10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.9 C
İstanbul

Facebook Kripto Para Cüzdanının Kurucusu David Marcus, Şirketten Ayrıldığını Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Facebook’un kripto para cüzdanı Novi’yi hayata geçiren David Marcus, Aralık ayı sonunda sosyal medya şirketinden ayrılacağını açıkladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • David Marcus, Facebook’un kripto para projesi Diem’in kurucu ortağı ve kripto para cüzdanı Novi’nin de baş mimarıydı.
  • Marcus’un Novi’deki makamını ise mevcut Başkan Yardımcısı Stephane Kasriel devralacak.

Facebook’un kripto para cüzdanı Novi’yi hayata geçiren David Marcus, Aralık ayı sonunda sosyal medya şirketinden ayrılacağını açıkladı.

Binance indirim kodu

Kripto Para Cüzdanı Novi’nin Kurucusu Görevi Bıraktı

Marcus, henüz piyasaya sürülmemiş olan Diem kripto para projesinin kurucu ortağı ve Novi cüzdanının baş mimarı olmasının yanında; 2014’ten bu yana sosyal medya şirketindeki “mesajlaşma ürünlerinde” Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu. Marcus’un ayrılmasının ardından Novi’deki makamını, mevcut Başkan Yardımcısı Stephane Kasriel devralacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Kısa süre önce şirket adını “Meta” olarak değiştiren Facebook, yıllardır kendi kripto para projesi üzerinde çalışıyor. İlk olarak Libra adıyla başlatılan proje ilerleyen süreçte “Diem” adını aldı; ancak aynı zamanda pek çok iş ortağını da kaybetti. Kripto para projesiyle ilişkili cüzdan projesi de başta “Calibra” olarak adlandırılırken; sonrasında “Novi” olarak güncellendi.

Buna ek olarak Marcus, nispeten yüksek bir başarı puanıyla şirketten ayrılıyor. Facebook’un metaverse planlarını duyurmasının ardından Diem para biriminin potansiyel kullanım alanları da bir hayli arttı. Aynı süreçte benzer metaverse tabanlı kripto paralardan The Sandbox (SAND) geçen ay %282; Decentraland (MANA) de %32 oranında fiyat artışı kaydetti.

Facebook’un Tartışmalı Diem Projesi

Ancak Diem’i yayınlama süreci Facebook için hiç kolay geçmedi ve böyle devam edecek gibi görünüyor. Sosyal medya şirketi, giderek daha “merkezi olmayan” küresel bir dijital para yaratma vaati sunduktan sonra; ABD düzenleyicilerinden ve politikacılardan yoğun bir tepki aldı. eBay, Mastercard, Stripe ve Visa gibi önde gelen ortaklar, bu süreçte projeden ayrıldıklarını açıkladı.

İlgili Haber:  İran Hükümeti Tarafından Engellenen Signal Uygulaması, Proxy Çözümüne Yönelik Harekete Geçiyor

Bu ayrılıkların ardından Facebook, fiat para birimlerine sabitlenmiş standart bir stabil coin geliştirmek adına rotasını değiştirdi. Novi de bu stabil coinlerin saklanması için bir cüzdan olarak geliştirildi.

Marcus, uzun zamandır sallantıda olan bu projenin belki de ayakta kalan nadir isimlerinden biriydi. Projenin bir başka kurucu ortağı Kevin Weil, geçtiğimiz Mart ayında projeden ayrıldı.

Facebook’un kripto para projesini daha neler bekliyor?

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar