9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Mark Zuckerberg, Facebook’un Kripto Cüzdanı Novi’yi İptal Etmek Zorunda Kalabilir

Önemli Gelişmeler

Facebook nihayet kripto cüzdanı Novi’yi piyasaya sürdü; ancak Elizabeth Warren ve bazı diğer Amerikalı senatörler, Facebook kurucusu Zuckerberg’e konu ile ilgili bir uyarı gönderdi.

blank

Haberin Özeti

  • Senatör Warren başta olmak üzere bazı ABD vekilleri, kripto cüzdanını piyasaya süren Facebook ve Mark Zuckerberg’e adeta ateş püskürdü.
  • Cüzdan lansmanı, Facebook’un uzun süredir ertelenen kripto parası Diem’i içermiyor.

Facebook’un kripto cüzdanı Novi’nin yayınlanmasından sadece saatler sonra Senatör Elizabeth Warren ve diğer dört Senatör, şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’e programı “derhal durdurmasını” talep eden bir uyarı mesajı gönderdi.

blank

Kripto Cüzdanı Novi Piyasaya Sürüldü

Novi, bu sabah ABD ve Guatemala’da bir pilot uygulama başlattı. Bu ülkelerdeki kullanıcılar, Novi sayesinde anında ve hiçbir ücret ödemeden Paxos Doları (USDP) ticareti yapabilirler. Coinbase ise Novi’ye kripto saklama hizmetleri sağlayacağını ve programla ilgili tüm fonları kendi bünyesinde tutacağını açıkladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Öte yandan Novi, Facebook’un uzun zamandır beklenen kripto parası Diem’i içermiyor. Ancak bu durum, ABD’li senatörler Brian Schatz, Sherrod Brown, Richard Blumenthal ve Tina Smith’i yumuşatmış gibi görünmüyor.

Bu isimlere ek olarak Elizabeth Warren tarafından kaleme alınan uyarı mesajında, “Facebook’un riskleri yönetme ve tüketicileri güvende tutma konusundaki mevcut yeteneğinin tamamen yetersiz olduğu kanıtlandı. Tüm bunlara ek olarak bir ödeme sistemini veya kripto parayı yönetme konusunda Facebook asla güvenilir değil.” ifadeleri kullanıldı.

“Novi Derhal İptal Edilmeli”

Facebook’un bir kripto cüzdanı ve stablecoin geliştirme yolculuğu ise dolu dolu geçti. Libra ismiyle başlatılan stablecoin projesinden, süreç içinde oldukça önemli kurucu üyeler ayrıldı. İlerleyen aylarda ise Libra adını Diem olarak; kripto cüzdanı Calibra da Novi olarak değiştirdi.

Ancak Facebook bu sabah yayınladığı bir açıklamada, Novi lansmanının Diem’in piyasaya sürülmesi yolunda önemli bir adım olduğunu belirtti. Kuruluş konu ile ilgili, “Novi’yi düzenleyici onay aldıktan sonra Diem ödeme ağına geçirmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Kripto Cüzdanı ve Borsa Şirketi Blockchain.com 120 Milyon Dolar Topladı

Öte yandan yukarıda isimleri belirtilen Amerikalı senatörler, Facebook’un hem Novi’yi derhal iptal etmesini hem de Diem ile ilgili gelecek tüm planlarını durdurmasını talep etti. Facebook, bu süreçte nasıl bir politika izleyecek; bekleyip göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend