Facebook Libra İçin Nihayet Lansman Işığı Göründü

İddialı dijital para birimi, “sınırlı” bir sürüm de olsa nihayet gelecek yılın başlarında gün ışığına çıkabilecek.

Sosyal medya devi Facebook’un öncülüğünü yaptığı dijital para projesi Libra, bu sabah yayınlanan bir rapora göre önümüzdeki yılın başlarında lansmana hazır olacak.

Projeye katılan üç kişi, lansmanın “sınırlı” bir sürümü kapsayacağını yani orijinal Libra özlemlerinin büyük ölçüde azaltılmış bir versiyonu olacağını ifade etti.

2018’de Planlar Çok Daha Farklıydı

2018’de tasarlanan Libra’nın başlangıçta, çeşitli resmi birimleri ve 27 milyar Dolarlık holdingler tarafından desteklenen, uluslararası alanda kullanılan ve kabul edilen bir dijital para olması bekleniyordu.

Bununla birlikte, düzenleyiciler kısa süre sonra bu beklentileri çökertti ve Libra’nın gelişimini durdurmak için harekete geçti. Libra, parasal istikrara yönelik bir saldırı ve terörün finansmanı için bir araç olarak gösterildi. Libra’nın ödeme işlemcileri PayPal, Mastercard ve Stripe gibi kurumsal ortakları da kısa süre sonra projeden ayrıldı.

Libra Sınırlı Sürümü, ABD Doları ile 1:1 Oranında Çalışacak

Ama şimdi, proje daha az iddialı bir versiyonuyla tekrar ilgi odağı haline geldi. Sınırlı sürüm, USD Coin ve Gemini Dollar gibi düzenlenmiş stablecoin’lerin bugün kripto piyasasında çalıştığına benzer şekilde ABD Doları ile bire bir oranında desteklenecek.

Rapora göre, yasal ve düzenleyici kurallara tam uyum sağlandıktan sonra daha sonraki bir tarihte ek itibari sabitler piyasaya sürülmeye başlanacak. Bu nedenle, sınırlı sürümün kendisi, İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu’ndan bir ödeme hizmeti olarak çalışmak üzere onay bekliyor. Söz konusu onay sürecinin ise Ocak başında yeşil ışıkla sonuçlanacağı tahmin ediliyor.

Spotify ve Uber Gibi Uygulamalarda Kullanılabilecek

Bu arada rapor, müzik hizmeti Spotify ve araç çağırma uygulaması Uber gibi bazı Libra üyelerinin para birimini kendi platformlarına bir ödeme yöntemi olarak kullanabileceklerini ancak önce genel tepkiyi görmek için bekleyeceklerini belirtiyor.

  Bitcoin Fiyatındaki %6'lık Düşüşün Nedeni Aşı mı?

Haber, orijinal Libra üyelerinden biri olan PayPal’ın bu ay kendi kripto alım ve satım hizmetini sıcak bir duyuru olarak tüm dünyaya sunmasının ardından geliyor. Ancak Libra, stablecoini ile yetinmek zorunda kalacak gibi görünüyor.

 

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın