8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Facebook Libra İçin Nihayet Lansman Işığı Göründü

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İddialı dijital para birimi, “sınırlı” bir sürüm de olsa nihayet gelecek yılın başlarında gün ışığına çıkabilecek.

Binance indirim kodu

Sosyal medya devi Facebook’un öncülüğünü yaptığı dijital para projesi Libra, bu sabah yayınlanan bir rapora göre önümüzdeki yılın başlarında lansmana hazır olacak.

Binance indirim kodu

Projeye katılan üç kişi, lansmanın “sınırlı” bir sürümü kapsayacağını yani orijinal Libra özlemlerinin büyük ölçüde azaltılmış bir versiyonu olacağını ifade etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

2018’de Planlar Çok Daha Farklıydı

2018’de tasarlanan Libra’nın başlangıçta, çeşitli resmi birimleri ve 27 milyar Dolarlık holdingler tarafından desteklenen, uluslararası alanda kullanılan ve kabul edilen bir dijital para olması bekleniyordu.

Bununla birlikte, düzenleyiciler kısa süre sonra bu beklentileri çökertti ve Libra’nın gelişimini durdurmak için harekete geçti. Libra, parasal istikrara yönelik bir saldırı ve terörün finansmanı için bir araç olarak gösterildi. Libra’nın ödeme işlemcileri PayPal, Mastercard ve Stripe gibi kurumsal ortakları da kısa süre sonra projeden ayrıldı.

Libra Sınırlı Sürümü, ABD Doları ile 1:1 Oranında Çalışacak

Ama şimdi, proje daha az iddialı bir versiyonuyla tekrar ilgi odağı haline geldi. Sınırlı sürüm, USD Coin ve Gemini Dollar gibi düzenlenmiş stablecoin’lerin bugün kripto piyasasında çalıştığına benzer şekilde ABD Doları ile bire bir oranında desteklenecek.

Rapora göre, yasal ve düzenleyici kurallara tam uyum sağlandıktan sonra daha sonraki bir tarihte ek itibari sabitler piyasaya sürülmeye başlanacak. Bu nedenle, sınırlı sürümün kendisi, İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu’ndan bir ödeme hizmeti olarak çalışmak üzere onay bekliyor. Söz konusu onay sürecinin ise Ocak başında yeşil ışıkla sonuçlanacağı tahmin ediliyor.

Spotify ve Uber Gibi Uygulamalarda Kullanılabilecek

Bu arada rapor, müzik hizmeti Spotify ve araç çağırma uygulaması Uber gibi bazı Libra üyelerinin para birimini kendi platformlarına bir ödeme yöntemi olarak kullanabileceklerini ancak önce genel tepkiyi görmek için bekleyeceklerini belirtiyor.

İlgili Haber:  Paxful, Kendi Fiat-Kripto Kanalını Bithumb'a Taşıyor

Haber, orijinal Libra üyelerinden biri olan PayPal’ın bu ay kendi kripto alım ve satım hizmetini sıcak bir duyuru olarak tüm dünyaya sunmasının ardından geliyor. Ancak Libra, stablecoini ile yetinmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar