1 Temmuz 2022, Cuma
26.7 C
İstanbul

Mark Zuckerberg, Facebook’un Kripto Cüzdanı Novi’yi İptal Etmek Zorunda Kalabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Facebook nihayet kripto cüzdanı Novi’yi piyasaya sürdü; ancak Elizabeth Warren ve bazı diğer Amerikalı senatörler, Facebook kurucusu Zuckerberg’e konu ile ilgili bir uyarı gönderdi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Senatör Warren başta olmak üzere bazı ABD vekilleri, kripto cüzdanını piyasaya süren Facebook ve Mark Zuckerberg’e adeta ateş püskürdü.
  • Cüzdan lansmanı, Facebook’un uzun süredir ertelenen kripto parası Diem’i içermiyor.

Facebook’un kripto cüzdanı Novi’nin yayınlanmasından sadece saatler sonra Senatör Elizabeth Warren ve diğer dört Senatör, şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’e programı “derhal durdurmasını” talep eden bir uyarı mesajı gönderdi.

Binance indirim kodu

Kripto Cüzdanı Novi Piyasaya Sürüldü

Novi, bu sabah ABD ve Guatemala’da bir pilot uygulama başlattı. Bu ülkelerdeki kullanıcılar, Novi sayesinde anında ve hiçbir ücret ödemeden Paxos Doları (USDP) ticareti yapabilirler. Coinbase ise Novi’ye kripto saklama hizmetleri sağlayacağını ve programla ilgili tüm fonları kendi bünyesinde tutacağını açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Öte yandan Novi, Facebook’un uzun zamandır beklenen kripto parası Diem’i içermiyor. Ancak bu durum, ABD’li senatörler Brian Schatz, Sherrod Brown, Richard Blumenthal ve Tina Smith’i yumuşatmış gibi görünmüyor.

Bu isimlere ek olarak Elizabeth Warren tarafından kaleme alınan uyarı mesajında, “Facebook’un riskleri yönetme ve tüketicileri güvende tutma konusundaki mevcut yeteneğinin tamamen yetersiz olduğu kanıtlandı. Tüm bunlara ek olarak bir ödeme sistemini veya kripto parayı yönetme konusunda Facebook asla güvenilir değil.” ifadeleri kullanıldı.

“Novi Derhal İptal Edilmeli”

Facebook’un bir kripto cüzdanı ve stablecoin geliştirme yolculuğu ise dolu dolu geçti. Libra ismiyle başlatılan stablecoin projesinden, süreç içinde oldukça önemli kurucu üyeler ayrıldı. İlerleyen aylarda ise Libra adını Diem olarak; kripto cüzdanı Calibra da Novi olarak değiştirdi.

Ancak Facebook bu sabah yayınladığı bir açıklamada, Novi lansmanının Diem’in piyasaya sürülmesi yolunda önemli bir adım olduğunu belirtti. Kuruluş konu ile ilgili, “Novi’yi düzenleyici onay aldıktan sonra Diem ödeme ağına geçirmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Jeff Bezos İstifa Ediyor: Peki Amazon'un Yeni CEO'su Kripto Para ile İlgili Nasıl Bir Politika İzleyecek?

Öte yandan yukarıda isimleri belirtilen Amerikalı senatörler, Facebook’un hem Novi’yi derhal iptal etmesini hem de Diem ile ilgili gelecek tüm planlarını durdurmasını talep etti. Facebook, bu süreçte nasıl bir politika izleyecek; bekleyip göreceğiz.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar