27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

Facebook, İsmini “Meta” Olarak Değiştirdi: İşte Facebook’un NFT ve Metaverse Planları

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Dünyanın en çok kullanılan ve belki de en çok tartışılan sosyal medya platformu Facebook, ismini “Meta” olarak değiştirdi. Facebook, geleceğin metaverse ve NFT teknolojisi temelinde şekilleneceğini düşünüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Facebook, metaverse yönündeki ilerlemesinin bir parçası olarak ana şirketinin ismini “Meta” olarak değiştirdi.
  • Şirket, metaverse temalı Facebook Connect toplantısında konu ile ilgili resmi duyurusunu yaptı.

Sosyal medya devi Facebook, geleceğin büyük oranda metaverse teknolojisinde şekilleneceğini düşünüyor. Firma, ismini “Meta” olarak değiştirerek bu alanda artan odağının da tekrar altını çizmiş oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Facebook’un Yeni İsmi: Meta

Meta, genel şirketin adı olacak; ancak şimdilik Facebook ve WhatsApp gibi uygulamalar, mevcut markalarını “Meta” çatısı altında sürdürecek gibi görünüyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz gün gerçekleşen metaverse odaklı Facebook Connect etkinliğinin açılış konuşması sırasında söz konusu haberi duyurdu.

Metaverse Nedir?

Peki metaverse nedir? Bu, günümüzde kullandığımız sosyal medya uygulamalarının ve web sitelerinin kademeli olarak 3 boyutlu ortamlar ve ortak alanlara geçtiği; ve bu sayede etkileşimlerin çok daha kapsamlı hale geldiği internetin gelecek evrimini tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Metaverse, tek bir şeyden oluşmayacak; bunun yerine birlikte çalışabilir varlıklar ve deneyimlerle birleştirilen açık dünyaların bir koleksiyonu olacak. Örneğin NFT sahipleri, ellerinde bulundurdukları dijital varlıkları iş, oyun veya sosyal etkileşimler kurmak için her türlü web alanına taşıyabilecekleri 3 boyutlu avatarlara dönüştürebilecek.

Halihazırda teknoloji alanındaki en büyük şirketlerden biri olan Facebook, bu varlığını metaverse alanına yönlendirmek istiyor. Şirket geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, metaverse ile ilgili araştırma ve ortaklıklara önümüzdeki iki yıl içinde 50 milyon Dolar yatırım yapacağını ve önümüzdeki beş yıl içinde de Avrupa genelinde 10.000 kişiyi bu amaçla işe almayı hedeflediğini duyurdu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar