlikte çalışabilir varlıklar ve deneyimlerle birleştirilen açık dünyaların bir koleksiyonu olacak. Örneğin NFT sahipleri, ellerinde bulundurdukları dijital varlıkları iş, oyun veya sosyal etkileşimler kurmak için her türlü web alanına taşıyabilecekleri 3 boyutlu avatarlara dönüştürebilecek.

Halihazırda teknoloji alanındaki en büyük şirketlerden biri olan Facebook, bu varlığını metaverse alanına yönlendirmek istiyor. Şirket geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, metaverse ile ilgili araştırma ve ortaklıklara önümüzdeki iki yıl içinde 50 milyon Dolar yatırım yapacağını ve önümüzdeki beş yıl içinde de Avrupa genelinde 10.000 kişiyi bu amaçla işe almayı hedeflediğini duyurdu.

İlgili Haber:  Bitcoin İçin Doğrudan Bir Kripto Balinasından Gelen Bir Boğa Vakası Söz Konusu

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend