25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Facebook Kripto Para Cüzdanının Kurucusu David Marcus, Şirketten Ayrıldığını Açıkladı

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Facebook’un kripto para cüzdanı Novi’yi hayata geçiren David Marcus, Aralık ayı sonunda sosyal medya şirketinden ayrılacağını açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • David Marcus, Facebook’un kripto para projesi Diem’in kurucu ortağı ve kripto para cüzdanı Novi’nin de baş mimarıydı.
  • Marcus’un Novi’deki makamını ise mevcut Başkan Yardımcısı Stephane Kasriel devralacak.

Facebook’un kripto para cüzdanı Novi’yi hayata geçiren David Marcus, Aralık ayı sonunda sosyal medya şirketinden ayrılacağını açıkladı.

Binance indirim kodu

Kripto Para Cüzdanı Novi’nin Kurucusu Görevi Bıraktı

Marcus, henüz piyasaya sürülmemiş olan Diem kripto para projesinin kurucu ortağı ve Novi cüzdanının baş mimarı olmasının yanında; 2014’ten bu yana sosyal medya şirketindeki “mesajlaşma ürünlerinde” Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Marcus’un ayrılmasının ardından Novi’deki makamını, mevcut Başkan Yardımcısı Stephane Kasriel devralacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Kısa süre önce şirket adını “Meta” olarak değiştiren Facebook, yıllardır kendi kripto para projesi üzerinde çalışıyor. İlk olarak Libra adıyla başlatılan proje ilerleyen süreçte “Diem” adını aldı; ancak aynı zamanda pek çok iş ortağını da kaybetti. Kripto para projesiyle ilişkili cüzdan projesi de başta “Calibra” olarak adlandırılırken; sonrasında “Novi” olarak güncellendi.

Buna ek olarak Marcus, nispeten yüksek bir başarı puanıyla şirketten ayrılıyor. Facebook’un metaverse planlarını duyurmasının ardından Diem para biriminin potansiyel kullanım alanları da bir hayli arttı. Aynı süreçte benzer metaverse tabanlı kripto paralardan The Sandbox (SAND) geçen ay %282; Decentraland (MANA) de %32 oranında fiyat artışı kaydetti.

Facebook’un Tartışmalı Diem Projesi

Ancak Diem’i yayınlama süreci Facebook için hiç kolay geçmedi ve böyle devam edecek gibi görünüyor. Sosyal medya şirketi, giderek daha “merkezi olmayan” küresel bir dijital para yaratma vaati sunduktan sonra; ABD düzenleyicilerinden ve politikacılardan yoğun bir tepki aldı. eBay, Mastercard, Stripe ve Visa gibi önde gelen ortaklar, bu süreçte projeden ayrıldıklarını açıkladı.

İlgili Haber:  2021 Bitcoin İçin Çok Büyük Bir Yıl Olacak

Bu ayrılıkların ardından Facebook, fiat para birimlerine sabitlenmiş standart bir stabil coin geliştirmek adına rotasını değiştirdi. Novi de bu stabil coinlerin saklanması için bir cüzdan olarak geliştirildi.

Marcus, uzun zamandır sallantıda olan bu projenin belki de ayakta kalan nadir isimlerinden biriydi. Projenin bir başka kurucu ortağı Kevin Weil, geçtiğimiz Mart ayında projeden ayrıldı.

Facebook’un kripto para projesini daha neler bekliyor?

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend